• اختلالات خواب- قسمت دوم

  Author

  در بخش نخست اهمیت یک خواب خوب مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به اینکه  چه مقدار خواب نیاز داریم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نظر متخصصان و کارشناسان در رابطه با میزان خواب برای کسب سلامتی حداکثر تغییر پذیر است و البته این مسئله به نیازهای شخصی و سن هر فرد هم وابسته است. انجمن طب خواب آمریکا می گوید بیشتر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند که به آرامش برسند. بنیاد ملی خواب هم 7 تا 9 ساعت را مفید می داند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد 6 ساعت خواب هم در شب می‌تواند کافی باشد اما خواب بیش از 9 ساعت می‌تواند به اندازه ی بی‌خوابی مضر باشد.

 • No file selected.

  احساس ناراحتی در قفسه سینه

  Author

  در هر سن و سالی که باشید حتما دچار احساس ناراحتی در قفسه سینه خود شده‌اید، خواه به شکل درد یا احساس ضربان قلب و یا احساس تنگی نفس. اما باید دانست که چه علایمی به نفع بیماری مهم قلبی است یا نیازمند پیگیری و چه علایمی شاید فقط نشانگر یک درد ساده عضلانی. در واقع احساس ناراحتی در قفسه سینه یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگر دوست دارید بیشتر از انواع این ناراحتی‌ها آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

 • No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

 • No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

آرنج تنیس بازان

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.
آیا تاکنون چنین اسمی شنیده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بیماری به این نام وجود دارد. اگر دوست دارید بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید.
شایعترین عارضه دردناک آرنج همین بیماریست. یک بیماری خارج مفصلی در ناحیه  اپی کندیل خارجی آرنج، اما چرا به این نام؟
شاید دلیل اصلی این نام، ایجاد آن در تنیس بازان است اما فقط تعداد کمی از مبتلایان به آن بیماری، تنیس باز هستند و بسیاری دیگر اصلا تنیس بازی نمی کنند بلکه فقط به خاطر فعالیتهای مشابه آن دچار علایم بیماری می شوند. بیماری با درد و حساسیت در ناحیه اتصال عضلات اکستانسور(بازکننده) ساعد به استخوان بازو ایجاد می شود و اغلب به پشت ساعد تیر می کشد. حتما تاکنون حدس زده اید که در اثر کشیده شدن این عضلات با فعالیتهایی مانند حرکات رفت و برگشتی تنیس و یا با حرکاتی که باعث کشیده شدن تاندون این عضلات شود  التهاب و بیماری شروع می شود. جالب اینکه معاینه و تصویربرداری از آرنج کاملا طبیعی است.
درمان چیست؟
بسیاری از موارد علایم، کم کم خوب می شوند اما شاید یکی دوسال هم طول بکشد. در این حالت با نظر پزشک متخصص ارتوپدی شاید حتی نیاز به تزریق کورتون داخل مفصل باشد. در برخی اوقات هم گرما درمانی و فیزیوتراپی کمک کننده هستند. شاید هم نیاز به بی حرکتی 4 تا 8 هفته ای باشد.

با توضیحاتی که خواندید به نظرتان ممکن است بیماری دیگری هم با نام آرنج گلف بازان داشته باشیم؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی