• No file selected.

  یوگا

  Author

  امروزه یوگا را در بسیاری از موارد درست به کار نمی برند مردم فکر می کنند یوگا کج کردن اندام های بدن یا یک نوع ژیمناستیک است.

 • No file selected.

  سینوزیت و درمان آن

  Author

   

  همانطور که حتما می‌دانید، سینوس‌ها حفراتی هوادار در اطراف بینی و در ناحیه پیشانی می‌باشند که در صورتی که به سبب عفونت دچار ترشحات چرکی شوند بیماری سینوزیت  ایجاد می‌گردد. پس در واقع سینوزیت یعنی عفونت سینوسهای اطراف بینی.

 • No file selected.

  علل ایجاد پرفشاری خون

  Author

  در 95 درصد موارد هیچ علت خاصی در ایجاد پرفشاری خون یافت نمی‌شود به همین دلیل به این نوع از پرفشاری خون، اولیه اطلاق می‌گردد. در 5 درصد باقیمانده یک علت زمینه‌ای در بروز پرفشاری خون دیده می‌شود در این موارد افراد مبتلا به پرفشاری خون دارای مشکلی در کلیه یا غدد فوق کلیه (آدرنال) می‌باشند. به این نوع از پرفشاری خون، ثانویه گفته می‌شود.

آزمایش‌های تشخیصی فشار خون

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.

اگر مشخص شد که شما دچار پرفشاری خون هستید پزشک شما معاینات و آزمایشهای بیشتری از شما به عمل خواهد آورد این آزمایشها شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار و گرفتن نوار قلبی خواهند بود. در موارد شدیدتر پرفشاری خون ممکن است بیمار به تخصص‌های بالاتر ارجاع داده شود.

سه دلیل اصلی وجود دارد که چرا بعد از اینکه فهمیدید که پرفشاری خون دارید شما نیاز به آزمایش و بررسی بیشتری خواهید داشت.

•    دلیل اول: برای کنترل میزان کلسترول خون. اگر به غیر از پرفشار خون شما دارای میزان کلسترول بالایی در خونتان باشید خطر پیشرفت بیماری‌های قلبی و سکته مغزی در شما بیشتر خواهد بود بنابراین لازم است که با درمان دارویی هم فشار خون و هم میزان کلسترول شما پایین آورده شود.

•  دلیل دوم: برای بررسی سایر بیماری‌های زمینه‌ای جدی.دربعضی موارد پرفشاری خون به علت بعضی بیماری‌های کلیوی و بعضی بیماری‌های نادر غدد فوق کلیوی ایجاد می‌شوند.

•    دلیل سوم: برای کنترل آسیب‌های احتمالی به قلب و کلیه. در اثر فشار خون‌های طولانی مدت و مزمن ممکن است بیماری‌های کلیوی و قلبی ایجاد شود با انجام آزمایش خون عملکرد کلیه‌ها و با گرفتن نوار قلبی عملکرد قلب بررسی می‌شود.

آزمایش‌های معمولی

تمام افراد دچار پرفشاری خون نیاز به یک آزمایش ساده ادرار، آزمایش خون و یک نوار قلبی دارند. با این حال ابتدا وزن شما اندازه گرفته خواهد شد و در صورت نیاز برای کم کردن وزنتان پزشک توصیه‌هایی خواهد نمود. سپس پزشک قلب، سینه ، شکم و نبض پاهای شما را معاینه خواهد کرد. در صورت بروز نارسایی قلبی مایع در بدن احتباس و باعث می‌شود که در ریه‌ها آب دیده شود که پزشک می‌تواند با گذاشتن گوشی بر روی سینه شما به وجود آن پی ببرد. همچنین قسمت چپ قلب ممکن است بزرگ شود که پزشک می‌تواند با معاینه آن را کشف کند.

آسیب‌های وارده به کلیه را می‌توان با آزمایش ادرار و خون متوجه شد. اگر فشار خون شمار بالا باشد پزشک با وسیله‌ای به نام اوفتالموسکوپ ته چشم شما را معاینه خواهد کرد و رگ‌های کوچک شبکیه را بررسی می‌کند. در پرفشاری خون خفیف این رگ‌ها تغییرات کمی پیدا می‌کنند اما در فشار خون‌های شدید ممکن است در شبکیه خونریزی‌هایی دیده شود.

فشار خوندر آزمایش ادرار اگر قند دیده شود احتمال اینکه شما مبتلا به مرض قند باشید وجود دارد، اگر در ادرار پروتئین دیده شود ممکن است به علت وجود بیماری کلیوی در شما باشد.

در آزمایش خون میزان کلسترول و عملکرد کلیه‌ها بررسی می‌گردند. اگر کلیه‌ها به خوبی کار نکنند میزان اوره و کراتینین خون بالا می‌رود بعلاوه در آزمایش خون سطح سدیم و پتاسیم نیز اندازه‌گیری می‌شود. در مقاله بعد به ادامه این بحث خواهیم پرداخت.

این مقاله از کتاب "فشارخون" نوشته "پروفسور دی جی بیورز" و ترجمه "دکتر فرهاد همت خواه" اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی