• No file selected.

  قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

 • استراتژی‌های قیمت‌گذاری (بخش اول)

  Author

  اصولاً مدیر بنگاه‌ یا هر شخص حقیقی یا حقوقی که قصد دارد کالاها یا خدمات‌اش را در بازار عرضه کند، در پی افزایش سود است. استفاده به‌جا از سیاست قیمت‌گذاری مناسب یکی از روش‌های بیشینه‌ کردن سود می‌باشد. برای قیمت‌گذاری کالا یا خدمات روش‌های مختلفی وجود دارد. در این مقاله بعضی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌‌کنیم.

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که فریتس بولکستاین در یک همایش اعلام کرد که ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند. او معتقد بود که پیدا کردن کارگر ماهر و ارزان در فرانسه کار ساده‌ای نیست و در نتیجه استخدام یک لوله‌کش لهستانی به‌صرفه‌تر از استخدام یک لوله‌کش فرانسوی است.

فریتس بولکستاین، سیاست‌مدار بازنشسته هلندی، بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ در کارگروه تخصصی خدمات و بازار داخلی در اتحادیه اروپا عضویت داشت. او مسوول امور مربوط به بازارهای داخلی، مالیات‌ها و اتحادیه‌های گمرکی بود.

دستورالعمل بولکستاین

بعد از دستور جلسه معروف لیسبون که در سال ۲۰۰۰ تصویب شد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که تا سال ۲۰۱۰، اروپا را به پویاترین و رقابتی‌ترین اقتصاد جهان تبدیل کند. "دستورالعمل خدمات در بازارهای داخلی" که به "دستورالعمل بولکستاین" معروف است در زمان ریاست فریتس بولکستاین بر کارگروه بازارهای داخلی اتحادیه اروپا صادر شد. هدف از این دستورالعمل، تبدیل اروپا به "یک" بازار خدمات تحت نظارت اتحادیه اروپا بود.

نسخه اولیه "دستورالعمل بولکستاین" در سال ۲۰۰۴ تصویب شد. به دلیل تاثیرات بالقوه فراوانی که می‌‌توانست در شرایط بازار خدمات ایجاد کند، این دستورالعمل به یکی از داغ‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش‌نامه‌های اتحادیه اروپا تبدیل شد.لوله‌کش لهستانی

 

اصل "کشور مبدا"

"دستورالعمل بولکستاین" از اصل "کشور مبدا" تبعیت می‌کرد. این اصل مربوط می‌شود به شرایط شغلی کارگرانی که از کشور خود به کشور دیگری در اتحادیه اروپا مهاجرت می‌کنند. بنا بر اصل "کشور مبدا"، اگر چه حقوق اجتماعی و اقتصادی کوتاه‌مدت کارگر مهاجر، مانند وضعیت حداقل دستمزد و شرایط سلامت و امنیت کار (HSW = Health & Safety at Work)، تابع قوانین کشور مقصد است، اما شرایط شغلی بلندمدت، مثل حقوق مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری و ...، تابع قوانین کشور مبدا خواهد بود.

لوله‌کش لهستانی

 

مدافعین

مدافعین "دستورالعمل بولکستاین" را که عموما مدافیعن آزادسازی تشکیل می‌دادند، معتقد بودند که این دستورالعمل حرف عجیب و غریبی نسبت به قرارداد تشکیل اتحادیه اقتصادی اروپا، نمی‌زند. آنها می‌گفتند هدف از تشکیل اتحادیه اروپا، آزادسازی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و نزدیک کردن کشورهای عضو و محدود کردن ناسیونالیسم (ملی‌گرایی) و دیگر رویکردهای مخل آزادی بوده است و "دستورالعمل بولکستاین" را هم در همین راستا می‌دیدند.

در بخش دوم و پایانی این مقاله درباره آرای مخالفین "دستورالعمل بولکستاین" و واکنش‌های متقابل لهستانی‌ها و علت معروف شدن عبارت "لوله‌کش لهستانی" صحبت خواهیم کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت