• سه‌گانه‌ی محصول، کار و سرمایه

  Author

  دنیای اقتصاد برابر است با دنیای عرضه و تقاضا. دنیای اقتصاد دنیای بده بستان است. فضایی که در آن مبادله صورت می‌‌گیرد را در اصطلاح اقتصاد آزاد، بازار می‌نامند. منظور از بازار، فضایی است که افراد در آن از آزادی مالکیت برخوردارند و می‌توانند مطابق با سلیقه، نیاز، و امکانات خود و بازار، دست به مبادله بزنند. دلیلی ندارد که بازار را به عنوان یک مکان فیزیکی در نظر بگیریم. امروزه با گسترش اینترنت و خرید و فروش‌های اینترنتی، مفهوم بازار هم گسترش پیدا کرده و فرامکانی شده است. برای مبادله، از یک عامل مشترک به نام پول استفاده می‌شود. بنابراین پول عاملی است که طرفین مبادله را به هم وصل می‌کند. پول می‌تواند فیزیکی یا الکترونیکی باشد. می‌تواند نقدی باشد یا اعتباری. کارت‌های اعتباری و چک‌‌ها و سفته‌ها صورت‌های اعتباری پول هستند. پول اعتباری پولی است که در آینده قرار است صورت واقعی به خود بگیرد.

 • لوله‌کش لهستانی (بخش دوم)

  Author

  در بخش قبلی مقاله ، درباره "دستورالعمل بولکستاین" و حمایت‌هایی که از آن شد، صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم مخالفت‌های برآمده در سطح جوامع ثروتمند اروپا و واکنش متقابل لهستانی‌ها نسبت به رویکرد تحقیرآمیز اروپای غربی نسبت به کشورهای فقیرتر اروپای شرقی و اروپای مرکزی را به تصویر بکشیم.

 • اثر پروانه ای و مفهوم تحول

  Author

  اثر پروانه ای به این موضوع اشاره دارد که گاه تاثیر حرکت‌های کوچک می‌تواند سبب تغییرات شگرف شود. عبارت اثر پروانه‌ای اولین بار توسط یکی از پژوهشگران دانشگاه MIT به نام ادوارد لورنز مطرح شد. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، تاثیرات این حرکت کوچک بر جریانات جوی می‌تواند سبب ساز بروز یک تندباد در آمریکا شود.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش چهارم)

  Author

  "هندونه زیر بغل کسی گذاشتن"، اصطلاح رایجی است که بارها شنیده‌ایم و احتمالا به دفعات این کار را در مورد دیگران انجام داده‌ایم و یا دیگران آن را در مورد ما انجام داده‌اند. اما همین عمل ساده یکی از ترفندهای جالب در مذاکرات است که اگر یک مذاکره کننده موفق به صورت زیرکانه از آن استفاده کند می‌تواند در هدایت جریان مذاکره به نقطه دلخواه، بسیار اثر گذار باشد.

علل بروز تورم (بخش دوم )

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

علل بروز تورم (بخش دوم )

بخش اول مقاله، به تورم از زاویه بیشتر بودن حجم پول در دست مصرف کننده به نسبت عرضه کالا خدمات نگریستیم و دو زمینه ایجاد این نوع تورم را معرفی کردیم: جنگ و دلارهای نفتی. حال قصد داریم دومین نظریه بروز تورم را بررسی کنیم. در این بخش، به پدیده تورم از زاویه عرضه و افزایش هزینه‌های تولید، نگاه می‌کنیم.

تورم ناشی از فشار هزینه

این نوع تورم زمانی ایجاد می‌شود که هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند و در نتیجه تولیدکننده برای پوشش هزینه‌ها و حفظ حاشیه سود خود، مجبور به افزایش قیمت کالاها یا خدماتش می‌شود. اگر این افزایش هزینه به طور گسترده در یک اقتصاد ظاهر شود، سطح عمومی قیمت ها بالا می‌رود.

 

شوک نفتی

به عنوان مثال، از آنجا که نفت به عنوان یکی از نهاده‌های اساسی برای بخش تولیدی یک اقتصاد محسوب می‌شود، شوک قیمتی نفت در دهه ۱۹۷۰ زمینه بروز نوع دوم تورم را در کشورهای واردکننده نفت ایجاد کرد.

مارپیچ دستمزد قیمت

تورم ناشی از سمت عرضه زمینه‌های دیگری نیز برای ظاهر شدن دارد. حدود دو سوم هزینه‌های تولید در سمت عرضه، به دستمزدهای نیروی کار بر می‌گردد. حال اگر بنا بر دلایلی، نیروی کار درخواست دستمزد بیشتری داشته باشد، این افزایش دستمزدها، باعث جهش قابل توجهی در هزینه‌های تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب تولیدکننده هم برای اینکه برای ادامه دادن به تولید، توجیه اقتصادی داشته باشد، بخشی از این افزایش هزینه را از طریق افزایش قیمت‌ها، بر دوش مصرف کننده می‌اندازد. این افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، یا تورم، قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می‌دهد. این مصرف کننده که در بازار کالا خدمات با کاهش قدرت خرید مواجه شده است، برای پوشش هزینه‌های شخصی، مجبور می‌شود که در بازار کار باز هم خواستار افزایش بیشتری در دستمزدش شود. این افزایش دستمزد، باز هم منجر به افزایش قیمت‌ها از جانب تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب یک مارپیچ افزایش دستمزد قیمت پدید می‌آید و اقتصاد را در وضعیت تورمی فرو می‌برد.

در بخش سوم ، درباره فشار هزینه و تورم ناشی از آن، بیشتر خواهیم گفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت