• فرانسوا کنه و فیزیوکرات‌ها

  Author وهاب مختاری

  می‌خواهم درباره یکی از مکاتب اندیشه اقتصادی یعنی فیزیوکراسی صحبت کنم. واژه Physiocracy یا فیزیوکراسی از دو بخش "فیزیو" (Physio) و "کراسی" (Cracy) تشکیل شده است. "فیزیو" پیشوندی است که به عوامل طبیعی مانند زمین اشاره می‌کند و "کراسی" هم یعنی حکومت. بنابراین فیزیوکراسی به معنای حکومت عوامل طبیعی است. در تاریخ اندیشه اقتصادی، فیزیوکرات‌ها یا طرفداران مکتب فیزیوکراسی اعتقاد داشتند که زمین و منابع طبیعی اساس ثروت یک کشور را تشکیل می‌دهند و برای پیشبرد اقتصاد، بایستی به آن نگاه ویژه‌ای داشت.

 • نمودار پارتو

  Author وهاب مختاری

  نمودار پارتو یک ابزار کنترل کیفیت است که در کسب و کار، تحلیل بازار و دیگر حوزه‌ها کاربرد دارد. این نمودار به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا با اعمال کمترین تغییرات در منابع و فرآیند تولید، بیشترین سود ممکن را به دست آورند. با استفاده کارا از منابع، یک بنگاه تولیدی می‌تواند در عین کنترل هزینه‌ها، سودش را افزایش دهد.

 • روش‌های خلاقانه‌ی تشکیل تیم

  Author نسرین الماسی

  یک مدیر چگونه می‌تواند کارمندان‌اش را با هم هماهنگ‌تر کند؟
  همیشه برای یاد گرفتن دو راه کلی وجود دارد: روش‌های خودآگاه که مستقیم و صریح هستند، و روش‌های ناخودآگاه که غیرمستقیم و ضمنی عمل می‌کنند.

  در این مقاله یکی از روش‌های یادگیری ناخودآگاه برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین اعضای تیم را معرفی می‌کنیم.

 • علل بروز تورم ( بخش سوم)

  Author وهاب مختاری

  بخش دوم مقاله، نظریه تورم ناشی از فشار هزینه را مطرح کردیم و با ارائه مثال شوک نفتی دهه ۱۹۷۰ و معرفی مفهوم مارپیچ دستمزد قیمت، بحث را پیش بردیم. در ادامه، درباره علل بروز مارپیچ دستمزد قیمت صحبت می‌کنیم و در نهایت، با طرح زمینه‌های بین المللی افزایش فشار هزینه، نظریه دوم تورم را ادامه می‌دهیم.

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, شنبه, ۰۶ اسفند ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش کسب و کار, تعداد بازدیدها 5994,

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که فریتس بولکستاین در یک همایش اعلام کرد که ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند. او معتقد بود که پیدا کردن کارگر ماهر و ارزان در فرانسه کار ساده‌ای نیست و در نتیجه استخدام یک لوله‌کش لهستانی به‌صرفه‌تر از استخدام یک لوله‌کش فرانسوی است.

فریتس بولکستاین، سیاست‌مدار بازنشسته هلندی، بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ در کارگروه تخصصی خدمات و بازار داخلی در اتحادیه اروپا عضویت داشت. او مسوول امور مربوط به بازارهای داخلی، مالیات‌ها و اتحادیه‌های گمرکی بود.

دستورالعمل بولکستاین

بعد از دستور جلسه معروف لیسبون که در سال ۲۰۰۰ تصویب شد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که تا سال ۲۰۱۰، اروپا را به پویاترین و رقابتی‌ترین اقتصاد جهان تبدیل کند. "دستورالعمل خدمات در بازارهای داخلی" که به "دستورالعمل بولکستاین" معروف است در زمان ریاست فریتس بولکستاین بر کارگروه بازارهای داخلی اتحادیه اروپا صادر شد. هدف از این دستورالعمل، تبدیل اروپا به "یک" بازار خدمات تحت نظارت اتحادیه اروپا بود.

نسخه اولیه "دستورالعمل بولکستاین" در سال ۲۰۰۴ تصویب شد. به دلیل تاثیرات بالقوه فراوانی که می‌‌توانست در شرایط بازار خدمات ایجاد کند، این دستورالعمل به یکی از داغ‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش‌نامه‌های اتحادیه اروپا تبدیل شد.لوله‌کش لهستانی

 

اصل "کشور مبدا"

"دستورالعمل بولکستاین" از اصل "کشور مبدا" تبعیت می‌کرد. این اصل مربوط می‌شود به شرایط شغلی کارگرانی که از کشور خود به کشور دیگری در اتحادیه اروپا مهاجرت می‌کنند. بنا بر اصل "کشور مبدا"، اگر چه حقوق اجتماعی و اقتصادی کوتاه‌مدت کارگر مهاجر، مانند وضعیت حداقل دستمزد و شرایط سلامت و امنیت کار (HSW = Health & Safety at Work)، تابع قوانین کشور مقصد است، اما شرایط شغلی بلندمدت، مثل حقوق مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری و ...، تابع قوانین کشور مبدا خواهد بود.

لوله‌کش لهستانی

 

مدافعین

مدافعین "دستورالعمل بولکستاین" را که عموما مدافیعن آزادسازی تشکیل می‌دادند، معتقد بودند که این دستورالعمل حرف عجیب و غریبی نسبت به قرارداد تشکیل اتحادیه اقتصادی اروپا، نمی‌زند. آنها می‌گفتند هدف از تشکیل اتحادیه اروپا، آزادسازی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و نزدیک کردن کشورهای عضو و محدود کردن ناسیونالیسم (ملی‌گرایی) و دیگر رویکردهای مخل آزادی بوده است و "دستورالعمل بولکستاین" را هم در همین راستا می‌دیدند.

در بخش دوم و پایانی این مقاله درباره آرای مخالفین "دستورالعمل بولکستاین" و واکنش‌های متقابل لهستانی‌ها و علت معروف شدن عبارت "لوله‌کش لهستانی" صحبت خواهیم کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی