• یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

  Author

  آیا برای شما هم این اتفاق افتاده است که شب، هنگام خواب، با خود بگویید "فردا صبح که از خواب بیدار شدم فلان کار و فلان کار رو انجام می‌دهم". اما فردا شب با ناراحتی به روزی که سپری شده ‌اندیشیده‌اید و افسوس ‌خوریده‌اید که چرا کارهایی رو که در ذهن داشتید و باید انجامشان می‌دادید نتوانسته‌اید تمام و کمال به اتمام برسانید؟ مشکل در کجاست؟ آیا مسئله اصلی، کمبود وقت است؟

 • علل بروز تورم ( بخش سوم)

  Author

  بخش دوم مقاله، نظریه تورم ناشی از فشار هزینه را مطرح کردیم و با ارائه مثال شوک نفتی دهه ۱۹۷۰ و معرفی مفهوم مارپیچ دستمزد قیمت، بحث را پیش بردیم. در ادامه، درباره علل بروز مارپیچ دستمزد قیمت صحبت می‌کنیم و در نهایت، با طرح زمینه‌های بین المللی افزایش فشار هزینه، نظریه دوم تورم را ادامه می‌دهیم.

 • نه خصوصیت‌ کارآفرینان

  Author

  در این بخش به بررسی نه نوع از خصوصیت‌های کارآفرینان پرداخته است. هر مورد را با توضیح و مثال  آورده تا کارآفرینان بتوانند با شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کسب‌وکارشان موفق باشند. برای مثال کارآفرینان با شخصیت اصلاح‌کننده افرادی هستند که با استفاده از کسب‌وکارشان بر اصلاح جهان تمرکز دارند. آن‌ها افرادی صادق با توانایی راسخ در مدیریت کسب‌وکارشان هستند.  برای شناخت بیشتر شخصیت‌های کارآفرین ادامه‌ مطلب را بخوانید.

 • نحوه شروع یک کسب و کار

  Author

  چگونه یک کسب‌وکار شخصی را آغاز کنیم؟ این بخش توصیه‌هایی در مورد چگونگی آغاز کسب‌وکار می‌کند و راه‌کار‌هایی را ارائه می‌دهد که فرد به‌وسیله آن‌ها می‌تواند در کسب‌وکار خود موفق باشد. برای مثال از نقطه‌ی شروع یک این ایده به‌صورت رویایی در ذهن تا مرحله انجام تحقیقات درخصوص کسب‌وکار و درنظر گرفتن تمام جوانب آن از قبیل: داشتن برنامه مالی، درنظر داشتن منابعی برای تأمین هزینه‌ها، حتی انتخاب ساختار مناسب، انتخاب نام و ثبت آن، گرفتن مجوز و گواهینامه‌های آن، مکان مناسب آن، و حتی سیستم حسابداری مناسب کسب‌وکار را در بر دارد.

خلاقیت مانعی برای اوج گرفتن؟

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار, اطلاعات عمومی,

خلاقیت مانعی برای اوج گرفتن؟

در زمانه‌ای که سازمان‌ها بیش از پیش داعیه‌ی "مدیریت خلاق" را در بوق و کرنا کرده‌اند، تحقیقات تازه‌ای در دانشگاه کورنل نشان می‌دهد که خلاق بودن حقیقتا می‌تواند شانس دستیابی به مشاغل سطح بالا را کم کند!

بسیاری از مدیرعامل‌ها خلاق بودن را برای مدیران رده بالا پر اهمیت می‌دانند. با این حال، به نظر می‌رسد که برداشت عمومی از "افراد خلاق" و "مدیران کارآمد" با هم جور در نمی‌آید. خلاق‌ها ریسک‌پذیر و پیش‌بینی‌ناپذیر هستند، در حالی‌که از مدیرها انتظار می‌رود تا آنجا که ممکن است، تردیدها و نقاط ابهام را کاهش دهند و از هنجارهای گروه‌های کاری حمایت نمایند.

جک گونکالو، استادیار رشته‌ی رفتار سازمانی در دانشکده ILR دانشگاه کرنل، می‌گوید: "تحقیقات ما نشان می‌دهد وقتی مردم ایده‌های خلاقانه‌‌ی‌شان را بیان می‌کنند، در نگاه دیگران چندان حائز شخصیت مدیرتی به نظر نمی‌آیند."

می‌توان گفت که افراد خلاق در مسیر دستیابی به مشاغل سطح بالا، عملا حذف می‌شوند! درست است که مدیران در مقام سخن، ادعا می‌کنند که خلاقیت خوب است و ما به آدم‌های خلاق نیاز داریم، اما آنها در عمل، وضع موجود را حفظ می‌کنند و به کارمندان معمولی و افکار متعارف تکیه می‌کنند.

مدیرعامل‌ها امروز باید کشتی خود را در دریای مواج تغییر، عدم اطمینان، پیچیدگی و ابهام هدایت کنند. اما متاسفانه متفکران غیرخلاق، یعنی همان اکثریت جامعه‌ی مدیرعامل‌ها، همیشه به دنبال فرار از دریای مواج نایقینی به سوی ساحل امن پیش‌بینی‌پذیری هستند. آنها خلاقیت لازم برای داشتن نگاه متفاوت به اشیاء و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها را ندارند؛ مهارت‌هایی که امروزه بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند.

گفته‌ی گونکالو می‌تواند به تبیین این مشاهده کمک کند که چرا ۱۵۰۰ مدیر آی‌بی‌ام نسبت به توانایی‌های مدیریتی خود در موقعیت‌های پیچیده تردید دارند. این را موسسه‌ی Institute for Business Value در آی‌بی‌ام اعلام کرده است.

گونکالو معتقد است که بر اساس یک پایبندی نانوشته و ناگفته، اما مقبول عام، به حفظ وضعیت موجود است که مدیران می‌توانند ترفیع درجه پیدا کنند. با این حال، از آن‌ها انتظار می‌رود که وقتی به سطوح بالای مدیریتی دست یافتند، وضع موجود را تغییر دهند! این عدم انطباق که پیش از این به چشم نمی‌آمد، آنجا که نیاز مبرم به نوآوری احساس می‌شود، دست مدیر را خالی می‌گذارد.

منبع:

www.management-issues.com

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.9/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری