• نحوه شروع یک کسب و کار

  Author

  چگونه یک کسب‌وکار شخصی را آغاز کنیم؟ این بخش توصیه‌هایی در مورد چگونگی آغاز کسب‌وکار می‌کند و راه‌کار‌هایی را ارائه می‌دهد که فرد به‌وسیله آن‌ها می‌تواند در کسب‌وکار خود موفق باشد. برای مثال از نقطه‌ی شروع یک این ایده به‌صورت رویایی در ذهن تا مرحله انجام تحقیقات درخصوص کسب‌وکار و درنظر گرفتن تمام جوانب آن از قبیل: داشتن برنامه مالی، درنظر داشتن منابعی برای تأمین هزینه‌ها، حتی انتخاب ساختار مناسب، انتخاب نام و ثبت آن، گرفتن مجوز و گواهینامه‌های آن، مکان مناسب آن، و حتی سیستم حسابداری مناسب کسب‌وکار را در بر دارد.

 • پارادوکس مشتری مداری

  Author

  یک مشتری چه زمانی از یک شرکت راضی خواهد بود؟ حتماً می‌گویید زمانی که محصولی که از آن شرکت خریداری کرده است، برای مدت طولانی به خوبی برای‌اش کار کند. اما همیشه هم این طور نیست. گاهی اوقات اگر محصول مورد خریداری مشتری به مشکل بخورد، مشتری راضی‌تر می‌شود! اما چطور ممکن است؟!

 • استراتژی های قیمت گذاری (بخش دوم)

  Author

  همان‌گونه که در بخش اول مقاله عنوان شد، چهار روش اصلی قیمت‌گذاری با محور قرار دادن قیمت کالا و مزیت رقابتی یا کیفیت آن وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  ۱)    قیمت‌گذاری برتر: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهای با مزیت رقابتی بالا به‌خصوص کالاهای لوکس
  ۲)    قیمت‌گذاری نفوذی: قیمت‌گذاری پایین (در ابتدای فعالیت در بازار) برای کالاهای با کیفیت خوب، جهت به دست‌آوردن سهم قابل توجهی از بازار.
  ۳)    قیمت‌گذاری مقتصدانه: قیمت‌گذاری پایین برای کالاهای کم‌کیفیت، نظیر کالاهای چینی
  ۴)    قیمت‌گذاری سرشیرگیری: قیمت‌گذاری بالا برای کالاهایی که مزیت رقابتی بالایی دارند، اما این مزیت به‌زودی توسط رقبای تازه‌وارد به بازار، از بین خواهد رفت.

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که فریتس بولکستاین در یک همایش اعلام کرد که ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند. او معتقد بود که پیدا کردن کارگر ماهر و ارزان در فرانسه کار ساده‌ای نیست و در نتیجه استخدام یک لوله‌کش لهستانی به‌صرفه‌تر از استخدام یک لوله‌کش فرانسوی است.

فریتس بولکستاین، سیاست‌مدار بازنشسته هلندی، بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ در کارگروه تخصصی خدمات و بازار داخلی در اتحادیه اروپا عضویت داشت. او مسوول امور مربوط به بازارهای داخلی، مالیات‌ها و اتحادیه‌های گمرکی بود.

دستورالعمل بولکستاین

بعد از دستور جلسه معروف لیسبون که در سال ۲۰۰۰ تصویب شد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که تا سال ۲۰۱۰، اروپا را به پویاترین و رقابتی‌ترین اقتصاد جهان تبدیل کند. "دستورالعمل خدمات در بازارهای داخلی" که به "دستورالعمل بولکستاین" معروف است در زمان ریاست فریتس بولکستاین بر کارگروه بازارهای داخلی اتحادیه اروپا صادر شد. هدف از این دستورالعمل، تبدیل اروپا به "یک" بازار خدمات تحت نظارت اتحادیه اروپا بود.

نسخه اولیه "دستورالعمل بولکستاین" در سال ۲۰۰۴ تصویب شد. به دلیل تاثیرات بالقوه فراوانی که می‌‌توانست در شرایط بازار خدمات ایجاد کند، این دستورالعمل به یکی از داغ‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش‌نامه‌های اتحادیه اروپا تبدیل شد.لوله‌کش لهستانی

 

اصل "کشور مبدا"

"دستورالعمل بولکستاین" از اصل "کشور مبدا" تبعیت می‌کرد. این اصل مربوط می‌شود به شرایط شغلی کارگرانی که از کشور خود به کشور دیگری در اتحادیه اروپا مهاجرت می‌کنند. بنا بر اصل "کشور مبدا"، اگر چه حقوق اجتماعی و اقتصادی کوتاه‌مدت کارگر مهاجر، مانند وضعیت حداقل دستمزد و شرایط سلامت و امنیت کار (HSW = Health & Safety at Work)، تابع قوانین کشور مقصد است، اما شرایط شغلی بلندمدت، مثل حقوق مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری و ...، تابع قوانین کشور مبدا خواهد بود.

لوله‌کش لهستانی

 

مدافعین

مدافعین "دستورالعمل بولکستاین" را که عموما مدافیعن آزادسازی تشکیل می‌دادند، معتقد بودند که این دستورالعمل حرف عجیب و غریبی نسبت به قرارداد تشکیل اتحادیه اقتصادی اروپا، نمی‌زند. آنها می‌گفتند هدف از تشکیل اتحادیه اروپا، آزادسازی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و نزدیک کردن کشورهای عضو و محدود کردن ناسیونالیسم (ملی‌گرایی) و دیگر رویکردهای مخل آزادی بوده است و "دستورالعمل بولکستاین" را هم در همین راستا می‌دیدند.

در بخش دوم و پایانی این مقاله درباره آرای مخالفین "دستورالعمل بولکستاین" و واکنش‌های متقابل لهستانی‌ها و علت معروف شدن عبارت "لوله‌کش لهستانی" صحبت خواهیم کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری