• نکاتی در مورد بیماری لوپوس (SLE)

  Author

  در بدن انسان‌ها سیستم ایمنی نقش بسیاری در نحوه بروز بیماریها و بهبودی پس از آن دارد اما گاهی همین سیستم ایمنی و اختلال در کارکرد آن می‌تواند منجر به بروز بیماریهای موسوم به بیماریهای اتوایمیون (Auto immune) گردد. یکی از این بیمارها، لوپوس می‌باشد.

 • سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

 • No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  اضطراب و افسردگی بعد از یک سکته قلبی

  Author

  هر کسی بعد از یک سکته قلبی دچار نگرانی‌هایی خواهد شد و با وجود توصیه‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای که از سوی پزشکان ، پرستاران و اطرافیان به او گفته می‌شود ، این نگرانی‌ها ممکن است ادامه یابند. آنها از این موضوع نگران هستند که دوباره دچار سکته قلبی شوند. طبیعی است که هر کسی نسبت به خودش و خانواده‌اش نگرانی‌هایی داشته باشد، حتی اگر مشکل باشد که علت این نگرانی‌ها را بر زبان بیاورد. وقوع یک سکته قلبی می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد به نفس فرد وارد کند، بخصوص اگر قبلا دچار بیماریهای سختی نشده باشد و در چنین مواقعی فرد به آسانی می تواند دچار افسردگی گردد.

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

برداشتن آپاندیس شایعترین جراحی اورژانس

آیا می‌دانید عمل جراحی آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس ) شایعترین عمل جراحی اورژانس در دنیاست؟ آپاندیس چیست؟

آپاندیس زایده‌ای کرمی شکل در سمت راست تحتانی شکم از بخش سکوم روده بزرگ است که از 2 تا 20 سانتیمتر می‌تواند طول داشته باشد. این عضو هیچ عملکرد شناخته شده‌ای در بدن ندارد ولی با توجه به اینکه از سلولهای لنفاوی تشکیل شده است می‌تواند جزیی از سیستم ایمنی بدن باشد.
علت اصلی آپاندیسیت (التهاب) انسداد مجرای آن است. دلیل انسداد عمدتا به خاطر فکالیت (توده مدفوعی)، تومورها، دانه‌های غذایی و رشد بافت لنفاوی باشد. در اثر انسداد میکروبهای مختلفی در این محل رشد کرده و سبب التهاب می‌گردند. این بیماری عمدتا در بین سنین 20 تا 30 سالگی دیده شده و در مردان کمی شایعتر است. البته می‌تواند در هر سنی دیده شود.


علایم:
درد اصلی ترین علامت است که ویژگی مشخصی دارد. درد شکم ابتدا به صورت دردی ثابت در ناحیه دور ناف آغاز می‌شود و بعد از 3 تا 6 ساعت به سمت راست شکم مهاجرت می‌کند. در تمامی موارد آپاندیسیت بی‌اشتهایی چند ساعت قبل از درد شکم وجود دارد به نحوی که اگر فردی با علایم درد شکم اشتهای خوبی داشته باشد تشخیص آپاندیسیت زیر سوال می‌رود. یکی دیگر از علایم که بعد از بی اشتهایی و درد شکم پدیدار می‌شود استفراغ است. تب زیر یک درجه شاید وجود داشته باشد. در معاینه حساسیت در لمس در ربع تحتانی راست شکم وجود دارد.
از بین روشهای تشخیصی یکی از روشهای دقیق سونوگرافی است اما گاهی نتایج مثبت و منفی کاذب دارد. سی تی اسکن هم آپاندیس ملتهب را به صورت متسع و با دیواره ضخیم نشان می‌دهد.
از هر 4 نفر شاید یک نفر دچار پارگی آپاندیس شود (به خصوص در افراد مسن) . در این حالت بیمار بد حالتر و تب بالاتری دارد. آپاندیسیت شاید با خیلی از بیماریهای دیگر اشتباه شود از جمله اسهال و استفراغ‌های روده‌ای، انسداد روده، التهاب کیسه صفرا، پانکراتیت حاد، بیماریهای التهابی لگن در زنان و عفونتهای ادراری.  
درمان اساسی این بیماری جراحی به موقع است. تجویز مایعات و آنتی بیوتیک هم جزیی از درمان است. در مواردی که بیمار با تاخیر مراجعه کرده و یا در معاینه توده ای به دست  بخورد درمان جراحی ممکن است به صورت تاخیری (4 تا 6 هفته بعد) انجام شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی