• ضریب جینی

  Author

  ضریب جینی آماره‌ای است برای اندازه‌گیری میزان نابرابری توزیع درآمدی یک کشور. این ضریب مقداری بین صفر و یک دارد و هر چه بزرگ‌تر باشد، به معنای نابرابری بیشتر درآمدی مردم یک کشور است. به کمک ضریب جینی می‌توان میزان اختلاف طبقاتی در جوامع مختلف را با هم مقایسه کرد. همچنین در مورد یک کشور خاص، بررسی روند تغییرات ضریب جینی حقایقی درباره وضعیت اقتصادی آن کشور، از گذشته تا حال، ارائه می‌دهد.

 • No file selected.

  اوپک و تحریم نفتی ۱۹۷۳

  Author

  اوپک  (Organization of the Petroleum Exporting Countries = OPEC) یک اتحادیه اقتصادی است که در سال ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۳۹ هجری شمسی) تاسیس شد تا منافع تعدادی از کشورهای تولیدکننده نفت را تامین کند. اوپک به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا به کمک سیاست‌ها و قیمت‌های هماهنگ، درآمدهای نفتی خود را تضمین کنند.

 • No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۱)

  Author

  مدتی است که اقتصاددانان و به ویژه سیاست‌مداران امریکایی بر چینی‌ها خرده می‌گیرند که چرا ارزش پول ملی‌شان را پایین نگه می‌دارند. آنها مدعی هستند که چنین سیاستی علاوه بر اینکه باعث می‌شود چینی‌ها دست بالا را در عرصه رقابت در بازارهای جهانی داشته باشند، مانع از بهبود و بازسازی اوضاع اقتصاد جهانی بعد از رکود ۲۰۰۷-۲۰۰۸ هم می‌شود. از طرف دیگر بحران بدهی‌های فراوان یونان اقتصاددانان را به این چالش کشانده است که آیا اساسا حفظ واحد پول اروپایی در حال حاضر تصمیم درستی است یا خیر. این مقاله قصد دارد مختصری درباره یک تصمیم‌گیری تاثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری مالیه بین‌الملل و سه راهکار متفاوت در کشورهای چین، ایالات متحده و منطقه یورو  بپردازد.

 • یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

  Author

  آیا برای شما هم این اتفاق افتاده است که شب، هنگام خواب، با خود بگویید "فردا صبح که از خواب بیدار شدم فلان کار و فلان کار رو انجام می‌دهم". اما فردا شب با ناراحتی به روزی که سپری شده ‌اندیشیده‌اید و افسوس ‌خوریده‌اید که چرا کارهایی رو که در ذهن داشتید و باید انجامشان می‌دادید نتوانسته‌اید تمام و کمال به اتمام برسانید؟ مشکل در کجاست؟ آیا مسئله اصلی، کمبود وقت است؟

علل بروز تورم (بخش دوم )

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

علل بروز تورم (بخش دوم )

بخش اول مقاله، به تورم از زاویه بیشتر بودن حجم پول در دست مصرف کننده به نسبت عرضه کالا خدمات نگریستیم و دو زمینه ایجاد این نوع تورم را معرفی کردیم: جنگ و دلارهای نفتی. حال قصد داریم دومین نظریه بروز تورم را بررسی کنیم. در این بخش، به پدیده تورم از زاویه عرضه و افزایش هزینه‌های تولید، نگاه می‌کنیم.

تورم ناشی از فشار هزینه

این نوع تورم زمانی ایجاد می‌شود که هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند و در نتیجه تولیدکننده برای پوشش هزینه‌ها و حفظ حاشیه سود خود، مجبور به افزایش قیمت کالاها یا خدماتش می‌شود. اگر این افزایش هزینه به طور گسترده در یک اقتصاد ظاهر شود، سطح عمومی قیمت ها بالا می‌رود.

 

شوک نفتی

به عنوان مثال، از آنجا که نفت به عنوان یکی از نهاده‌های اساسی برای بخش تولیدی یک اقتصاد محسوب می‌شود، شوک قیمتی نفت در دهه ۱۹۷۰ زمینه بروز نوع دوم تورم را در کشورهای واردکننده نفت ایجاد کرد.

مارپیچ دستمزد قیمت

تورم ناشی از سمت عرضه زمینه‌های دیگری نیز برای ظاهر شدن دارد. حدود دو سوم هزینه‌های تولید در سمت عرضه، به دستمزدهای نیروی کار بر می‌گردد. حال اگر بنا بر دلایلی، نیروی کار درخواست دستمزد بیشتری داشته باشد، این افزایش دستمزدها، باعث جهش قابل توجهی در هزینه‌های تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب تولیدکننده هم برای اینکه برای ادامه دادن به تولید، توجیه اقتصادی داشته باشد، بخشی از این افزایش هزینه را از طریق افزایش قیمت‌ها، بر دوش مصرف کننده می‌اندازد. این افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، یا تورم، قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می‌دهد. این مصرف کننده که در بازار کالا خدمات با کاهش قدرت خرید مواجه شده است، برای پوشش هزینه‌های شخصی، مجبور می‌شود که در بازار کار باز هم خواستار افزایش بیشتری در دستمزدش شود. این افزایش دستمزد، باز هم منجر به افزایش قیمت‌ها از جانب تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب یک مارپیچ افزایش دستمزد قیمت پدید می‌آید و اقتصاد را در وضعیت تورمی فرو می‌برد.

در بخش سوم ، درباره فشار هزینه و تورم ناشی از آن، بیشتر خواهیم گفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت