• No file selected.

  G8

  Author

   

  گروه G8 یک گروه غیر رسمی متشکل از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است. سران این کشورها هر سال در اجلاس G8 شرکت می‌کنند تا درباره مسائل اقتصادی، تجاری و سیاسی بحث و تبادل نظر کنند. این اجلاس هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.

 • استخدام و یک باور کاذب

  Author

  بر اساس یک عرف معمول، کارفرمایان از استخدام متقاضیان بیش از حد ماهر خودداری میکنند، چرا که به احتمال زیاد خیلی زود از کارشان خسته می‌شوند و به محض این‌که حس کنند فرصت شغلی بهتری وجود دارد، شغل‌شان را ترک می‌کنند.

  اما مانند خیلی از اوقات، عرف معمول به خطا می‌رود. زیرا طبق آخرین تحقیقات منتشر شده در ژورنالApplied Psychology، این عقیده که نیروی کار فوق ماهر به‌ سادگی خسته می‌شود و شغل‌اش‌ را ترک می‌کند، افسانه‌ای بیش نیست.

 • انگیزش کارکنان (بخش دوم)

  Author

  کارکنان با انگیزه و پر انرژی یکی از داشته های ارزشمند کسب و کارهای امروزی به حساب می‌آیند. چگونه می‌توان این انگیزه و انرژی را به افراد سازمان منتقل کرد؟ در بخش دوم از مقاله انگیزش کارکنان، به برخی دیگر از راهکارهای ساده اما موثر، جهت افزایش انگیزه در افراد یک کسب و کار می‌پردازیم.

 • نه خصوصیت‌ کارآفرینان

  Author

  در این بخش به بررسی نه نوع از خصوصیت‌های کارآفرینان پرداخته است. هر مورد را با توضیح و مثال  آورده تا کارآفرینان بتوانند با شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کسب‌وکارشان موفق باشند. برای مثال کارآفرینان با شخصیت اصلاح‌کننده افرادی هستند که با استفاده از کسب‌وکارشان بر اصلاح جهان تمرکز دارند. آن‌ها افرادی صادق با توانایی راسخ در مدیریت کسب‌وکارشان هستند.  برای شناخت بیشتر شخصیت‌های کارآفرین ادامه‌ مطلب را بخوانید.

علل بروز تورم (بخش دوم )

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

علل بروز تورم (بخش دوم )

بخش اول مقاله، به تورم از زاویه بیشتر بودن حجم پول در دست مصرف کننده به نسبت عرضه کالا خدمات نگریستیم و دو زمینه ایجاد این نوع تورم را معرفی کردیم: جنگ و دلارهای نفتی. حال قصد داریم دومین نظریه بروز تورم را بررسی کنیم. در این بخش، به پدیده تورم از زاویه عرضه و افزایش هزینه‌های تولید، نگاه می‌کنیم.

تورم ناشی از فشار هزینه

این نوع تورم زمانی ایجاد می‌شود که هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند و در نتیجه تولیدکننده برای پوشش هزینه‌ها و حفظ حاشیه سود خود، مجبور به افزایش قیمت کالاها یا خدماتش می‌شود. اگر این افزایش هزینه به طور گسترده در یک اقتصاد ظاهر شود، سطح عمومی قیمت ها بالا می‌رود.

 

شوک نفتی

به عنوان مثال، از آنجا که نفت به عنوان یکی از نهاده‌های اساسی برای بخش تولیدی یک اقتصاد محسوب می‌شود، شوک قیمتی نفت در دهه ۱۹۷۰ زمینه بروز نوع دوم تورم را در کشورهای واردکننده نفت ایجاد کرد.

مارپیچ دستمزد قیمت

تورم ناشی از سمت عرضه زمینه‌های دیگری نیز برای ظاهر شدن دارد. حدود دو سوم هزینه‌های تولید در سمت عرضه، به دستمزدهای نیروی کار بر می‌گردد. حال اگر بنا بر دلایلی، نیروی کار درخواست دستمزد بیشتری داشته باشد، این افزایش دستمزدها، باعث جهش قابل توجهی در هزینه‌های تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب تولیدکننده هم برای اینکه برای ادامه دادن به تولید، توجیه اقتصادی داشته باشد، بخشی از این افزایش هزینه را از طریق افزایش قیمت‌ها، بر دوش مصرف کننده می‌اندازد. این افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، یا تورم، قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می‌دهد. این مصرف کننده که در بازار کالا خدمات با کاهش قدرت خرید مواجه شده است، برای پوشش هزینه‌های شخصی، مجبور می‌شود که در بازار کار باز هم خواستار افزایش بیشتری در دستمزدش شود. این افزایش دستمزد، باز هم منجر به افزایش قیمت‌ها از جانب تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب یک مارپیچ افزایش دستمزد قیمت پدید می‌آید و اقتصاد را در وضعیت تورمی فرو می‌برد.

در بخش سوم ، درباره فشار هزینه و تورم ناشی از آن، بیشتر خواهیم گفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی