• علل بروز تورم ( بخش سوم)

  Author

  بخش دوم مقاله، نظریه تورم ناشی از فشار هزینه را مطرح کردیم و با ارائه مثال شوک نفتی دهه ۱۹۷۰ و معرفی مفهوم مارپیچ دستمزد قیمت، بحث را پیش بردیم. در ادامه، درباره علل بروز مارپیچ دستمزد قیمت صحبت می‌کنیم و در نهایت، با طرح زمینه‌های بین المللی افزایش فشار هزینه، نظریه دوم تورم را ادامه می‌دهیم.

 • چرا بعضی ها از بعضی دیگر ثروتمندتر هستند؟ (بخش دوم)

  Author

  در بخش اول مقاله درباره‌ی  تفاوت بین سود تجاری یا حساب‌داری و سود اقتصادی صحبت کردیم. گفتیم که یک فعالیت زمانی دارای سود اقتصادی مثبت است که درآمد حاصل از آن بیش از مجموع هزینه‌های صریح و هزینه‌‌های ضمنی (هزینه‌‌های فرصت‌های بی‌خطر از دست رفته) باشد. بخش اول مقاله با شرح و بسط بیش‌تری، این مسئله را بیان کرده است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب، یک نگاهی به بخش اول بیاندازید.

 • ویلفردو پارتو (۲)

  Author

  در مقاله ویلفردو پارتو (۱) اندکی درباره زندگی پارتو و دستاوردهای وی در حوزه علم اقتصاد صحبت کردیم. زندگی او را می‌توان به دو دوره کاملا متفاوت تقسیم کرد. تغییرات دیدگاه‌های سیاسی پارتو در دوره دوم زندگی‌اش، حرف و حدیث‌های بسیاری را برانگیخت.

 • نه خصوصیت‌ کارآفرینان

  Author

  در این بخش به بررسی نه نوع از خصوصیت‌های کارآفرینان پرداخته است. هر مورد را با توضیح و مثال  آورده تا کارآفرینان بتوانند با شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کسب‌وکارشان موفق باشند. برای مثال کارآفرینان با شخصیت اصلاح‌کننده افرادی هستند که با استفاده از کسب‌وکارشان بر اصلاح جهان تمرکز دارند. آن‌ها افرادی صادق با توانایی راسخ در مدیریت کسب‌وکارشان هستند.  برای شناخت بیشتر شخصیت‌های کارآفرین ادامه‌ مطلب را بخوانید.

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که فریتس بولکستاین در یک همایش اعلام کرد که ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند. او معتقد بود که پیدا کردن کارگر ماهر و ارزان در فرانسه کار ساده‌ای نیست و در نتیجه استخدام یک لوله‌کش لهستانی به‌صرفه‌تر از استخدام یک لوله‌کش فرانسوی است.

فریتس بولکستاین، سیاست‌مدار بازنشسته هلندی، بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ در کارگروه تخصصی خدمات و بازار داخلی در اتحادیه اروپا عضویت داشت. او مسوول امور مربوط به بازارهای داخلی، مالیات‌ها و اتحادیه‌های گمرکی بود.

دستورالعمل بولکستاین

بعد از دستور جلسه معروف لیسبون که در سال ۲۰۰۰ تصویب شد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که تا سال ۲۰۱۰، اروپا را به پویاترین و رقابتی‌ترین اقتصاد جهان تبدیل کند. "دستورالعمل خدمات در بازارهای داخلی" که به "دستورالعمل بولکستاین" معروف است در زمان ریاست فریتس بولکستاین بر کارگروه بازارهای داخلی اتحادیه اروپا صادر شد. هدف از این دستورالعمل، تبدیل اروپا به "یک" بازار خدمات تحت نظارت اتحادیه اروپا بود.

نسخه اولیه "دستورالعمل بولکستاین" در سال ۲۰۰۴ تصویب شد. به دلیل تاثیرات بالقوه فراوانی که می‌‌توانست در شرایط بازار خدمات ایجاد کند، این دستورالعمل به یکی از داغ‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش‌نامه‌های اتحادیه اروپا تبدیل شد.لوله‌کش لهستانی

 

اصل "کشور مبدا"

"دستورالعمل بولکستاین" از اصل "کشور مبدا" تبعیت می‌کرد. این اصل مربوط می‌شود به شرایط شغلی کارگرانی که از کشور خود به کشور دیگری در اتحادیه اروپا مهاجرت می‌کنند. بنا بر اصل "کشور مبدا"، اگر چه حقوق اجتماعی و اقتصادی کوتاه‌مدت کارگر مهاجر، مانند وضعیت حداقل دستمزد و شرایط سلامت و امنیت کار (HSW = Health & Safety at Work)، تابع قوانین کشور مقصد است، اما شرایط شغلی بلندمدت، مثل حقوق مستمری بازنشستگی و بیمه بیکاری و ...، تابع قوانین کشور مبدا خواهد بود.

لوله‌کش لهستانی

 

مدافعین

مدافعین "دستورالعمل بولکستاین" را که عموما مدافیعن آزادسازی تشکیل می‌دادند، معتقد بودند که این دستورالعمل حرف عجیب و غریبی نسبت به قرارداد تشکیل اتحادیه اقتصادی اروپا، نمی‌زند. آنها می‌گفتند هدف از تشکیل اتحادیه اروپا، آزادسازی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و نزدیک کردن کشورهای عضو و محدود کردن ناسیونالیسم (ملی‌گرایی) و دیگر رویکردهای مخل آزادی بوده است و "دستورالعمل بولکستاین" را هم در همین راستا می‌دیدند.

در بخش دوم و پایانی این مقاله درباره آرای مخالفین "دستورالعمل بولکستاین" و واکنش‌های متقابل لهستانی‌ها و علت معروف شدن عبارت "لوله‌کش لهستانی" صحبت خواهیم کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری