• حزب چای Tea Party

  Author

  تی پارتی (حزب چای) نام حزبی است در امریکا که در سال‌های اخیر بسیار از آن شنیده‌ایم. تی پارتی چیست و چه ربطی به چای (Tea) دارد؟ در این مقاله، درباره تی پارتی متقدم و متاخر، علل شکل‌گیری، اعتقادات اقتصادی، و اهداف سیاسی آنها بیشتر خواهیم دانست.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش چهارم)

  Author

  "هندونه زیر بغل کسی گذاشتن"، اصطلاح رایجی است که بارها شنیده‌ایم و احتمالا به دفعات این کار را در مورد دیگران انجام داده‌ایم و یا دیگران آن را در مورد ما انجام داده‌اند. اما همین عمل ساده یکی از ترفندهای جالب در مذاکرات است که اگر یک مذاکره کننده موفق به صورت زیرکانه از آن استفاده کند می‌تواند در هدایت جریان مذاکره به نقطه دلخواه، بسیار اثر گذار باشد.

 • علل بروز تورم ( بخش سوم)

  Author

  بخش دوم مقاله، نظریه تورم ناشی از فشار هزینه را مطرح کردیم و با ارائه مثال شوک نفتی دهه ۱۹۷۰ و معرفی مفهوم مارپیچ دستمزد قیمت، بحث را پیش بردیم. در ادامه، درباره علل بروز مارپیچ دستمزد قیمت صحبت می‌کنیم و در نهایت، با طرح زمینه‌های بین المللی افزایش فشار هزینه، نظریه دوم تورم را ادامه می‌دهیم.

لوله‌کش لهستانی (بخش دوم)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

لوله‌کش لهستانی (بخش دوم)

در بخش قبلی مقاله ، درباره "دستورالعمل بولکستاین" و حمایت‌هایی که از آن شد، صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم مخالفت‌های برآمده در سطح جوامع ثروتمند اروپا و واکنش متقابل لهستانی‌ها نسبت به رویکرد تحقیرآمیز اروپای غربی نسبت به کشورهای فقیرتر اروپای شرقی و اروپای مرکزی را به تصویر بکشیم.

همان‌طور که در بخش قبلی گفته شد، بعد از تشکیل اتحادیه اروپا و به ویژه دستور جلسه لیسبون مبنی بر آزادسازی و برداشتن موانع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی برای تبادلات اقتصادی (به طور ویژه) بین کشورهای عضو، "دستورالعمل بولکستاین" به منظور تسهیل صدور و ورود نیروی کار بین کشورهای اتحادیه اروپا وضع شد.

مخالفت‌ها

صدور اولین نسخه "دستورالعمل بولکستاین" حرف و حدیث‌های فراوانی را در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برانگیخت: مخصوصا کشورهای ثروتمند فرانسه، بلژیک، سوئد و دانمارک. در ۲۱ مارس ۲۰۰۵ نزدیک به یکصد هزار نفر در بروکسل، پایتخت بلژیک، تظاهرات کردند. این تظاهرات به طور عمده از کارگران و اتحادیه‌های تجاری بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند در پی درخواست اعتراض همگانی توسط یک وبلاگ معروف در آن زمان صورت گرفت.

لوله‌کش لهستانی

منتقدان می‌گفتند که "دستورالعمل بولکستاین" باعث زوال تدریجی نظام‌نامه‌های مورد تفاهم حاکم بر صنعت و بازار کار اروپا خواهد شد. به این ترتیب در پی رقابتی‌تر شدن بازار کار، اتحادیه‌های کارگری در موضع ضعف قرار خواهند گرفت. تضعیف اتحادیه‌های کارگری و پدید آمدن رقابت بین کارگران کشورهای مختلف منجر به ایجاد مارپیچ نزولی افت دستمزدها و سوء استفاده سرمایه‌دارها از این موقعیت به ضرر کارگران خواهد شد. اصطلاح "لوله‌کش لهستانی" در پی مباحثه فرانسوی‌ها درباره "دستورالعمل بولکستاین" پدید آمد و مشهور شد. فرانسوی‌ها معتقد بودند که تحت قانون جدیدی که با مدیریت بولکستاین وضع شده است، یک لوله‌کش لهستانی می‌تواند در فرانسه تحت قوانین کار لهستان فعالیت کند. همچنین مخالفان در فرانسه اذعان داشتند که این دستورالعمل پیش‌درآمدی است بر شیوع سبک آنگلوساکسون در اقتصاد. آنها می‌گفتند این دستورالعمل کل اروپا را به سمت دامپینگ اجتماعی و استیلای فرهنگ ناکارای اقتصادی اروپای شرقی بر کشورهای غنی اروپای غربی خواهد برد.

دامپینگ اجتماعی

عمده مخالفین سیاسی "دستورالعمل بولکستاین" را سوسیالیست‌ها تشکیل می‌دادند. آنها این دستورالعمل را در راستای آزادسازی بی‌قید‌وبند و پرشتاب تعبیر می‌کردند که نتیجه آن انداختن توپ توسط لیبرتارین‌های اقتصادی به زمین معتقدین به دولت رفاه، تنظیم‌گری و تعدیل اجتماعی خواهد بود.

در آن سال‌ها، روزنامه چپ‌گرای گاردین از احتمال قریب‌الوقوع کاهش استانداردهای سلامت و امنیت شغلی در اروپای غربی خبر داد. از آنجا که کارگران اروپای شرقی به سطح پایینی از استانداردهای امنیتی و سلامتی شغلی راضی بودند، بعد از مهاجرت به کشورهای اروپای غربی، باز هم می‌توانستند در سطح پایین‌تری از استانداردها کار کنند. به عبارت روشن‌تر، انتقال نیروی کار سبب انتقال فرهنگ می‌شد. گاردین هشدار داد که به زودی صاحبان سرمایه در کشورهای اروپای غربی از این وضعیت به نفع خود سوء استفاده خواهند کرد و در تقابل با اتحادیه‌های کارگری برای کاهش سطح استانداردهای کاری و در نتیجه کاهش هزینه‌های خود، قدرت چانه‌زنی بیشتری خواهند داشت. بنابراین دامپینگ اجتماعی، یعنی از رده خارج کردن استانداردهای والای محیط کار برای نیروی کار و تحمیل و تعمیم وضعیت پایین رفاهی اروپای شرقی به اروپای غربی، اجتناب‌ناپذیر می‌شد.

لوله‌کش لهستانی

لوله‌کش لهستانی

اصطلاح نمادین "لوله‌کش لهستانی" (Le Plombier Polonais در زبان فرانسوی و Polski Hydraulik در زبان لهستانی) اولین بار توسط فیلیپ وال در هفته‌نامه چپ‌گرا و کارتونیستی "چارلی هبدو" در فرانسه به کار رفت و توسط سیاست‌مدار معروف فرانسوی یعنی فیلیپ دو ویلیر متعارف شد. "لوله‌کش لهستانی" نماد کارگر ارزانی است که در نتیجه تصویب "دستورالعمل بولکستاین" از اروپای شرقی و مرکزی به اروپای غربی مهاجرت می‌کند. البته عبارت "لوله‌کش لهستانی" بدون داشتن وجه نمادین، اولین بار توسط خود فریتس بولکستاین در یک همایش عنوان شد. او گفت ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه به جای یک لوله‌کش محلی، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند که هم ارزان‌تر است و هم ماهرتر.لوله‌کش لهستانی

از آنجا که در ورای اصطلاح "لوله‌کش لهستانی" نوعی بی‌حرمتی و تحقیر نسبت به ملت لهستان احساس می‌شد، در آن سال‌ها پوستری در لهستان به عنوان اعتراض، به نمایش درآمد.

در این پوستر، یک مدل مرد به نام پیوتر آدامسکی در نقش یک لوله‌کش لهستانی ظاهر شد که به زبان فرانسوی، توریست‌های فرانسوی را به لهستان دعوت می‌کرد:

“Je Reste En Pologne. Venez Nombereux” یا "من در لهستان می‌مانم. (شما) به هر تعداد (که خواستید به لهستان) بیایید."

تعداد زیادی تی‌شرت منقش به تصویر فوق نیز تولید شد. تی‌شرت‌های دیگری هم با تصویر یک پرستار لهستانی فروخته شد.

لوله‌کش لهستانی

 

البته "پرستار لهستانی" بر خلاف "لوله‌کش لهستانی" به صورت عبارتی نمادین درنیامد. اما این تصویر به عنوان نسخه زنانه پوستر "لوله‌کش لهستانی" معروف شد. در این تصویر، بوزنا اسوارک ۲۲ ساله در نقش یک پرستار لهستانی به همراه جمله فرانسوی “Pologne: Je t’attends” یا "لهستان: منتظرت هستم" ظاهر شده است.

نسخه نهایی "دستورالعمل بولکستاین" بعد از چند بار جرح و تعدیل به نفع مخالفین، به ویژه در مورد اصل "کشور مبدا" ، در می ۲۰۰۶ تصویب شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی