• No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۱)

  Author

  مدتی است که اقتصاددانان و به ویژه سیاست‌مداران امریکایی بر چینی‌ها خرده می‌گیرند که چرا ارزش پول ملی‌شان را پایین نگه می‌دارند. آنها مدعی هستند که چنین سیاستی علاوه بر اینکه باعث می‌شود چینی‌ها دست بالا را در عرصه رقابت در بازارهای جهانی داشته باشند، مانع از بهبود و بازسازی اوضاع اقتصاد جهانی بعد از رکود ۲۰۰۷-۲۰۰۸ هم می‌شود. از طرف دیگر بحران بدهی‌های فراوان یونان اقتصاددانان را به این چالش کشانده است که آیا اساسا حفظ واحد پول اروپایی در حال حاضر تصمیم درستی است یا خیر. این مقاله قصد دارد مختصری درباره یک تصمیم‌گیری تاثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری مالیه بین‌الملل و سه راهکار متفاوت در کشورهای چین، ایالات متحده و منطقه یورو  بپردازد.

 • استراتژی های قیمت گذاری (بخش دوم)

  Author

  همان‌گونه که در بخش اول مقاله عنوان شد، چهار روش اصلی قیمت‌گذاری با محور قرار دادن قیمت کالا و مزیت رقابتی یا کیفیت آن وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  ۱)    قیمت‌گذاری برتر: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهای با مزیت رقابتی بالا به‌خصوص کالاهای لوکس
  ۲)    قیمت‌گذاری نفوذی: قیمت‌گذاری پایین (در ابتدای فعالیت در بازار) برای کالاهای با کیفیت خوب، جهت به دست‌آوردن سهم قابل توجهی از بازار.
  ۳)    قیمت‌گذاری مقتصدانه: قیمت‌گذاری پایین برای کالاهای کم‌کیفیت، نظیر کالاهای چینی
  ۴)    قیمت‌گذاری سرشیرگیری: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهایی که مزیت رقابتی بالایی دارند، اما این مزیت به‌زودی توسط رقبای تازه‌وارد به بازار، از بین خواهد رفت.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش اول)

  Author

  چانه‌زنی یکی از رویکردهای اصلی در اصول مذاکرات است. این رویکرد شامل مجموعه‌ای از ترفندها است. بسیاری از این ترفندها در انواع مختلفی از مذاکرات چه در سطوح ساده مانند گفتگوهای روزمره افراد و چه در سطوح پیچیده و پیشرفته مانند مذاکرات تجاری و سیاسی قابل استفاده هستند. به کارگیری صحیح و به جای هر کدام از آنها می‌تواند امتیازات فراوانی را برای شخص یا تیم مذاکره کننده به همراه داشته باشد.

 • No file selected.

  اوپک و تحریم نفتی ۱۹۷۳

  Author

  اوپک  (Organization of the Petroleum Exporting Countries = OPEC) یک اتحادیه اقتصادی است که در سال ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۳۹ هجری شمسی) تاسیس شد تا منافع تعدادی از کشورهای تولیدکننده نفت را تامین کند. اوپک به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا به کمک سیاست‌ها و قیمت‌های هماهنگ، درآمدهای نفتی خود را تضمین کنند.

لوله‌کش لهستانی (بخش دوم)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

لوله‌کش لهستانی (بخش دوم)

در بخش قبلی مقاله ، درباره "دستورالعمل بولکستاین" و حمایت‌هایی که از آن شد، صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم مخالفت‌های برآمده در سطح جوامع ثروتمند اروپا و واکنش متقابل لهستانی‌ها نسبت به رویکرد تحقیرآمیز اروپای غربی نسبت به کشورهای فقیرتر اروپای شرقی و اروپای مرکزی را به تصویر بکشیم.

همان‌طور که در بخش قبلی گفته شد، بعد از تشکیل اتحادیه اروپا و به ویژه دستور جلسه لیسبون مبنی بر آزادسازی و برداشتن موانع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی برای تبادلات اقتصادی (به طور ویژه) بین کشورهای عضو، "دستورالعمل بولکستاین" به منظور تسهیل صدور و ورود نیروی کار بین کشورهای اتحادیه اروپا وضع شد.

مخالفت‌ها

صدور اولین نسخه "دستورالعمل بولکستاین" حرف و حدیث‌های فراوانی را در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برانگیخت: مخصوصا کشورهای ثروتمند فرانسه، بلژیک، سوئد و دانمارک. در ۲۱ مارس ۲۰۰۵ نزدیک به یکصد هزار نفر در بروکسل، پایتخت بلژیک، تظاهرات کردند. این تظاهرات به طور عمده از کارگران و اتحادیه‌های تجاری بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند در پی درخواست اعتراض همگانی توسط یک وبلاگ معروف در آن زمان صورت گرفت.

لوله‌کش لهستانی

منتقدان می‌گفتند که "دستورالعمل بولکستاین" باعث زوال تدریجی نظام‌نامه‌های مورد تفاهم حاکم بر صنعت و بازار کار اروپا خواهد شد. به این ترتیب در پی رقابتی‌تر شدن بازار کار، اتحادیه‌های کارگری در موضع ضعف قرار خواهند گرفت. تضعیف اتحادیه‌های کارگری و پدید آمدن رقابت بین کارگران کشورهای مختلف منجر به ایجاد مارپیچ نزولی افت دستمزدها و سوء استفاده سرمایه‌دارها از این موقعیت به ضرر کارگران خواهد شد. اصطلاح "لوله‌کش لهستانی" در پی مباحثه فرانسوی‌ها درباره "دستورالعمل بولکستاین" پدید آمد و مشهور شد. فرانسوی‌ها معتقد بودند که تحت قانون جدیدی که با مدیریت بولکستاین وضع شده است، یک لوله‌کش لهستانی می‌تواند در فرانسه تحت قوانین کار لهستان فعالیت کند. همچنین مخالفان در فرانسه اذعان داشتند که این دستورالعمل پیش‌درآمدی است بر شیوع سبک آنگلوساکسون در اقتصاد. آنها می‌گفتند این دستورالعمل کل اروپا را به سمت دامپینگ اجتماعی و استیلای فرهنگ ناکارای اقتصادی اروپای شرقی بر کشورهای غنی اروپای غربی خواهد برد.

دامپینگ اجتماعی

عمده مخالفین سیاسی "دستورالعمل بولکستاین" را سوسیالیست‌ها تشکیل می‌دادند. آنها این دستورالعمل را در راستای آزادسازی بی‌قید‌وبند و پرشتاب تعبیر می‌کردند که نتیجه آن انداختن توپ توسط لیبرتارین‌های اقتصادی به زمین معتقدین به دولت رفاه، تنظیم‌گری و تعدیل اجتماعی خواهد بود.

در آن سال‌ها، روزنامه چپ‌گرای گاردین از احتمال قریب‌الوقوع کاهش استانداردهای سلامت و امنیت شغلی در اروپای غربی خبر داد. از آنجا که کارگران اروپای شرقی به سطح پایینی از استانداردهای امنیتی و سلامتی شغلی راضی بودند، بعد از مهاجرت به کشورهای اروپای غربی، باز هم می‌توانستند در سطح پایین‌تری از استانداردها کار کنند. به عبارت روشن‌تر، انتقال نیروی کار سبب انتقال فرهنگ می‌شد. گاردین هشدار داد که به زودی صاحبان سرمایه در کشورهای اروپای غربی از این وضعیت به نفع خود سوء استفاده خواهند کرد و در تقابل با اتحادیه‌های کارگری برای کاهش سطح استانداردهای کاری و در نتیجه کاهش هزینه‌های خود، قدرت چانه‌زنی بیشتری خواهند داشت. بنابراین دامپینگ اجتماعی، یعنی از رده خارج کردن استانداردهای والای محیط کار برای نیروی کار و تحمیل و تعمیم وضعیت پایین رفاهی اروپای شرقی به اروپای غربی، اجتناب‌ناپذیر می‌شد.

لوله‌کش لهستانی

لوله‌کش لهستانی

اصطلاح نمادین "لوله‌کش لهستانی" (Le Plombier Polonais در زبان فرانسوی و Polski Hydraulik در زبان لهستانی) اولین بار توسط فیلیپ وال در هفته‌نامه چپ‌گرا و کارتونیستی "چارلی هبدو" در فرانسه به کار رفت و توسط سیاست‌مدار معروف فرانسوی یعنی فیلیپ دو ویلیر متعارف شد. "لوله‌کش لهستانی" نماد کارگر ارزانی است که در نتیجه تصویب "دستورالعمل بولکستاین" از اروپای شرقی و مرکزی به اروپای غربی مهاجرت می‌کند. البته عبارت "لوله‌کش لهستانی" بدون داشتن وجه نمادین، اولین بار توسط خود فریتس بولکستاین در یک همایش عنوان شد. او گفت ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه به جای یک لوله‌کش محلی، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند که هم ارزان‌تر است و هم ماهرتر.لوله‌کش لهستانی

از آنجا که در ورای اصطلاح "لوله‌کش لهستانی" نوعی بی‌حرمتی و تحقیر نسبت به ملت لهستان احساس می‌شد، در آن سال‌ها پوستری در لهستان به عنوان اعتراض، به نمایش درآمد.

در این پوستر، یک مدل مرد به نام پیوتر آدامسکی در نقش یک لوله‌کش لهستانی ظاهر شد که به زبان فرانسوی، توریست‌های فرانسوی را به لهستان دعوت می‌کرد:

“Je Reste En Pologne. Venez Nombereux” یا "من در لهستان می‌مانم. (شما) به هر تعداد (که خواستید به لهستان) بیایید."

تعداد زیادی تی‌شرت منقش به تصویر فوق نیز تولید شد. تی‌شرت‌های دیگری هم با تصویر یک پرستار لهستانی فروخته شد.

لوله‌کش لهستانی

 

البته "پرستار لهستانی" بر خلاف "لوله‌کش لهستانی" به صورت عبارتی نمادین درنیامد. اما این تصویر به عنوان نسخه زنانه پوستر "لوله‌کش لهستانی" معروف شد. در این تصویر، بوزنا اسوارک ۲۲ ساله در نقش یک پرستار لهستانی به همراه جمله فرانسوی “Pologne: Je t’attends” یا "لهستان: منتظرت هستم" ظاهر شده است.

نسخه نهایی "دستورالعمل بولکستاین" بعد از چند بار جرح و تعدیل به نفع مخالفین، به ویژه در مورد اصل "کشور مبدا" ، در می ۲۰۰۶ تصویب شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری