آکنه (قسمت اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آکنه (قسمت اول)

آکنه و ولگاریس یا اصطلاحا جوش جوانی بیماری است که با توجه به شیوع بالایش خیلی‌ها آن را روند طبیعی و فیزیولوژیک بدن در سیر بلوغ می‌دانند. اما در واقع این بیماری به نوعی  جزو شایعترین بیماریهای دوران جوانیست و شایعترین بیماری واحد سباسه بدن است.

تقریبا در تمام موارد بیماری، صورت درگیر است اما در موارد شدید، پشت و تنه هم با توجه به غدد سباسه زیادشان درگیر می‌شوند. اکثرا در سنین 13 تا 20 سالگی دیده می‌شود و با توجه به سن پایینتر دختران در زمان بلوغ شاید در دختران زودتر دیده شود. اما در اکثریت موارد معمولا در سنین 24-25 سالگی بیماری دیگر ادامه نمی‌یابد.
آکنه‌ها شکلهای مختلفی دارند و ممکن است به صورت التهابی وغیر التهابی دیده شوند وهمین نوع التهابی ممکن است بعد از بهبودی به صورت تغییر رنگ دایمی پوست بماند یا حتی در انواع شدیدتر به شکل فرورفتگی پوست باقی بماند.
آکنه در زنان مقاومتراست ولی از نظر نژادی در تمامی نژادها دیده شده است. با توجه به اینکه شیوع بیماری بسیار بالاست نمی‌توان گفت که فقط ژنتیک درآن نقش دارد. انتقال بیماری از نسلی به نسل دیگر تابع چندین فاکتور است.
عوامل موثر در بروز بیماری به چند دسته تقسیم می‌شود. نقش رژیم غذایی که بسیار از آن صحبت می‌شود در بوجود آوردن و شدت دادن آکنه به خوبی ثابت نشده است اما شاید رژیمهای پر کالری و پرکربوهیدرات به خاطر افزایش ترشح سبوم پوست باعث ایجاد آکنه شوند. تعریق زیاد در برخی افراد ممکن است باعث تشدید آکنه گردد. استرس‌ها و تنشهای روحی هم از عوامل موثر به خصوص در دختران است. کار کردن با برخی مواد روغنی و نفت در برخی شغلها هم تاثیر زیادی در ایجاد بیماری دارند. برخی داروها هم به جهت تاثیر روی هورمونهای بدن می توانند باعث تشدید آکنه شوند.
ضایعات آکنه معمولا به شکل برجستگیهای(پاپول) پوستی و در بعضی به شکل التهابی و عمقی دیده می‌شود. این ضایعات عمدتا در صورت دیده می‌شود.
در قسمت دوم درباره علل دیگر آکنه و راههای درمان آن بیشتر پرداخته می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی