• No file selected.

  کوآنزیمها و ویتامینها

  Author

  چرا بدن به مقدار بسیار کمی از ویتامینها نیازمند است؟ بدن با این مقدار کم چه کار می‌تواند بکند؟ اگر بدن می‌تواند با این مقدار کم زندگی کند، چرا بدون آن نمی‌تواند؟

 • No file selected.

  مهمان ناخوانده را بیرون کنید

  Author

  در هر خیابان شلوغی که قدم بزنید متوجه خواهید شد که مردم اطرافتان همه شانه‌های خود را تا گوش‌ها بالا کشیده‌اند. این که چرا ما به چنین حرکتی دست می‌زنیم تقریبا ناشناخته است اما به هر حال همه ناگهان کشف می‌کنیم که شانه‌هایمان مهمان ناخوانده‌ی گوش‌ها شده‌اند و این تجربه‌ی شایع است.

 • No file selected.

  قلب چگونه کار می‌کند؟

  Author

  قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100/000  بار در روز قلب ضربان می‌کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

آرنج تنیس بازان

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

No file selected.
آیا تاکنون چنین اسمی شنیده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بیماری به این نام وجود دارد. اگر دوست دارید بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید.
شایعترین عارضه دردناک آرنج همین بیماریست. یک بیماری خارج مفصلی در ناحیه  اپی کندیل خارجی آرنج، اما چرا به این نام؟
شاید دلیل اصلی این نام، ایجاد آن در تنیس بازان است اما فقط تعداد کمی از مبتلایان به آن بیماری، تنیس باز هستند و بسیاری دیگر اصلا تنیس بازی نمی کنند بلکه فقط به خاطر فعالیتهای مشابه آن دچار علایم بیماری می شوند. بیماری با درد و حساسیت در ناحیه اتصال عضلات اکستانسور(بازکننده) ساعد به استخوان بازو ایجاد می شود و اغلب به پشت ساعد تیر می کشد. حتما تاکنون حدس زده اید که در اثر کشیده شدن این عضلات با فعالیتهایی مانند حرکات رفت و برگشتی تنیس و یا با حرکاتی که باعث کشیده شدن تاندون این عضلات شود  التهاب و بیماری شروع می شود. جالب اینکه معاینه و تصویربرداری از آرنج کاملا طبیعی است.
درمان چیست؟
بسیاری از موارد علایم، کم کم خوب می شوند اما شاید یکی دوسال هم طول بکشد. در این حالت با نظر پزشک متخصص ارتوپدی شاید حتی نیاز به تزریق کورتون داخل مفصل باشد. در برخی اوقات هم گرما درمانی و فیزیوتراپی کمک کننده هستند. شاید هم نیاز به بی حرکتی 4 تا 8 هفته ای باشد.

با توضیحاتی که خواندید به نظرتان ممکن است بیماری دیگری هم با نام آرنج گلف بازان داشته باشیم؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی