• No file selected.

  چه کسانی دچار بیماریهای قلبی می‌شوند؟

  Author

  تعداد افرادی که به بیماری قلبی دچار هستند در کشورهای مختلف، فرق می‌کند. این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی، آمریکایی و استرالیا از شیوع زیادی برخوردار است اما در کشورهای عقب مانده جهان سوم تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونری قلب بسیار کمتر می‌باشد.

 • در مورد دنده گردنی چه می دانید؟

  Author

  شاید شنیده باشید که بعضی افراد دنده‌ی گردنی داشته باشند . آیا می‌دانید چرا و چطور؟ ستون فقرات انسان از مهره‌های گردنی شروع شده و تا مهره‌های کمری و ساکروم ادامه دارد. تعداد مهره‌های گردنی 7 عدد است که در بعضی افراد رشد بیش از حد زایده فیبری مهره هفتم در یک یا هر دو طرف منجر به ایجاد دنده‌ای اضافه علاوه بر 12 دنده‌ی قفسه سینه می‌گردد. این ضایعه می‌تواند به صورت یک دنده کامل یا به شکل یک زایده کوچک باشد که به صورت مادرزادی بوجود آمده است.

 • No file selected.

  نشاسته‌ها

  Author

  غذاهای نشاسته‌ای قسمت مهمی از رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بعضی از نقاط جهان غذاهای نشانسته دار تا 80 درصد کل انرژی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. در بریتانیا حدود 24 درصد کل انرژی از مواد نشاسته دار به دست می‌آید.

 • No file selected.

  آلرژی‌های غذایی

  Author

  آلرژی‌های غذایی و عدم تحمل به بعضی از غذاها دارای علایم مشابهی هستند اما مکانیزمهای مختلفی باعث بروز آنها می‌شود. آلرژی‌های غذایی بر اثر واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به غذاها و نیز عمل اسیدها و آنزیمهای معده و اثنی عشر از اکثر این پاسخهای آلرژیک جلوگیری می‌کند.

آرتروز( استئو آرتریت)

نویسنده: رامیز کامرانی, منتشر شده در بخش پزشکی و سلامت,

آرتروز( استئو آرتریت)

قطعا برای افراد جوانی که این مطلب را می‌خوانند واژه آرتروز واژه نا شناخته‌ای نیست اما برای اینکه در آینده این درد ناتوان کننده را مثل بسیاری از سالمندان تجربه نکنیم، دانستن چند نکته از این بیماری شاید موجب پیشگیری از آن شود.

شایعترین نوع التهاب مفصل آرتروز می‌باشد و اصلی‌ترین علت ناتوانی در سالمندان. این بیماری مفصلی عمدتا ران، زانو و مهره‌های گردنی و کمری را مبتلا می‌کند. در بین مفاصل کوچک بدن هم مفاصل بین انگشتی و قاعده شست پا درگیر می‌شوند.
مهمترین عامل خطر این بیماری سن بالاست به طوریکه در سن بالای 60 سال بسیار بارز است و در زنان شایعتر.
اما در واقع آرتروز چیست؟
یک نارسایی مفصلی که به جهت از بین رفتن غضروف هیالن، ساختارهای مفصلی دچار تغییرات برگشت ناپذیر شده است. با آسیب به مکانیسمهای محافظ مفصل مانند کپسول مفصلی، مایع مفصلی، عضلات و تاندونها و استخوان های زیرین مفصل و ناتوانی آنها در انجام وظایف خود بیماری شروع شده و تولید مواد التهابی از ساختارهای آسیب دیده باعث تسریع امر می‌شود. غیر از سن که اصلی ترین عامل بیماریست فاکتورهای دیگری مانند چاقی به خصوص در زنان، آسیب‌های وارد شده بر مفصل، پارگی لیگامانها و شکستگیهای خوب ترمیم نیافته و بد جوش خورده و استفاده مکرر از مفصل مثل برخی ورزشها منجر به افزایش بروز بیماری می‌شوند.
جالب است بدانید ورزشکاران حرفه ای دونده در ریسک بالای این بیماری در مفاصل ران و زانوی خود هستند!
علایم
بیماری اغلب به صورت درد هنگام فعالیت مثلا راه رفتن یا از پله بالا رفتن یا کار کردن زیاد با دست به صورت متناوب و در موارد شدید دائمی و با آزار شبانه تظاهر می‌کند.
برای تشخیص بیماری عمدتا وجود همین شرح حال کافیست اما در مواردی برای تایید لازم است از رادیو گرافی ساده استفاده کرد. ضمنا اگر شک به عفونت مفصل وجود داشته باشد باید با نمونه گیری مفصل مبتلا و بررسی آن را رد کرد.
درمان
درمان بیماری باید با هدف از بین بردن درد و رفع محدودیت حرکتی باشد. روشهای بدون کاربرد دارو از اساسی ترین درمانهاست. برای این منظور این موارد توصیه شده‌اند.آرتروز
•    کاهش وزن می‌تواند بسیار موثر باشد.
•    گاها آتل بندی و بی حرکت سازی در موارد درد شدید
•    استفاده از عصا در سمت مقابل درگیر
•    تقویت عضلات اطراف مفصل
•    ورزشهای هوازی همراه ورزشهای استقامتی ( به خصوص ورزشهای آبی)
•    طب سوزنی هم گفته شده که در مواردی کمک کننده است.
در صورت شدت یافتن بیماری درمانهای مسکن دارویی و گاهی تزریق کورتون داخل مفصلی بر اساس نظر پزشک استفاده می‌شود. در موارد عدم پاسخ دهی مناسب و ناتوانی شدید بایستی مفاصل مبتلا با پروتز تعویض شوند ( به خصوص زانو وران)
اما برای پیشگیری باید چه کار کرد؟
•    حفظ وزن مناسب با رعایت رژیم غذایی مفید
•    انجام تمرینات بدنی منظم در تمام سنین
•    مصرف کافی لبنیات کم چرب و سبزیجات
•    رعایت نحوه استفاده از مفاصل در هنگام نشستن طولانی مدت یا رانندگی مثل قوز نکردن و استراحت متناوب در بین این کارها.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (16 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

رامیز کامرانی