• No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۱)

  Author

  مدتی است که اقتصاددانان و به ویژه سیاست‌مداران امریکایی بر چینی‌ها خرده می‌گیرند که چرا ارزش پول ملی‌شان را پایین نگه می‌دارند. آنها مدعی هستند که چنین سیاستی علاوه بر اینکه باعث می‌شود چینی‌ها دست بالا را در عرصه رقابت در بازارهای جهانی داشته باشند، مانع از بهبود و بازسازی اوضاع اقتصاد جهانی بعد از رکود ۲۰۰۷-۲۰۰۸ هم می‌شود. از طرف دیگر بحران بدهی‌های فراوان یونان اقتصاددانان را به این چالش کشانده است که آیا اساسا حفظ واحد پول اروپایی در حال حاضر تصمیم درستی است یا خیر. این مقاله قصد دارد مختصری درباره یک تصمیم‌گیری تاثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری مالیه بین‌الملل و سه راهکار متفاوت در کشورهای چین، ایالات متحده و منطقه یورو  بپردازد.

 • نحوه شروع یک کسب و کار

  Author

  چگونه یک کسب‌وکار شخصی را آغاز کنیم؟ این بخش توصیه‌هایی در مورد چگونگی آغاز کسب‌وکار می‌کند و راه‌کار‌هایی را ارائه می‌دهد که فرد به‌وسیله آن‌ها می‌تواند در کسب‌وکار خود موفق باشد. برای مثال از نقطه‌ی شروع یک این ایده به‌صورت رویایی در ذهن تا مرحله انجام تحقیقات درخصوص کسب‌وکار و درنظر گرفتن تمام جوانب آن از قبیل: داشتن برنامه مالی، درنظر داشتن منابعی برای تأمین هزینه‌ها، حتی انتخاب ساختار مناسب، انتخاب نام و ثبت آن، گرفتن مجوز و گواهینامه‌های آن، مکان مناسب آن، و حتی سیستم حسابداری مناسب کسب‌وکار را در بر دارد.

 • استخدام و یک باور کاذب

  Author

  بر اساس یک عرف معمول، کارفرمایان از استخدام متقاضیان بیش از حد ماهر خودداری میکنند، چرا که به احتمال زیاد خیلی زود از کارشان خسته می‌شوند و به محض این‌که حس کنند فرصت شغلی بهتری وجود دارد، شغل‌شان را ترک می‌کنند.

  اما مانند خیلی از اوقات، عرف معمول به خطا می‌رود. زیرا طبق آخرین تحقیقات منتشر شده در ژورنالApplied Psychology، این عقیده که نیروی کار فوق ماهر به‌ سادگی خسته می‌شود و شغل‌اش‌ را ترک می‌کند، افسانه‌ای بیش نیست.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش چهارم)

  Author

  "هندونه زیر بغل کسی گذاشتن"، اصطلاح رایجی است که بارها شنیده‌ایم و احتمالا به دفعات این کار را در مورد دیگران انجام داده‌ایم و یا دیگران آن را در مورد ما انجام داده‌اند. اما همین عمل ساده یکی از ترفندهای جالب در مذاکرات است که اگر یک مذاکره کننده موفق به صورت زیرکانه از آن استفاده کند می‌تواند در هدایت جریان مذاکره به نقطه دلخواه، بسیار اثر گذار باشد.

چرا بعضی‌ها از بعضی دیگر ثروت‌مندتر هستند؟ (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

چرا بعضی‌ها از بعضی دیگر ثروت‌مندتر هستند؟ (بخش اول)

یک سؤال؛ در همین لحظه، حداقل چقدر پول به شما بدهند تا خودتان را پول‌دار احساس کنید؟ یک میلیون تومان؟ ده میلیون تومان؟ صد میلیون تومان؟ یک میلیارد تومان؟ ده میلیارد تومان؟ چقدر؟
حالا یک سؤال دیگر؛ فرض کنید وقتی فردا صبح از خواب بیدار شدید، ثروت همه‌ی آدم‌های روی کره‌ی زمین دو برابر شده باشد. در این صورت، آیا مردم جهان خود را پول‌دارتر می‌بینند؟ کمی فکر کنید ... سعی کنید زندگی جدید خود را خوب خوب تصور کنید ...

تحقیقات دانشمندان علوم اجتماعی نشان می‌دهد که زندگی ما آدم‌ها بیش از آن‌چه خیال می‌‌کنیم، "اجتماعی" است. یعنی معیارهای ما معیارهایی است برآمده از دل اجتماع. ثروت‌‌‌مند بودن یا نبودن امری نسبی است. شما ثروت خود را با ثروت افراد جامعه و با ثروت اطرافیان‌تان مقایسه می‌کنید و اگر نسبت به آن‌‌ها وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشید، خود را ثروت‌‌مند تصور می‌‌کنید و در غیر این صورت، نمی‌‌کنید.

حالا فرض کنید در ابتدای سال ده میلیون تومان پول دارید. با پول خود کار می‌‌کنید و این پول را در انتهای سال به یازده میلیون تومان می‌رسانید. علم حساب‌‌داری به ما می‌گوید که شما ظرف این یک سال، ده درصد، معادل یک میلیون تومان، سود کرده‌اید. این سود را به اصطلاح سود حساب‌داری یا سود تجاری می‌نامند. سود حساب‌داری یا تجاری برابر است با مقدار درآمد منهای مقدار هزینه‌‌های صریح. اما آیا این ده درصد سود، سود زیادی است یا کم؟ حساب‌داری در این مورد چیزی به ما نمی‌گوید. حساب‌داری درباره‌ی اعداد مطلق صحبت می‌‌کند و نه اعداد نسبی. همان‌طور که اشاره شد، زیاد و کم، یا ثروت‌مند و فقیر، کلمه‌‌هایی نسبی (و نه مطلق) هستند که مبنای اجتماعی دارند. برای این‌که بدانیم ده درصد، سود زیادی است یا کم، علم اقتصاد به کمک ما می‌آید. در اقتصاد، مفهومی وجود دارد به نام سود اقتصادی. سود اقتصادی برابر است با مقدار درآمد منهای مجموع هزینه‌های صریح و هزینه‌های ضمنی. اما منظور از هزینه‌های ضمنی چیست؟ ثروتمندهزینه‌های ضمنی همان هزینه‌ی فرصت‌هایی است که از دست رفته است. به عنوان مثالی ساده، اگر سود سالانه‌ی بانک‌ها ده درصد باشد، شمایی که ظرف یک سال، ده میلیون تومان پول خود را به یازده میلیون تومان رسانده‌اید، میزان سود اقتصادی‌تان برابر صفر بوده است. چرا؟ برای این‌که ده میلیون تومان هزینه‌ی صریح داشته‌اید و یک میلیون تومان هزینه‌ی ضمنی (فرصت سرمایه‌گذاری در بانک). مجموع این دو هزینه برابر با همان یازده میلیون تومان درآمدی است که در پایان سال داشته‌اید. بنابراین سود اقتصادی شما صفر خواهد بود. در همین مثال، اگر سود سالانه‌ی بانک برابر دوازده درصد باشد، علی‌رغم این‌‌که ده میلیون تومان ابتدای سال شما تبدیل به یازده میلیون در انتهای سال شده است، اما سود اقتصادی شما برابر منفی دو درصد خواهد بود (چرا؟).
برای به دست آوردن میزان سود اقتصادی یک فعالیت اقتصادی، باید نه تنها فرصت سرمایه‌گذاری در بانک، بلکه همه‌ی فرصت‌های بی‌خطر (بدون ریسک) و به عبارت دقیق‌تر، بهترین فرصت بی‌خطر را در نظر گرفت و سود تجاری حاصل از آن بهترین فرصت را به عنوان هزینه‌ی ضمنی لحاظ کرد. از نظر علم اقتصاد، انجام فعالیتی توجیه‌پذیر است که سود اقتصادی مثبت، و در گام بعدی، سود اقتصادی بیش‌تری داشته باشد. اما مسئله اینجاست که اگر یک فعالیت اقتصادی، سود اقتصادی قابل توجهی داشته باشد، آن فعالیت جذابیت بیش‌تری پیدا می‌‌کند و رقبای دیگر هم وارد بازار می‌شوند. کم‌‌کم عرضه نسبت به تقاضا بیش‌تر می‌شود و نرخ محصولات آن فعالیت اقتصادی یا سود تجاری آن کاهش پیدا می‌‌کند، به طوری‌که در بلندمدت سود اقتصادی آن فعالیت اقتصادی جذاب صفر می‌شود. در این حالت، به اصطلاح می‌گویند که در این کار یا بازار این محصول، دست زیاد شده است.
حال به بحث ابتدای مقاله باز می‌گردیم. می‌دانیم که در یک جامعه، توزیع ثروت بین مردم، یکنواخت نیست: بعضی پول‌‌دار هستند و بعضی بی‌پول‌تر. با توجه به مفاهیمی که در این مقاله معرفی شد، ثروت‌مند شدن از مسیر انجام فعالیت‌های با سود اقتصادی مثبت و قابل توجه می‌گذرد. چگونه می‌توان فعالیت‌های با سود اقتصادی مثبت را شناسایی کرد؟ این فعالیت‌‌ها چه ویژ‌گی‌هایی دارند؟ آیا سود اقتصادی یک فعالیت اقتصادی جذاب همیشه مثبت می‌‌ماند؟ آیا شما فعالیتی اقتصادی با سود اقتصادی مثبت انجام داده‌اید؟ فعالیتی با سود تجاری مثبت ولی با سود اقتصادی صفر یا منفی چطور؟ تا بخش دوم و پایانی مقاله، با ما همراه باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.7/5 امتیازهای داده شده (12 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری