• ضریب جینی

  Author

  ضریب جینی آماره‌ای است برای اندازه‌گیری میزان نابرابری توزیع درآمدی یک کشور. این ضریب مقداری بین صفر و یک دارد و هر چه بزرگ‌تر باشد، به معنای نابرابری بیشتر درآمدی مردم یک کشور است. به کمک ضریب جینی می‌توان میزان اختلاف طبقاتی در جوامع مختلف را با هم مقایسه کرد. همچنین در مورد یک کشور خاص، بررسی روند تغییرات ضریب جینی حقایقی درباره وضعیت اقتصادی آن کشور، از گذشته تا حال، ارائه می‌دهد.

 • استراتژی های قیمت گذاری (بخش سوم)

  Author

  در بخشهای قبلی مقاله، چهار استراتژی زیر را برای قیمت‌گذاری معرفی کردیم:

  ۱)    قیمت‌گذاری اضافه بر بهای تمام‌شده: قیمت کالا برابر است با هزینه‌ی تمام‌شده‌ی کالا به علاوه‌ی درصد مشخصی از سود.
  ۲)    قیمت‌گذاری روان‌شناختی: این استراتژی به همراه استراتژی‌های دیگر استفاده می‌شود و در نتیجه استراتژی مستقلی نیست. در این روش قیمت برابر عددی تعیین می‌شود که برای ذهن ما که تمایل به ساده‌سازی دارد، مقداری کم‌تر از مقدار واقعی "به نظر آید".
  ۳)    قیمت‌گذاری خط تولید: قیمت‌گذاری برای خدمات یا کالاهای دنباله‌دار متوالی.
  ۴)    قیمت‌گذاری محصول اختیاری: قیمت‌گذاری برای خدمات یا کالاهایی که روی محصول اصلی وجود ندارد و در صورت تمایل مشتری به او ارائه می‌شود.

 • No file selected.

  قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

خلاقیت مانعی برای اوج گرفتن؟

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار, اطلاعات عمومی,

خلاقیت مانعی برای اوج گرفتن؟

در زمانه‌ای که سازمان‌ها بیش از پیش داعیه‌ی "مدیریت خلاق" را در بوق و کرنا کرده‌اند، تحقیقات تازه‌ای در دانشگاه کورنل نشان می‌دهد که خلاق بودن حقیقتا می‌تواند شانس دستیابی به مشاغل سطح بالا را کم کند!

بسیاری از مدیرعامل‌ها خلاق بودن را برای مدیران رده بالا پر اهمیت می‌دانند. با این حال، به نظر می‌رسد که برداشت عمومی از "افراد خلاق" و "مدیران کارآمد" با هم جور در نمی‌آید. خلاق‌ها ریسک‌پذیر و پیش‌بینی‌ناپذیر هستند، در حالی‌که از مدیرها انتظار می‌رود تا آنجا که ممکن است، تردیدها و نقاط ابهام را کاهش دهند و از هنجارهای گروه‌های کاری حمایت نمایند.

جک گونکالو، استادیار رشته‌ی رفتار سازمانی در دانشکده ILR دانشگاه کرنل، می‌گوید: "تحقیقات ما نشان می‌دهد وقتی مردم ایده‌های خلاقانه‌‌ی‌شان را بیان می‌کنند، در نگاه دیگران چندان حائز شخصیت مدیرتی به نظر نمی‌آیند."

می‌توان گفت که افراد خلاق در مسیر دستیابی به مشاغل سطح بالا، عملا حذف می‌شوند! درست است که مدیران در مقام سخن، ادعا می‌کنند که خلاقیت خوب است و ما به آدم‌های خلاق نیاز داریم، اما آنها در عمل، وضع موجود را حفظ می‌کنند و به کارمندان معمولی و افکار متعارف تکیه می‌کنند.

مدیرعامل‌ها امروز باید کشتی خود را در دریای مواج تغییر، عدم اطمینان، پیچیدگی و ابهام هدایت کنند. اما متاسفانه متفکران غیرخلاق، یعنی همان اکثریت جامعه‌ی مدیرعامل‌ها، همیشه به دنبال فرار از دریای مواج نایقینی به سوی ساحل امن پیش‌بینی‌پذیری هستند. آنها خلاقیت لازم برای داشتن نگاه متفاوت به اشیاء و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را ندارند؛ مهارت‌هایی که امروزه بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند.

گفته‌ی گونکالو می‌تواند به تبیین این مشاهده کمک کند که چرا ۱۵۰۰ مدیر آی‌بی‌ام نسبت به توانایی‌های مدیریتی خود در موقعیت‌های پیچیده تردید دارند. این را موسسه‌ی Institute for Business Value در آی‌بی‌ام اعلام کرده است.

گونکالو معتقد است که بر اساس یک پایبندی نانوشته و ناگفته، اما مقبول عام، به حفظ وضعیت موجود است که مدیران می‌توانند ترفیع درجه پیدا کنند. با این حال، از آن‌ها انتظار می‌رود که وقتی به سطوح بالای مدیریتی دست یافتند، وضع موجود را تغییر دهند! این عدم انطباق که پیش از این به چشم نمی‌آمد، آنجا که نیاز مبرم به نوآوری احساس می‌شود، دست مدیر را خالی می‌گذارد.

منبع:

www.management-issues.com

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.9/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری