• No file selected.

  از واریس چه می‌دانید؟

  Author

   

  حتما تاکنون در مورد واریس چیزهایی شنیده‌اید و ممکن است اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب سعی می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن به شما داده شود. واریس چیست و چه عواملی سبب بروزآن می‌شوند؟ برای جلوگیری، بهترین کار چیست؟

 • No file selected.

  ستون فقرات ( بخش اول)

  Author

  اگر وزنه‌ای بر سر یک سیم خمیده آویزان نماییم، سیم بازهم خمیده تر می‌شود. ستون فقرات هم به همین  صورت مثل سیم خمیده عمل می‌کند. یعنی اگر مرکز ثقل ستون فقرات از یک نقطه تحت فشار قرار گیرد و به طرف پایین کشیده شود خمیدگی کم و ضعیف به خمیدگی شدیدتر تبدیل می‌گردد.

آرتروز( استئو آرتریت)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آرتروز( استئو آرتریت)

قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

شایعترین نوع التهاب مفصل آرتروز می‌باشد و اصلی‌ترین علت ناتوانی در سالمندان. این بیماری مفصلی عمدتا ران، زانو و مهره‌های گردنی و کمری را مبتلا می‌کند. در بین مفاصل کوچک بدن هم مفاصل بین انگشتی و قاعده شست پا درگیر می‌شوند.
مهمترین عامل خطر این بیماری سن بالاست به طوریکه در سن بالای 60 سال بسیار بارز است و در زنان شایعتر.
اما در واقع آرتروز چیست؟
یک نارسایی مفصلی که به جهت از بین رفتن غضروف هیالن، ساختارهای مفصلی دچار تغییرات برگشت ناپذیر شده است. با آسیب به مکانیسمهای محافظ مفصل مانند کپسول مفصلی، مایع مفصلی، عضلات و تاندونها و استخوان های زیرین مفصل و ناتوانی آنها در انجام وظایف خود بیماری شروع شده و تولید مواد التهابی از ساختارهای آسیب دیده باعث تسریع امر می‌شود. غیر از سن که اصلی ترین عامل بیماریست فاکتورهای دیگری مانند چاقی به خصوص در زنان، آسیب‌های وارد شده بر مفصل، پارگی لیگامانها و شکستگیهای خوب ترمیم نیافته و بد جوش خورده و استفاده مکرر از مفصل مثل برخی ورزشها منجر به افزایش بروز بیماری می‌شوند.
جالب است بدانید ورزشکاران حرفه ای دونده در ریسک بالای این بیماری در مفاصل ران و زانوی خود هستند!
علایم
بیماری اغلب به صورت درد هنگام فعالیت مثلا راه رفتن یا از پله بالا رفتن یا کار کردن زیاد با دست به صورت متناوب و در موارد شدید دائمی و با آزار شبانه تظاهر می‌کند.
برای تشخیص بیماری عمدتا وجود همین شرح حال کافیست اما در مواردی برای تایید لازم است از رادیو گرافی ساده استفاده کرد. ضمنا اگر شک به عفونت مفصل وجود داشته باشد باید با نمونه گیری مفصل مبتلا و بررسی آن را رد کرد.
درمان
درمان بیماری باید با هدف از بین بردن درد و رفع محدودیت حرکتی باشد. روشهای بدون کاربرد دارو از اساسی ترین درمانهاست. برای این منظور این موارد توصیه شده‌اند.آرتروز
•    کاهش وزن می‌تواند بسیار موثر باشد.
•    گاها آتل بندی و بی حرکت سازی در موارد درد شدید
•    استفاده از عصا در سمت مقابل درگیر
•    تقویت عضلات اطراف مفصل
•    ورزشهای هوازی همراه ورزشهای استقامتی ( به خصوص ورزشهای آبی)
•    طب سوزنی هم گفته شده که در مواردی کمک کننده است.
در صورت شدت یافتن بیماری درمانهای مسکن دارویی و گاهی تزریق کورتون داخل مفصلی بر اساس نظر پزشک استفاده می‌شود. در موارد عدم پاسخ دهی مناسب و ناتوانی شدید بایستی مفاصل مبتلا با پروتز تعویض شوند ( به خصوص زانو وران)
اما برای پیشگیری باید چه کار کرد؟
•    حفظ وزن مناسب با رعایت رژیم غذایی مفید
•    انجام تمرینات بدنی منظم در تمام سنین
•    مصرف کافی لبنیات کم چرب و سبزیجات
•    رعایت نحوه استفاده از مفاصل در هنگام نشستن طولانی مدت یا رانندگی مثل قوز نکردن و استراحت متناوب در بین این کارها.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (16 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی