• No file selected.

  ماساژ شانه‌ها

  Author

   

  اغلب ما در برابر بیشتر مسئولیت‌های که داریم - چه مربوط به شغلمان و چه مراقبت از خانواده یا فقط  یافتن راه حلی برای زندگی- ترجیح می‌دهیم بگوییم : " برای انجام این کار خیلی خسته‌ام". می‌توان این جمله را بدین عبارت ترجمه کرد: تنش در شانه‌ها.

 • نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

 • No file selected.

  نخستین ویتامین

  Author

   

  در مقاله قبلی در مورد بیماری اسکوربوت و بریبری و راهکارهایی که پزشکان  برای درمان آن پیدا کرده بودند آشنا شدیم، در این مقاله می‌خواهیم بدانیم نخستین ویتامین چه بوده و در کدام کشور و چگونه کشف شده است؟

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

آیا می‌دانید عمل جراحی آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس ) شایعترین عمل جراحی اورژانس در دنیاست؟ آپاندیس چیست؟

آپاندیس زایده‌ای کرمی شکل در سمت راست تحتانی شکم از بخش سکوم روده بزرگ است که از 2 تا 20 سانتیمتر می‌تواند طول داشته باشد. این عضو هیچ عملکرد شناخته شده‌ای در بدن ندارد ولی با توجه به اینکه از سلولهای لنفاوی تشکیل شده است می‌تواند جزیی از سیستم ایمنی بدن باشد.
علت اصلی آپاندیسیت (التهاب) انسداد مجرای آن است. دلیل انسداد عمدتا به خاطر فکالیت (توده مدفوعی)، تومورها، دانه‌های غذایی و رشد بافت لنفاوی باشد. در اثر انسداد میکروبهای مختلفی در این محل رشد کرده و سبب التهاب می‌گردند. این بیماری عمدتا در بین سنین 20 تا 30 سالگی دیده شده و در مردان کمی شایعتر است. البته می‌تواند در هر سنی دیده شود.


علایم:
درد اصلی ترین علامت است که ویژگی مشخصی دارد. درد شکم ابتدا به صورت دردی ثابت در ناحیه دور ناف آغاز می‌شود و بعد از 3 تا 6 ساعت به سمت راست شکم مهاجرت می‌کند. در تمامی موارد آپاندیسیت بی‌اشتهایی چند ساعت قبل از درد شکم وجود دارد به نحوی که اگر فردی با علایم درد شکم اشتهای خوبی داشته باشد تشخیص آپاندیسیت زیر سوال می‌رود. یکی دیگر از علایم که بعد از بی اشتهایی و درد شکم پدیدار می‌شود استفراغ است. تب زیر یک درجه شاید وجود داشته باشد. در معاینه حساسیت در لمس در ربع تحتانی راست شکم وجود دارد.
از بین روشهای تشخیصی یکی از روشهای دقیق سونوگرافی است اما گاهی نتایج مثبت و منفی کاذب دارد. سی تی اسکن هم آپاندیس ملتهب را به صورت متسع و با دیواره ضخیم نشان می‌دهد.
از هر 4 نفر شاید یک نفر دچار پارگی آپاندیس شود (به خصوص در افراد مسن) . در این حالت بیمار بد حالتر و تب بالاتری دارد. آپاندیسیت شاید با خیلی از بیماریهای دیگر اشتباه شود از جمله اسهال و استفراغ‌های روده‌ای، انسداد روده، التهاب کیسه صفرا، پانکراتیت حاد، بیماریهای التهابی لگن در زنان و عفونتهای ادراری.  
درمان اساسی این بیماری جراحی به موقع است. تجویز مایعات و آنتی بیوتیک هم جزیی از درمان است. در مواردی که بیمار با تاخیر مراجعه کرده و یا در معاینه توده ای به دست  بخورد درمان جراحی ممکن است به صورت تاخیری (4 تا 6 هفته بعد) انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت