• استراتژی‌های قیمت‌گذاری (بخش اول)

  Author

  اصولاً مدیر بنگاه‌ یا هر شخص حقیقی یا حقوقی که قصد دارد کالاها یا خدمات‌اش را در بازار عرضه کند، در پی افزایش سود است. استفاده به‌جا از سیاست قیمت‌گذاری مناسب یکی از روش‌های بیشینه‌ کردن سود می‌باشد. برای قیمت‌گذاری کالا یا خدمات روش‌های مختلفی وجود دارد. در این مقاله بعضی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌‌کنیم.

 • نفرین منابع

  Author

  "نفرین منابع" یک نظریه اقتصادی است. "نفرین منابع" می‌گوید کشورهایی که از منابع طبیعی غنی (اما به هر حال محدود) بهره‌مند هستند، در بخش‌های دیگر اقتصاد از توسعه بازمی‌مانند و در نهایت گرفتار مشکلات مالی می‌شوند.

 • علل بروز تورم (بخش دوم )

  Author

  بخش اول مقاله، به تورم از زاویه بیشتر بودن حجم پول در دست مصرف کننده به نسبت عرضه کالا خدمات نگریستیم و دو زمینه ایجاد این نوع تورم را معرفی کردیم: جنگ و دلارهای نفتی. حال قصد داریم دومین نظریه بروز تورم را بررسی کنیم. در این بخش، به پدیده تورم از زاویه عرضه و افزایش هزینه‌های تولید، نگاه می‌کنیم.

 • علل بروز تورم ( بخش سوم)

  Author

  بخش دوم مقاله، نظریه تورم ناشی از فشار هزینه را مطرح کردیم و با ارائه مثال شوک نفتی دهه ۱۹۷۰ و معرفی مفهوم مارپیچ دستمزد قیمت، بحث را پیش بردیم. در ادامه، درباره علل بروز مارپیچ دستمزد قیمت صحبت می‌کنیم و در نهایت، با طرح زمینه‌های بین المللی افزایش فشار هزینه، نظریه دوم تورم را ادامه می‌دهیم.

رهبر یک کسب و کار؟ یا مدیر یک کسب و کار؟

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

رهبر یک کسب و کار؟ یا مدیر یک کسب و کار؟

یک شرکت تجاری برای پیشبرد اهداف خود نیاز به یک رهبر دارد یا یک مدیر؟ اساسا آیا این دو فرقی هم با هم دارند یا صرفا دو اصطلاحی هستند که بعضا به جای همدیگر استفاده می‌شوند.

اجازه دهید کمی دقیق‌تر ویژگی‌های یک مدیر را در یک بنگاه اقتصادی بررسی کنیم. از یک دیدگاه کلی مدیر به شخصی گفته می‌شود که تمرکز اصلی آن بر روی مدیریت و هماهنگی یک تعداد از افراد و فعالیت‌های آنها می‌باشد. یک مدیر در سازمان به دنبال این است که وظایف روزانه شرکت توسط افراد مختلف به درستی انجام شود. به عبارت دیگر یک مدیر با اتخاذ تاکتیک‌های مدیریتی مختلف سعی می‌کند تا سازمان در یک برنامه زمان‌بندی مشخص به اهداف عملیاتی‌اش نزدیک سازد. یک مدیر خوب باید به جزئیات دقت داشته باشد و سعی کند تا حد امکان تمام فعالیت‌هایی که در شرکت رخ می‌دهد در راستای رسیدن به اهداف از پیش تعریف شده باشد. مدیر باید دارای یک روابط عمومی خوب باشد تا بتواند به راحتی با کارمندان خود ارتباط برقرار کرده و از آنها کار درست را بخواهد.

در مقابل رهبر یک سازمان یا شرکت تجاری شخصی است که بر خلاف مدیر که یک دید ریزبین به مسائل دارد، دارای یک دید کلی نگر به مسائل است. یک رهبر همواره از بالا به مسائل برخورد می‌کند و همیشه به آینده توجه دارد نه به مسائل جاری، چرا که این این موضوع وظیفه یک مدیر خوب است. یک رهبر باید قدرت جذب بالا، اتفاقات پیرامون خود را رصد و دریافت کند. به صورت صحیح درک کند و به طور دقیق تحلیل و بررسی نماید تا بر اساس آن چشم‌انداز و استراتژی‌های کلی شرکت را ترسیم کند. یک مدیر کسی است که شرایط موجود را می‌پذیرد و براساس شرایط موجود برنامه‌های عملیاتی سازمان یا شرکت خود را تدوین و مدیریت می‌کند. در حالی که یک رهبر با مشاهده و تجزیه و تحلیل شرایط موجود، سعی می‌کند تا با تدوین استراتژی‌های کلان سازمان، کسب و کار خویش را به سمت شرایط مطلوب هدایت نماید.

به طور کلی، هدف یک مدیر خوب این است که کارها در چه زمانی و به چه شکلی انجام شوند و هدف یک رهبر این است که اصولا چه کاری باید انجام شود و چرا باید انجام شود. به عبارت بهتر نقش رهبر در کسب و کار این است که تشخیص دهد چه کارهایی درست است که انجام شود و نقش مدیر این است که کارهایی را که رهبر تشخیص داده تا انجام شوند را، درست و بدون نقص در سازمان به انجام برساند

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری