• نحوه شروع یک کسب و کار

  Author نسرین الماسی

  چگونه یک کسب‌وکار شخصی را آغاز کنیم؟ این بخش توصیه‌هایی در مورد چگونگی آغاز کسب‌وکار می‌کند و راه‌کار‌هایی را ارائه می‌دهد که فرد به‌وسیله آن‌ها می‌تواند در کسب‌وکار خود موفق باشد. برای مثال از نقطه‌ی شروع یک این ایده به‌صورت رویایی در ذهن تا مرحله انجام تحقیقات درخصوص کسب‌وکار و درنظر گرفتن تمام جوانب آن از قبیل: داشتن برنامه مالی، درنظر داشتن منابعی برای تأمین هزینه‌ها، حتی انتخاب ساختار مناسب، انتخاب نام و ثبت آن، گرفتن مجوز و گواهینامه‌های آن، مکان مناسب آن، و حتی سیستم حسابداری مناسب کسب‌وکار را در بر دارد.

 • یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

  Author میلاد صبوری

  آیا برای شما هم این اتفاق افتاده است که شب، هنگام خواب، با خود بگویید "فردا صبح که از خواب بیدار شدم فلان کار و فلان کار رو انجام می‌دهم". اما فردا شب با ناراحتی به روزی که سپری شده ‌اندیشیده‌اید و افسوس ‌خوریده‌اید که چرا کارهایی رو که در ذهن داشتید و باید انجامشان می‌دادید نتوانسته‌اید تمام و کمال به اتمام برسانید؟ مشکل در کجاست؟ آیا مسئله اصلی، کمبود وقت است؟

 • چرا بعضی ها از بعضی دیگر ثروتمندتر هستند؟ (بخش دوم)

  Author وهاب مختاری

  در بخش اول مقاله درباره‌ی  تفاوت بین سود تجاری یا حساب‌داری و سود اقتصادی صحبت کردیم. گفتیم که یک فعالیت زمانی دارای سود اقتصادی مثبت است که درآمد حاصل از آن بیش از مجموع هزینه‌های صریح و هزینه‌‌های ضمنی (هزینه‌‌های فرصت‌های بی‌خطر از دست رفته) باشد. بخش اول مقاله با شرح و بسط بیش‌تری، این مسئله را بیان کرده است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب، یک نگاهی به بخش اول بیاندازید.

علل بروز تورم (بخش دوم )

نویسنده: وهاب مختاری, دوشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش کسب و کار, تعداد بازدیدها 5696,

علل بروز تورم (بخش دوم )

بخش اول مقاله، به تورم از زاویه بیشتر بودن حجم پول در دست مصرف کننده به نسبت عرضه کالا خدمات نگریستیم و دو زمینه ایجاد این نوع تورم را معرفی کردیم: جنگ و دلارهای نفتی. حال قصد داریم دومین نظریه بروز تورم را بررسی کنیم. در این بخش، به پدیده تورم از زاویه عرضه و افزایش هزینه‌های تولید، نگاه می‌کنیم.

تورم ناشی از فشار هزینه

این نوع تورم زمانی ایجاد می‌شود که هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند و در نتیجه تولیدکننده برای پوشش هزینه‌ها و حفظ حاشیه سود خود، مجبور به افزایش قیمت کالاها یا خدماتش می‌شود. اگر این افزایش هزینه به طور گسترده در یک اقتصاد ظاهر شود، سطح عمومی قیمت ها بالا می‌رود.

 

شوک نفتی

به عنوان مثال، از آنجا که نفت به عنوان یکی از نهاده‌های اساسی برای بخش تولیدی یک اقتصاد محسوب می‌شود، شوک قیمتی نفت در دهه ۱۹۷۰ زمینه بروز نوع دوم تورم را در کشورهای واردکننده نفت ایجاد کرد.

مارپیچ دستمزد قیمت

تورم ناشی از سمت عرضه زمینه‌های دیگری نیز برای ظاهر شدن دارد. حدود دو سوم هزینه‌های تولید در سمت عرضه، به دستمزدهای نیروی کار بر می‌گردد. حال اگر بنا بر دلایلی، نیروی کار درخواست دستمزد بیشتری داشته باشد، این افزایش دستمزدها، باعث جهش قابل توجهی در هزینه‌های تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب تولیدکننده هم برای اینکه برای ادامه دادن به تولید، توجیه اقتصادی داشته باشد، بخشی از این افزایش هزینه را از طریق افزایش قیمت‌ها، بر دوش مصرف کننده می‌اندازد. این افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، یا تورم، قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می‌دهد. این مصرف کننده که در بازار کالا خدمات با کاهش قدرت خرید مواجه شده است، برای پوشش هزینه‌های شخصی، مجبور می‌شود که در بازار کار باز هم خواستار افزایش بیشتری در دستمزدش شود. این افزایش دستمزد، باز هم منجر به افزایش قیمت‌ها از جانب تولیدکننده می‌شود. به این ترتیب یک مارپیچ افزایش دستمزد قیمت پدید می‌آید و اقتصاد را در وضعیت تورمی فرو می‌برد.

در بخش سوم ، درباره فشار هزینه و تورم ناشی از آن، بیشتر خواهیم گفت.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

پزشکی و سلامت