• No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۱)

  Author

  مدتی است که اقتصاددانان و به ویژه سیاست‌مداران امریکایی بر چینی‌ها خرده می‌گیرند که چرا ارزش پول ملی‌شان را پایین نگه می‌دارند. آنها مدعی هستند که چنین سیاستی علاوه بر اینکه باعث می‌شود چینی‌ها دست بالا را در عرصه رقابت در بازارهای جهانی داشته باشند، مانع از بهبود و بازسازی اوضاع اقتصاد جهانی بعد از رکود ۲۰۰۷-۲۰۰۸ هم می‌شود. از طرف دیگر بحران بدهی‌های فراوان یونان اقتصاددانان را به این چالش کشانده است که آیا اساسا حفظ واحد پول اروپایی در حال حاضر تصمیم درستی است یا خیر. این مقاله قصد دارد مختصری درباره یک تصمیم‌گیری تاثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری مالیه بین‌الملل و سه راهکار متفاوت در کشورهای چین، ایالات متحده و منطقه یورو  بپردازد.

 • اثر پروانه ای و مفهوم تحول

  Author

  اثر پروانه ای به این موضوع اشاره دارد که گاه تاثیر حرکت‌های کوچک می‌تواند سبب تغییرات شگرف شود. عبارت اثر پروانه‌ای اولین بار توسط یکی از پژوهشگران دانشگاه MIT به نام ادوارد لورنز مطرح شد. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، تاثیرات این حرکت کوچک بر جریانات جوی می‌تواند سبب ساز بروز یک تندباد در آمریکا شود.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش اول)

  Author

  چانه‌زنی یکی از رویکردهای اصلی در اصول مذاکرات است. این رویکرد شامل مجموعه‌ای از ترفندها است. بسیاری از این ترفندها در انواع مختلفی از مذاکرات چه در سطوح ساده مانند گفتگوهای روزمره افراد و چه در سطوح پیچیده و پیشرفته مانند مذاکرات تجاری و سیاسی قابل استفاده هستند. به کارگیری صحیح و به جای هر کدام از آنها می‌تواند امتیازات فراوانی را برای شخص یا تیم مذاکره کننده به همراه داشته باشد.

 • اینکوترمز چیست؟

  Author

  شاید تا به حال با اصطلاح اینکوترمز به ویژه در لیست دروس موسسات آموزشی زیاد برخورد کرده باشید و شاید هم این لحظه برای نخستین بار است که این اصطلاح را می‌بینید و مانند خیلی‌ها که برای بار اول به این کلمه برخورد می‌کنند آنرا اینکوتُرمز تلفظ کرده باشید. قبل از هر چیز باید گفت که تلفظ درست این کلمه اینکوتِرمز است.

چرا بعضی‌ها از بعضی دیگر ثروت‌مندتر هستند؟ (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

چرا بعضی‌ها از بعضی دیگر ثروت‌مندتر هستند؟ (بخش اول)

یک سؤال؛ در همین لحظه، حداقل چقدر پول به شما بدهند تا خودتان را پول‌دار احساس کنید؟ یک میلیون تومان؟ ده میلیون تومان؟ صد میلیون تومان؟ یک میلیارد تومان؟ ده میلیارد تومان؟ چقدر؟
حالا یک سؤال دیگر؛ فرض کنید وقتی فردا صبح از خواب بیدار شدید، ثروت همه‌ی آدم‌های روی کره‌ی زمین دو برابر شده باشد. در این صورت، آیا مردم جهان خود را پول‌دارتر می‌بینند؟ کمی فکر کنید ... سعی کنید زندگی جدید خود را خوب خوب تصور کنید ...

تحقیقات دانشمندان علوم اجتماعی نشان می‌دهد که زندگی ما آدم‌ها بیش از آن‌چه خیال می‌‌کنیم، "اجتماعی" است. یعنی معیارهای ما معیارهایی است برآمده از دل اجتماع. ثروت‌‌‌مند بودن یا نبودن امری نسبی است. شما ثروت خود را با ثروت افراد جامعه و با ثروت اطرافیان‌تان مقایسه می‌کنید و اگر نسبت به آن‌‌ها وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشید، خود را ثروت‌‌مند تصور می‌‌کنید و در غیر این صورت، نمی‌‌کنید.

حالا فرض کنید در ابتدای سال ده میلیون تومان پول دارید. با پول خود کار می‌‌کنید و این پول را در انتهای سال به یازده میلیون تومان می‌رسانید. علم حساب‌‌داری به ما می‌گوید که شما ظرف این یک سال، ده درصد، معادل یک میلیون تومان، سود کرده‌اید. این سود را به اصطلاح سود حساب‌داری یا سود تجاری می‌نامند. سود حساب‌داری یا تجاری برابر است با مقدار درآمد منهای مقدار هزینه‌‌های صریح. اما آیا این ده درصد سود، سود زیادی است یا کم؟ حساب‌داری در این مورد چیزی به ما نمی‌گوید. حساب‌داری درباره‌ی اعداد مطلق صحبت می‌‌کند و نه اعداد نسبی. همان‌طور که اشاره شد، زیاد و کم، یا ثروت‌مند و فقیر، کلمه‌‌هایی نسبی (و نه مطلق) هستند که مبنای اجتماعی دارند. برای این‌که بدانیم ده درصد، سود زیادی است یا کم، علم اقتصاد به کمک ما می‌آید. در اقتصاد، مفهومی وجود دارد به نام سود اقتصادی. سود اقتصادی برابر است با مقدار درآمد منهای مجموع هزینه‌های صریح و هزینه‌های ضمنی. اما منظور از هزینه‌های ضمنی چیست؟ ثروتمندهزینه‌های ضمنی همان هزینه‌ی فرصت‌هایی است که از دست رفته است. به عنوان مثالی ساده، اگر سود سالانه‌ی بانک‌ها ده درصد باشد، شمایی که ظرف یک سال، ده میلیون تومان پول خود را به یازده میلیون تومان رسانده‌اید، میزان سود اقتصادی‌تان برابر صفر بوده است. چرا؟ برای این‌که ده میلیون تومان هزینه‌ی صریح داشته‌اید و یک میلیون تومان هزینه‌ی ضمنی (فرصت سرمایه‌گذاری در بانک). مجموع این دو هزینه برابر با همان یازده میلیون تومان درآمدی است که در پایان سال داشته‌اید. بنابراین سود اقتصادی شما صفر خواهد بود. در همین مثال، اگر سود سالانه‌ی بانک برابر دوازده درصد باشد، علی‌رغم این‌‌که ده میلیون تومان ابتدای سال شما تبدیل به یازده میلیون در انتهای سال شده است، اما سود اقتصادی شما برابر منفی دو درصد خواهد بود (چرا؟).
برای به دست آوردن میزان سود اقتصادی یک فعالیت اقتصادی، باید نه تنها فرصت سرمایه‌گذاری در بانک، بلکه همه‌ی فرصت‌های بی‌خطر (بدون ریسک) و به عبارت دقیق‌تر، بهترین فرصت بی‌خطر را در نظر گرفت و سود تجاری حاصل از آن بهترین فرصت را به عنوان هزینه‌ی ضمنی لحاظ کرد. از نظر علم اقتصاد، انجام فعالیتی توجیه‌پذیر است که سود اقتصادی مثبت، و در گام بعدی، سود اقتصادی بیش‌تری داشته باشد. اما مسئله اینجاست که اگر یک فعالیت اقتصادی، سود اقتصادی قابل توجهی داشته باشد، آن فعالیت جذابیت بیش‌تری پیدا می‌‌کند و رقبای دیگر هم وارد بازار می‌شوند. کم‌‌کم عرضه نسبت به تقاضا بیش‌تر می‌شود و نرخ محصولات آن فعالیت اقتصادی یا سود تجاری آن کاهش پیدا می‌‌کند، به طوری‌که در بلندمدت سود اقتصادی آن فعالیت اقتصادی جذاب صفر می‌شود. در این حالت، به اصطلاح می‌گویند که در این کار یا بازار این محصول، دست زیاد شده است.
حال به بحث ابتدای مقاله باز می‌گردیم. می‌دانیم که در یک جامعه، توزیع ثروت بین مردم، یکنواخت نیست: بعضی پول‌‌دار هستند و بعضی بی‌پول‌تر. با توجه به مفاهیمی که در این مقاله معرفی شد، ثروت‌مند شدن از مسیر انجام فعالیت‌های با سود اقتصادی مثبت و قابل توجه می‌گذرد. چگونه می‌توان فعالیت‌های با سود اقتصادی مثبت را شناسایی کرد؟ این فعالیت‌‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟ آیا سود اقتصادی یک فعالیت اقتصادی جذاب همیشه مثبت می‌‌ماند؟ آیا شما فعالیتی اقتصادی با سود اقتصادی مثبت انجام داده‌اید؟ فعالیتی با سود تجاری مثبت ولی با سود اقتصادی صفر یا منفی چطور؟ تا بخش دوم و پایانی مقاله، با ما همراه باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.5/5 امتیازهای داده شده (13 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی