• No file selected.

  اختلالات شخصیت (بخش اول)

  Author

   

  شخصیت یعنی چه؟ چه تعریفی از شخصیت دارید؟ به نظر شما شخصیت پدیده‌ای ثابت است یا تغییر پذیر؟ دراین مطلب سعی می‌شود اطلاعات مفیدی درباره اختلالات شخصیت  داده شود و در چند قسمت درباره برخی از مهمترین‌ها توضیح داده شود.

 • اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

درمان آلرژی با رژیم غذایی

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

هر کسی که به وجود یک آلرژی غذایی مشکوک باشد باید با مراجعه به یک متخصص تغذیه مشکلش تشخیص داده شده و درمان گردد. تشخیص یک آلرژی غذایی اغلب براساس حذف مواد حساسیت زا "آلرژی‌ها" از رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

اگزمای آتوپیک

اگزمای آتوپیک در کودکانی ایجاد می‌گردد که در خانواده آنها سابقه آلرژی‌هایی مثل حساسیت فصلی و یا آسم وجود داشته باشد. بعضی از افراد توصیه می‌کنند که خانمهای حامله و خانمهای شیرده باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا خطر ایجاد آلرژی غذایی در کودکانشان کاهش یافته و یا پیشگیری شود. مادران کودکانی که در خطر ابتلا به اگزمای آتوپیک هستند باید از مصرف غذاهای حساسیت زایی مثل شیر و لبنیات، بادام زمینی، تخم مرغ و سویا اجتناب نمایند. شیر مادر به نظر می‌رسد که کودک را از این بیماری محافظت نمایند، اما هنوز پزشکان مطمئن نیستند که آیا شیر گاو می‌تواند نقشی در ایجاد این آلرژی‌ها داشته باشد یا خیر.

آلرژی به بادام زمینی

بادام زمینی شایعترین علت ایجاد واکنش آلرژی خطرناک و "گاهی اوقات کشنده" می‌باشد که به آن اصطلاحا " واکنش آنافیلاکسی" گفته می‌شود. در هنگام وقوع چنین واکنشی، سریعا باید اورژانس را خبر کرد. با این حال تمام افرادی که به بادام زمینی حسااسیت دارند دچار چنین واکنشهای سریع و سختی نمی‌شوند.

در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است دیده شده که آلرژی به بادام زمینی نسبت به قبل بیشتر شده است و همچنان در حال افزایش می‌باشد. این امر شاید به این دلیل باشد که امروزه خانمها در هنگام حاملگی یا شیر  دادن به نوزادان، بیشتر از بادام زمینی و محصولاتی که حاوی روغن بادام زمینی است استفاده می‌کنند. آلرژی به بادام زمینی می‌تواند به صورت ارثی به کودکان برسد، بنابراین خانمهایی که سابقه وجود انواع آلرژیها را در خانواده شان دارند،درمان آلرژی با رژیم غذایی بهتر است که در حین حاملگی و شیر دادن به کودکانشان از مصرف آن خودداری نمایند.

فعالیت بیش از حد کودکان

در دهه 1970 میلادی برای اولین بار ارتباطی بین فعالیت بیش از حد کودکان و مواد افزودنی که به غذاها اضافه می‌گردد دیده شد. بعضی از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که رفتار اینگونه کودکان شلوغ، وقتی که بعضی از غذاها از رژیم غذایی شان حذف شود، بهتر می‌گردد. این غذاها شامل شیر، تخم مرغ، گندم، بادام زمینی و مواد رنگی نگهدارنده‌ای که به بعضی از غذاها اضافه می‌شوند " مثل تارترازین و اسید بنزوئیک" است. گرچه این ارتباط بین شلوغ بودن کودک و بعضی از غذاها در تعداد کمی از کودکان دیده می‌شود اما هنوز شواهد محکمی برای اینکه این ارتباط را در اکثر کودکانی که فعالیت بیش از حد داشته و شلوغ هستند، ثابت نماید دیده نشده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی