• آکنه (قسمت دوم)

  Author

  در قسمت اول راجع به بروز آکنه و دلایل آن توضیحاتی داده شد. در تشریح علل اصلی بروز آکنه، افزایش فعالیت غدد سباسه از عوامل موثر به شمار می‌آید. غدد سباسه در سرتاسر بدن غیر از کف دست و پا وجود دارند.

 • No file selected.

  چه کسانی دچار بیماریهای قلبی می‌شوند؟

  Author

  تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند در کشورهای مختلف، فرق می‌کند. این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکایی و استرالیا از شیوع زیادی برخوردار است اما در کشورهای عقب مانده جهان سوم تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونری قلب بسیار کمتر می‌باشد.

 • No file selected.

  یوگا

  Author

  امروزه یوگا را در بسیاری از موارد درست به کار نمی برند مردم فکر می کنند یوگا کج کردن اندام های بدن یا یک نوع ژیمناستیک است.

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

آیا می‌دانید عمل جراحی آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس ) شایعترین عمل جراحی اورژانس در دنیاست؟ آپاندیس چیست؟

آپاندیس زایده‌ای کرمی شکل در سمت راست تحتانی شکم از بخش سکوم روده بزرگ است که از 2 تا 20 سانتیمتر می‌تواند طول داشته باشد. این عضو هیچ عملکرد شناخته شده‌ای در بدن ندارد ولی با توجه به اینکه از سلولهای لنفاوی تشکیل شده است می‌تواند جزیی از سیستم ایمنی بدن باشد.
علت اصلی آپاندیسیت (التهاب) انسداد مجرای آن است. دلیل انسداد عمدتا به خاطر فکالیت (توده مدفوعی)، تومورها، دانه‌های غذایی و رشد بافت لنفاوی باشد. در اثر انسداد میکروبهای مختلفی در این محل رشد کرده و سبب التهاب می‌گردند. این بیماری عمدتا در بین سنین 20 تا 30 سالگی دیده شده و در مردان کمی شایعتر است. البته می‌تواند در هر سنی دیده شود.


علایم:
درد اصلی ترین علامت است که ویژگی مشخصی دارد. درد شکم ابتدا به صورت دردی ثابت در ناحیه دور ناف آغاز می‌شود و بعد از 3 تا 6 ساعت به سمت راست شکم مهاجرت می‌کند. در تمامی موارد آپاندیسیت بی‌اشتهایی چند ساعت قبل از درد شکم وجود دارد به نحوی که اگر فردی با علایم درد شکم اشتهای خوبی داشته باشد تشخیص آپاندیسیت زیر سوال می‌رود. یکی دیگر از علایم که بعد از بی اشتهایی و درد شکم پدیدار می‌شود استفراغ است. تب زیر یک درجه شاید وجود داشته باشد. در معاینه حساسیت در لمس در ربع تحتانی راست شکم وجود دارد.
از بین روشهای تشخیصی یکی از روشهای دقیق سونوگرافی است اما گاهی نتایج مثبت و منفی کاذب دارد. سی تی اسکن هم آپاندیس ملتهب را به صورت متسع و با دیواره ضخیم نشان می‌دهد.
از هر 4 نفر شاید یک نفر دچار پارگی آپاندیس شود (به خصوص در افراد مسن) . در این حالت بیمار بد حالتر و تب بالاتری دارد. آپاندیسیت شاید با خیلی از بیماریهای دیگر اشتباه شود از جمله اسهال و استفراغ‌های روده‌ای، انسداد روده، التهاب کیسه صفرا، پانکراتیت حاد، بیماریهای التهابی لگن در زنان و عفونتهای ادراری.  
درمان اساسی این بیماری جراحی به موقع است. تجویز مایعات و آنتی بیوتیک هم جزیی از درمان است. در مواردی که بیمار با تاخیر مراجعه کرده و یا در معاینه توده ای به دست  بخورد درمان جراحی ممکن است به صورت تاخیری (4 تا 6 هفته بعد) انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی