• خرج کنیم یا پس‌ انداز کنیم؟

  Author نسرین الماسی

  دادن یک تعطیلی غیر منتظره به‌عنوان پاداش، به‌خصوص در اوضاع و احوال کنونی می‌تواند لبخند بر چهره‌ی هر فردی بنشاند. اما چرا برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند بلافاصله از آن استفاده کنند درحالیکه برخی دیگر آن‌را برای آینده پس‌انداز می‌کنند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که یک فرد چگونه از پاداش خود استفاده خواهد کرد؟

 • اوپک و تحریم نفتی ۱۹۷۳

  Author وهاب مختاری

  اوپک  (Organization of the Petroleum Exporting Countries = OPEC) یک اتحادیه اقتصادی است که در سال ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۳۹ هجری شمسی) تاسیس شد تا منافع تعدادی از کشورهای تولیدکننده نفت را تامین کند. اوپک به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا به کمک سیاست‌ها و قیمت‌های هماهنگ، درآمدهای نفتی خود را تضمین کنند.

 • مزیت رقابتی چیست؟

  Author وهاب مختاری

  مزیت رقابتی مجموعه‌ای از توانایی‌های منحصر به فرد یک واحد اقتصادی است که اجازه‌ی نفوذ به بازارهای دلخواه و برتری بر رقبا را برای آن واحد فراهم می‌آورد. برای تعریف مزیت رقابتی یک واحد اقتصادی، مدیریت بایستی یک ارزیابی کامل از محیط داخلی و خارجی واحدش به عمل آورد. زمانی که مدیر بتواند یک نقطه‌ی قوت در داخل بنگاه اقتصادی‌اش پیدا کند که هم با نیاز بازار هم‌خوانی دارد و هم یک برتری نسبی در بازار ایجاد می‌کند، می‌توان گفت که به یک مزیب رقابتی دست پیدا کرده است. شرکت‌‌ها در زمینه‌های تکنولوژی، مدیریت و بازاریابی می‌توانند نسبت به رقبای خود، مزیت رقابتی داشته باشند.

 • اینکوترمز چیست؟

  Author میلاد صبوری

  شاید تا به حال با اصطلاح اینکوترمز به ویژه در لیست دروس موسسات آموزشی زیاد برخورد کرده باشید و شاید هم این لحظه برای نخستین بار است که این اصطلاح را می‌بینید و مانند خیلی‌ها که برای بار اول به این کلمه برخورد می‌کنند آنرا اینکوتُرمز تلفظ کرده باشید. قبل از هر چیز باید گفت که تلفظ درست این کلمه اینکوتِرمز است.

سه‌گانه‌ی محصول، کار و سرمایه

نویسنده: وهاب مختاری, جمعه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش کسب و کار, تعداد بازدیدها 5622,

سه‌گانه‌ی محصول، کار و سرمایه

دنیای اقتصاد برابر است با دنیای عرضه و تقاضا. دنیای اقتصاد دنیای بده بستان است. فضایی که در آن مبادله صورت می‌‌گیرد را در اصطلاح اقتصاد آزاد، بازار می‌نامند. منظور از بازار، فضایی است که افراد در آن از آزادی مالکیت برخوردارند و می‌توانند مطابق با سلیقه، نیاز، و امکانات خود و بازار، دست به مبادله بزنند. دلیلی ندارد که بازار را به عنوان یک مکان فیزیکی در نظر بگیریم. امروزه با گسترش اینترنت و خرید و فروش‌های اینترنتی، مفهوم بازار هم گسترش پیدا کرده و فرامکانی شده است. برای مبادله، از یک عامل مشترک به نام پول استفاده می‌شود. بنابراین پول عاملی است که طرفین مبادله را به هم وصل می‌کند. پول می‌تواند فیزیکی یا الکترونیکی باشد. می‌تواند نقدی باشد یا اعتباری. کارت‌های اعتباری و چک‌‌ها و سفته‌ها صورت‌های اعتباری پول هستند. پول اعتباری پولی است که در آینده قرار است صورت واقعی به خود بگیرد.


معروف‌ترین موضوع مورد مبادله در بازار، محصول است. محصول عبارت است از کالا یا خدمات. بازاری که در آن محصول مبادله شود را بازار محصول می‌گویند. تولیدکننده محصول را تولید و سپس در بازار عرضه می‌کند. این عرضه‌ی محصول در برابر تقاضای طرف دیگر مبادله است که مصرف‌کننده نام دارد. بخشی از علم اقتصاد به مطالعه‌ی بازار محصول و رفتار بازیگران آن می‌پردازد.

اما بازار محدود به بازار محصول نیست. موضوع دومی که در بازار مبادله می‌شود، کار است و بازار این موضوع را بازار کار می‌نامند. در بازار کار هم دو عامل عرضه‌کننده و تقاضاکننده وجود دارد. کارگران، کارمندان و ... نیروی کار خود را در ازای دریافت پول، به بازار عرضه می‌کنند. کارفرمایان هم متقاضی این نیروی کار هستند و در ازای پرداخت پول، نیروی کار را به استخدام خود در می‌آورند.کار محصول سرمایه

بازار سومی هم وجود دارد به نام بازار سرمایه. سرمایه به هر آن چیزی گفته می‌شود که در بلندمدت قابلیت ثروت‌زایی داشته باشد. همان‌طور که گفته شد در بازار محصول، کالا و خدمات مبادله می‌شوند. کالاهایی که در بازار محصول عرضه می‌شوند، جنبه‌ی مصرفی دارند. به عنوان مثال، خوراک، پوشاک، لوازم‌التحریر و ... کالاهای مصرفی هستند که در زمان حال مصرف می‌شوند. اما سرمایه‌ها کالاهایی هستند که جنبه‌ی مصرفی ندارند. سرمایه‌‌ها خریداری می‌شوند با امید این‌‌که در آینده بر ارزش ‌آن‌ها افزوده شود و بر ثروت مالک بیافزاید. سهام شرکت‌‌ها نمونه‌ای از سرمایه است که در بازار سرمایه بین عرضه‌کننده و متقاضی مبادله می‌شود. اگرچه پول نقش عامل مبادله را بر عهده دارد، اما می‌توان آن را گونه‌ای از سرمایه هم در نظر گرفت. پول سرمایه‌ای است با قابلیت نقدشوندگی بی‌نهایت. میزان نقدشوندگی ویژگی مهمی برای کالاهای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. هر چه میزان نقدشوندگی یک کالای سرمایه‌ای بالا باشد، جذابیت آن افزایش می‌یابد.

در این مقاله، راجع به انواع سه‌‌گانه‌ی بازار صحبت کردیم. سه بازار محصول، کار و سرمایه کاملاً با هم در تعامل هستند. هر فرد حقیقی یا حقوقی برای آن‌که بتواند در بلندمدت در میدان اقتصاد موفق باشد، باید نسبت به هر سه بازار محصول، کار و سرمایه آگاهی کاملی داشته باشد. یک واحد تولید‌کننده‌ی اقتصادی، با استفاده از نیروی کار و محصولات خام یا میانی به عنوان ورودی، محصول نهایی خود را تولید می‌‌کند. علاوه بر آن برای پوشش هزینه‌ها، ریسک‌ها و سودآوری بهتر، باید در بازار سرمایه نقش فعالی داشته باشد.

به نظر شما آیا بازارها با هم تلاقی دارند؟ مثلاً کالایی می‌شناسید که در هر دو بازار محصول و سرمایه مبادله شود؟ یعنی هم جنبه‌ی مصرفی داشته باشد و هم ثروت‌زایی؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...