• No file selected.

  موارد خاص در فشار خون

  Author

  بعضی از افراد و بعضی از وضعیت‌های خاص پزشکی نیازمند توجهات ویژه‌ای برای فشار خون هستند. بنابراین در این موارد باید داروی صحیح و مناسب تجویز گردد. افرادی که نیازمند توجهات خاص هستند شامل خانم‌های حامله، افراد سالخورده، بچه‌ها و کسانی که بیماری‌های دیگری دارند یا داروهای دیگری مصرف می‌کنند، می‌باشند.

 • No file selected.

  آشنایی با لیزر

  Author

  لیزر نوعی از نور یا به عبارت بهتر یک نور مهار شده است، درخشانتر از هرچه که در طبیعت می‌توان یافت. از نظر علمی این امکان وجود دارد که با تولید نور قوی‌ای از لیزر، هر ماده موجود بر روی زمین را در کسری از ثانیه به بخار تبدیل نمود.

 • میگرن

  Author

  سردرد یکی از بیماری‌های اصلی ناتوان‌کننده در انسان است بطوریکه از هر 10 نفر، 9 نفر حتماً در طول زندگیشان یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند. سردردها می‌توانند یا به خودی خود یک بیماری باشند یا به عنوان یک علامت ثانویه در بیماری‌های دیگر مشاهده می‌شوند، از جمله شایعترین و مهمترین سردردهای اولیه، میگرن می‌باشد.

 • No file selected.

  آرنج تنیس بازان

  Author

  آیا تاکنون چنین اسمی شنیده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بیماری به این نام وجود دارد. اگر دوست دارید بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید.

آکنه (قسمت اول)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آکنه (قسمت اول)

آکنه و ولگاریس یا اصطلاحا جوش جوانی بیماری است که با توجه به شیوع بالایش خیلی‌ها آن را روند طبیعی و فیزیولوژیک بدن در سیر بلوغ می‌دانند. اما در واقع این بیماری به نوعی  جزو شایعترین بیماریهای دوران جوانیست و شایعترین بیماری واحد سباسه بدن است.

تقریبا در تمام موارد بیماری، صورت درگیر است اما در موارد شدید، پشت و تنه هم با توجه به غدد سباسه زیادشان درگیر می‌شوند. اکثرا در سنین 13 تا 20 سالگی دیده می‌شود و با توجه به سن پایینتر دختران در زمان بلوغ شاید در دختران زودتر دیده شود. اما در اکثریت موارد معمولا در سنین 24-25 سالگی بیماری دیگر ادامه نمی‌یابد.
آکنه‌ها شکلهای مختلفی دارند و ممکن است به صورت التهابی وغیر التهابی دیده شوند وهمین نوع التهابی ممکن است بعد از بهبودی به صورت تغییر رنگ دایمی پوست بماند یا حتی در انواع شدیدتر به شکل فرورفتگی پوست باقی بماند.
آکنه در زنان مقاومتراست ولی از نظر نژادی در تمامی نژادها دیده شده است. با توجه به اینکه شیوع بیماری بسیار بالاست نمی‌توان گفت که فقط ژنتیک درآن نقش دارد. انتقال بیماری از نسلی به نسل دیگر تابع چندین فاکتور است.
عوامل موثر در بروز بیماری به چند دسته تقسیم می‌شود. نقش رژیم غذایی که بسیار از آن صحبت می‌شود در بوجود آوردن و شدت دادن آکنه به خوبی ثابت نشده است اما شاید رژیمهای پر کالری و پرکربوهیدرات به خاطر افزایش ترشح سبوم پوست باعث ایجاد آکنه شوند. تعریق زیاد در برخی افراد ممکن است باعث تشدید آکنه گردد. استرس‌ها و تنشهای روحی هم از عوامل موثر به خصوص در دختران است. کار کردن با برخی مواد روغنی و نفت در برخی شغلها هم تاثیر زیادی در ایجاد بیماری دارند. برخی داروها هم به جهت تاثیر روی هورمونهای بدن می توانند باعث تشدید آکنه شوند.
ضایعات آکنه معمولا به شکل برجستگیهای(پاپول) پوستی و در بعضی به شکل التهابی و عمقی دیده می‌شود. این ضایعات عمدتا در صورت دیده می‌شود.
در قسمت دوم درباره علل دیگر آکنه و راههای درمان آن بیشتر پرداخته می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

اطلاعات عمومی