• No file selected.

  ویتامینها

  Author

  ویتامینها چیستند و اگر به بدن نرسند، چه روی خواهد داد؟

  ویتامینها موادی هستند که بدن به آنها نیاز دارد و اگر به بدن نرسند، انسان بیمار می‌شود. همه ما می‌دانیم که سبب بسیاری از بیماریها میکروب است. پزشکان هم تا صد سال پیش تصور می‌کردند که اسکوربوت، بریبری، راشیتیسم، شبکوری و بسیاری از بیماریهای دیگر به سبب وجود میکروبهاست. اما پژوهشهای بعدی نشان داد که سبب بعضی از بیماریها کمبود برخی مواد در غذاهاست. کمبود هر ماده سبب نوعی بیماری می‌شود. مردم روزگار ما به اهمیت ویتامینها پی برده‌اند و چون به اندازه مناسب از آنها استفاده می‌کنند، سالمتر و بیشتر عمر می‌کنند.

 • No file selected.

  ویتامین‌ها و انسان

  Author

  کشف ویتامینها سبب تغییر شیوه تغذیه انسان شد. مردم پی بردند که تنها پرخوری کافی نیست. اگر غذایی که سیر می‌کند ویتامین نداشته باشد برای تندرستی زیان‌آور خواهد بود. بنابراین مردم به خوردن غذاهایی که به طور یقین در آنها ویتامین با ارزشی وجود داشته باشد روی آوردند.

 • رینیت آلرژیک

  Author

  رینیت بیماریست که با آبریزش بینی، عطسه، خارش و علایم احتقانی بروز می‌کند. بسیاری از افراد را دیده‌اید که از علایم حساسیتی و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در واقع بسیاری از آنان دچار رینیت آلرژیک هستند.

 • سندرم ژیلبرت، زردی بی دردسر

  Author

  ممکن است برای خیلی از شما پیش آمده باشد که متوجه زردی چشم یا پوست کسی یا حتی خودتان شده باشید.برای اینکه بفهمیم این زردی چیست چه کنیم؟و در چه شرایطی باید پیگیری کنیم؟

آرتروز( استئو آرتریت)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آرتروز( استئو آرتریت)

قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

شایعترین نوع التهاب مفصل آرتروز می‌باشد و اصلی‌ترین علت ناتوانی در سالمندان. این بیماری مفصلی عمدتا ران، زانو و مهره‌های گردنی و کمری را مبتلا می‌کند. در بین مفاصل کوچک بدن هم مفاصل بین انگشتی و قاعده شست پا درگیر می‌شوند.
مهمترین عامل خطر این بیماری سن بالاست به طوریکه در سن بالای 60 سال بسیار بارز است و در زنان شایعتر.
اما در واقع آرتروز چیست؟
یک نارسایی مفصلی که به جهت از بین رفتن غضروف هیالن، ساختارهای مفصلی دچار تغییرات برگشت ناپذیر شده است. با آسیب به مکانیسمهای محافظ مفصل مانند کپسول مفصلی، مایع مفصلی، عضلات و تاندونها و استخوان های زیرین مفصل و ناتوانی آنها در انجام وظایف خود بیماری شروع شده و تولید مواد التهابی از ساختارهای آسیب دیده باعث تسریع امر می‌شود. غیر از سن که اصلی ترین عامل بیماریست فاکتورهای دیگری مانند چاقی به خصوص در زنان، آسیب‌های وارد شده بر مفصل، پارگی لیگامانها و شکستگیهای خوب ترمیم نیافته و بد جوش خورده و استفاده مکرر از مفصل مثل برخی ورزشها منجر به افزایش بروز بیماری می‌شوند.
جالب است بدانید ورزشکاران حرفه ای دونده در ریسک بالای این بیماری در مفاصل ران و زانوی خود هستند!
علایم
بیماری اغلب به صورت درد هنگام فعالیت مثلا راه رفتن یا از پله بالا رفتن یا کار کردن زیاد با دست به صورت متناوب و در موارد شدید دائمی و با آزار شبانه تظاهر می‌کند.
برای تشخیص بیماری عمدتا وجود همین شرح حال کافیست اما در مواردی برای تایید لازم است از رادیو گرافی ساده استفاده کرد. ضمنا اگر شک به عفونت مفصل وجود داشته باشد باید با نمونه گیری مفصل مبتلا و بررسی آن را رد کرد.
درمان
درمان بیماری باید با هدف از بین بردن درد و رفع محدودیت حرکتی باشد. روشهای بدون کاربرد دارو از اساسی ترین درمانهاست. برای این منظور این موارد توصیه شده‌اند.آرتروز
•    کاهش وزن می‌تواند بسیار موثر باشد.
•    گاها آتل بندی و بی حرکت سازی در موارد درد شدید
•    استفاده از عصا در سمت مقابل درگیر
•    تقویت عضلات اطراف مفصل
•    ورزشهای هوازی همراه ورزشهای استقامتی ( به خصوص ورزشهای آبی)
•    طب سوزنی هم گفته شده که در مواردی کمک کننده است.
در صورت شدت یافتن بیماری درمانهای مسکن دارویی و گاهی تزریق کورتون داخل مفصلی بر اساس نظر پزشک استفاده می‌شود. در موارد عدم پاسخ دهی مناسب و ناتوانی شدید بایستی مفاصل مبتلا با پروتز تعویض شوند ( به خصوص زانو وران)
اما برای پیشگیری باید چه کار کرد؟
•    حفظ وزن مناسب با رعایت رژیم غذایی مفید
•    انجام تمرینات بدنی منظم در تمام سنین
•    مصرف کافی لبنیات کم چرب و سبزیجات
•    رعایت نحوه استفاده از مفاصل در هنگام نشستن طولانی مدت یا رانندگی مثل قوز نکردن و استراحت متناوب در بین این کارها.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (16 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی

پزشکی و سلامت