رهبر یک کسب و کار؟ یا مدیر یک کسب و کار؟

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

رهبر یک کسب و کار؟ یا مدیر یک کسب و کار؟

یک شرکت تجاری برای پیشبرد اهداف خود نیاز به یک رهبر دارد یا یک مدیر؟ اساسا آیا این دو فرقی هم با هم دارند یا صرفا دو اصطلاحی هستند که بعضا به جای همدیگر استفاده می‌شوند.

اجازه دهید کمی دقیق‌تر ویژگی‌های یک مدیر را در یک بنگاه اقتصادی بررسی کنیم. از یک دیدگاه کلی مدیر به شخصی گفته می‌شود که تمرکز اصلی آن بر روی مدیریت و هماهنگی یک تعداد از افراد و فعالیت‌های آنها می‌باشد. یک مدیر در سازمان به دنبال این است که وظایف روزانه شرکت توسط افراد مختلف به درستی انجام شود. به عبارت دیگر یک مدیر با اتخاذ تاکتیک‌های مدیریتی مختلف سعی می‌کند تا سازمان در یک برنامه زمان‌بندی مشخص به اهداف عملیاتی‌اش نزدیک سازد. یک مدیر خوب باید به جزئیات دقت داشته باشد و سعی کند تا حد امکان تمام فعالیت‌هایی که در شرکت رخ می‌دهد در راستای رسیدن به اهداف از پیش تعریف شده باشد. مدیر باید دارای یک روابط عمومی خوب باشد تا بتواند به راحتی با کارمندان خود ارتباط برقرار کرده و از آنها کار درست را بخواهد.

در مقابل رهبر یک سازمان یا شرکت تجاری شخصی است که بر خلاف مدیر که یک دید ریزبین به مسائل دارد، دارای یک دید کلی نگر به مسائل است. یک رهبر همواره از بالا به مسائل برخورد می‌کند و همیشه به آینده توجه دارد نه به مسائل جاری، چرا که این این موضوع وظیفه یک مدیر خوب است. یک رهبر باید قدرت جذب بالا، اتفاقات پیرامون خود را رصد و دریافت کند. به صورت صحیح درک کند و به طور دقیق تحلیل و بررسی نماید تا بر اساس آن چشم‌انداز و استراتژی‌های کلی شرکت را ترسیم کند. یک مدیر کسی است که شرایط موجود را می‌پذیرد و براساس شرایط موجود برنامه‌های عملیاتی سازمان یا شرکت خود را تدوین و مدیریت می‌کند. در حالی که یک رهبر با مشاهده و تجزیه و تحلیل شرایط موجود، سعی می‌کند تا با تدوین استراتژی‌های کلان سازمان، کسب و کار خویش را به سمت شرایط مطلوب هدایت نماید.

به طور کلی، هدف یک مدیر خوب این است که کارها در چه زمانی و به چه شکلی انجام شوند و هدف یک رهبر این است که اصولا چه کاری باید انجام شود و چرا باید انجام شود. به عبارت بهتر نقش رهبر در کسب و کار این است که تشخیص دهد چه کارهایی درست است که انجام شود و نقش مدیر این است که کارهایی را که رهبر تشخیص داده تا انجام شوند را، درست و بدون نقص در سازمان به انجام برساند

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری