• No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

 • رماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید )

  Author

  شاید در خیلی از اطرافیانتان دیده یا شنیده باشید که دچار رماتیسم می‌باشند اما این را باید درنظر داشته باشید که هر درد در مفاصل را نمی‌توان بیماری رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نامید. با خواندن این مطلب با این بیماری آشنا می‌شوید.

 • سنگهای کلیه (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول راجع به نحوه تشکیل سنگ و راههای پیشگیری کلی سنگهای کلیوی صحبت کردیم. به طور کلی سنگها در مردان شایعترند و سن شایع ، سن 35 تا 40 سالگیست. کسی که مبتلا به سنگ کلیه می‌شود به احتمال بالایی مجددا دچار سنگ می‌شود پس آگاهی از جنس سنگ می‌تواند در پیگیری بیمار کمک کننده باشد.

 • No file selected.

  لوزه سوم

  Author

   

  شاید خیلی از شما که این مطلب را می‌خوانید نام لوزه سوم را شنیده باشید. اگر علاقه مندید تا بیشتر در مورد این نام بدانید این مطلب را بخوانید.

درمان آلرژی با رژیم غذایی

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

هر کسی که به وجود یک آلرژی غذایی مشکوک باشد باید با مراجعه به یک متخصص تغذیه مشکلش تشخیص داده شده و درمان گردد. تشخیص یک آلرژی غذایی اغلب براساس حذف مواد حساسیت زا "آلرژی‌ها" از رژیم غذایی صورت می‌گیرد.

اگزمای آتوپیک

اگزمای آتوپیک در کودکانی ایجاد می‌گردد که در خانواده آنها سابقه آلرژی‌هایی مثل حساسیت فصلی و یا آسم وجود داشته باشد. بعضی از افراد توصیه می‌کنند که خانمهای حامله و خانمهای شیرده باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا خطر ایجاد آلرژی غذایی در کودکانشان کاهش یافته و یا پیشگیری شود. مادران کودکانی که در خطر ابتلا به اگزمای آتوپیک هستند باید از مصرف غذاهای حساسیت زایی مثل شیر و لبنیات، بادام زمینی، تخم مرغ و سویا اجتناب نمایند. شیر مادر به نظر می‌رسد که کودک را از این بیماری محافظت نمایند، اما هنوز پزشکان مطمئن نیستند که آیا شیر گاو می‌تواند نقشی در ایجاد این آلرژی‌ها داشته باشد یا خیر.

آلرژی به بادام زمینی

بادام زمینی شایعترین علت ایجاد واکنش آلرژی خطرناک و "گاهی اوقات کشنده" می‌باشد که به آن اصطلاحا " واکنش آنافیلاکسی" گفته می‌شود. در هنگام وقوع چنین واکنشی، سریعا باید اورژانس را خبر کرد. با این حال تمام افرادی که به بادام زمینی حسااسیت دارند دچار چنین واکنشهای سریع و سختی نمی‌شوند.

در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است دیده شده که آلرژی به بادام زمینی نسبت به قبل بیشتر شده است و همچنان در حال افزایش می‌باشد. این امر شاید به این دلیل باشد که امروزه خانمها در هنگام حاملگی یا شیر  دادن به نوزادان، بیشتر از بادام زمینی و محصولاتی که حاوی روغن بادام زمینی است استفاده می‌کنند. آلرژی به بادام زمینی می‌تواند به صورت ارثی به کودکان برسد، بنابراین خانمهایی که سابقه وجود انواع آلرژیها را در خانواده شان دارند،درمان آلرژی با رژیم غذایی بهتر است که در حین حاملگی و شیر دادن به کودکانشان از مصرف آن خودداری نمایند.

فعالیت بیش از حد کودکان

در دهه 1970 میلادی برای اولین بار ارتباطی بین فعالیت بیش از حد کودکان و مواد افزودنی که به غذاها اضافه می‌گردد دیده شد. بعضی از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که رفتار اینگونه کودکان شلوغ، وقتی که بعضی از غذاها از رژیم غذایی شان حذف شود، بهتر می‌گردد. این غذاها شامل شیر، تخم مرغ، گندم، بادام زمینی و مواد رنگی نگهدارنده‌ای که به بعضی از غذاها اضافه می‌شوند " مثل تارترازین و اسید بنزوئیک" است. گرچه این ارتباط بین شلوغ بودن کودک و بعضی از غذاها در تعداد کمی از کودکان دیده می‌شود اما هنوز شواهد محکمی برای اینکه این ارتباط را در اکثر کودکانی که فعالیت بیش از حد داشته و شلوغ هستند، ثابت نماید دیده نشده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی