• استراتژی های قیمت گذاری (بخش دوم)

  Author

  همان‌گونه که در بخش اول مقاله عنوان شد، چهار روش اصلی قیمت‌گذاری با محور قرار دادن قیمت کالا و مزیت رقابتی یا کیفیت آن وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  ۱)    قیمت‌گذاری برتر: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهای با مزیت رقابتی بالا به‌خصوص کالاهای لوکس
  ۲)    قیمت‌گذاری نفوذی: قیمت‌گذاری پایین (در ابتدای فعالیت در بازار) برای کالاهای با کیفیت خوب، جهت به دست‌آوردن سهم قابل توجهی از بازار.
  ۳)    قیمت‌گذاری مقتصدانه: قیمت‌گذاری پایین برای کالاهای کم‌کیفیت، نظیر کالاهای چینی
  ۴)    قیمت‌گذاری سرشیرگیری: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهایی که مزیت رقابتی بالایی دارند، اما این مزیت به‌زودی توسط رقبای تازه‌وارد به بازار، از بین خواهد رفت.

 • No file selected.

  کنفرانس برتون وودز

  Author

  کنفرانس "برتون وودز" همایشی بود که در شهر برتون وودز Bretton Woods واقع در ایالت نیوهمپشر New Hampshire واقع در شمال شرقی کشور ایالات متحده در سال ۱۹۴۴ برگزار شد. این رویداد به منظور سامان‌دهی به اوضاع مالی و پولی بعد از جنگ جهانی دوم با حضور متفقین شکل گرفت.

 • روش‌های خلاقانه‌ی تشکیل تیم

  Author

  یک مدیر چگونه می‌تواند کارمندان‌اش را با هم هماهنگ‌تر کند؟
  همیشه برای یاد گرفتن دو راه کلی وجود دارد: روش‌های خودآگاه که مستقیم و صریح هستند، و روش‌های ناخودآگاه که غیرمستقیم و ضمنی عمل می‌کنند.

  در این مقاله یکی از روش‌های یادگیری ناخودآگاه برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین اعضای تیم را معرفی می‌کنیم.

 • اصل پارتو

  Author

  آیا شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان با کم‌ترین هزینه بیشترین سود را برد؟ ...

  آیا مایل هستید با انجام تغییرات اندک در زندگی کاری و شخصی خودتان به نتایج شگرف برسید؟ ...

  برای پاسخ به پرسش‌های بالا با ما در این مطلب همراه باشید.

سه‌گانه‌ی محصول، کار و سرمایه

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

سه‌گانه‌ی محصول، کار و سرمایه

دنیای اقتصاد برابر است با دنیای عرضه و تقاضا. دنیای اقتصاد دنیای بده بستان است. فضایی که در آن مبادله صورت می‌‌گیرد را در اصطلاح اقتصاد آزاد، بازار می‌نامند. منظور از بازار، فضایی است که افراد در آن از آزادی مالکیت برخوردارند و می‌توانند مطابق با سلیقه، نیاز، و امکانات خود و بازار، دست به مبادله بزنند. دلیلی ندارد که بازار را به عنوان یک مکان فیزیکی در نظر بگیریم. امروزه با گسترش اینترنت و خرید و فروش‌های اینترنتی، مفهوم بازار هم گسترش پیدا کرده و فرامکانی شده است. برای مبادله، از یک عامل مشترک به نام پول استفاده می‌شود. بنابراین پول عاملی است که طرفین مبادله را به هم وصل می‌کند. پول می‌تواند فیزیکی یا الکترونیکی باشد. می‌تواند نقدی باشد یا اعتباری. کارت‌های اعتباری و چک‌‌ها و سفته‌ها صورت‌های اعتباری پول هستند. پول اعتباری پولی است که در آینده قرار است صورت واقعی به خود بگیرد.


معروف‌ترین موضوع مورد مبادله در بازار، محصول است. محصول عبارت است از کالا یا خدمات. بازاری که در آن محصول مبادله شود را بازار محصول می‌گویند. تولیدکننده محصول را تولید و سپس در بازار عرضه می‌کند. این عرضه‌ی محصول در برابر تقاضای طرف دیگر مبادله است که مصرف‌کننده نام دارد. بخشی از علم اقتصاد به مطالعه‌ی بازار محصول و رفتار بازیگران آن می‌پردازد.

اما بازار محدود به بازار محصول نیست. موضوع دومی که در بازار مبادله می‌شود، کار است و بازار این موضوع را بازار کار می‌نامند. در بازار کار هم دو عامل عرضه‌کننده و تقاضاکننده وجود دارد. کارگران، کارمندان و ... نیروی کار خود را در ازای دریافت پول، به بازار عرضه می‌کنند. کارفرمایان هم متقاضی این نیروی کار هستند و در ازای پرداخت پول، نیروی کار را به استخدام خود در می‌آورند.کار محصول سرمایه

بازار سومی هم وجود دارد به نام بازار سرمایه. سرمایه به هر آن چیزی گفته می‌شود که در بلندمدت قابلیت ثروت‌زایی داشته باشد. همان‌طور که گفته شد در بازار محصول، کالا و خدمات مبادله می‌شوند. کالاهایی که در بازار محصول عرضه می‌شوند، جنبه‌ی مصرفی دارند. به عنوان مثال، خوراک، پوشاک، لوازم‌التحریر و ... کالاهای مصرفی هستند که در زمان حال مصرف می‌شوند. اما سرمایه‌ها کالاهایی هستند که جنبه‌ی مصرفی ندارند. سرمایه‌‌ها خریداری می‌شوند با امید این‌‌که در آینده بر ارزش ‌آن‌ها افزوده شود و بر ثروت مالک بیافزاید. سهام شرکت‌‌ها نمونه‌ای از سرمایه است که در بازار سرمایه بین عرضه‌کننده و متقاضی مبادله می‌شود. اگرچه پول نقش عامل مبادله را بر عهده دارد، اما می‌توان آن را گونه‌ای از سرمایه هم در نظر گرفت. پول سرمایه‌ای است با قابلیت نقدشوندگی بی‌نهایت. میزان نقدشوندگی ویژگی مهمی برای کالاهای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. هر چه میزان نقدشوندگی یک کالای سرمایه‌ای بالا باشد، جذابیت آن افزایش می‌یابد.

در این مقاله، راجع به انواع سه‌‌گانه‌ی بازار صحبت کردیم. سه بازار محصول، کار و سرمایه کاملاً با هم در تعامل هستند. هر فرد حقیقی یا حقوقی برای آن‌که بتواند در بلندمدت در میدان اقتصاد موفق باشد، باید نسبت به هر سه بازار محصول، کار و سرمایه آگاهی کاملی داشته باشد. یک واحد تولید‌کننده‌ی اقتصادی، با استفاده از نیروی کار و محصولات خام یا میانی به عنوان ورودی، محصول نهایی خود را تولید می‌‌کند. علاوه بر آن برای پوشش هزینه‌ها، ریسک‌ها و سودآوری بهتر، باید در بازار سرمایه نقش فعالی داشته باشد.

به نظر شما آیا بازارها با هم تلاقی دارند؟ مثلاً کالایی می‌شناسید که در هر دو بازار محصول و سرمایه مبادله شود؟ یعنی هم جنبه‌ی مصرفی داشته باشد و هم ثروت‌زایی؟

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت