• اصل پارتو

  Author

  آیا شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان با کم‌ترین هزینه بیشترین سود را برد؟ ...

  آیا مایل هستید با انجام تغییرات اندک در زندگی کاری و شخصی خودتان به نتایج شگرف برسید؟ ...

  برای پاسخ به پرسش‌های بالا با ما در این مطلب همراه باشید.

 • نه خصوصیت‌ کارآفرینان

  Author

  در این بخش به بررسی نه نوع از خصوصیت‌های کارآفرینان پرداخته است. هر مورد را با توضیح و مثال  آورده تا کارآفرینان بتوانند با شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کسب‌وکارشان موفق باشند. برای مثال کارآفرینان با شخصیت اصلاح‌کننده افرادی هستند که با استفاده از کسب‌وکارشان بر اصلاح جهان تمرکز دارند. آن‌ها افرادی صادق با توانایی راسخ در مدیریت کسب‌وکارشان هستند.  برای شناخت بیشتر شخصیت‌های کارآفرین ادامه‌ مطلب را بخوانید.

 • لوله‌کش لهستانی (بخش اول)

  Author

  ماجرا از آنجا جدی‌تر شد که فریتس بولکستاین در یک همایش اعلام کرد که ترجیح می‌دهد برای تعمیر خانه دوم‌اش در شمال فرانسه، از یک لوله‌کش لهستانی استفاده کند. او معتقد بود که پیدا کردن کارگر ماهر و ارزان در فرانسه کار ساده‌ای نیست و در نتیجه استخدام یک لوله‌کش لهستانی به‌صرفه‌تر از استخدام یک لوله‌کش فرانسوی است.

نه خصوصیت‌ کارآفرینان

نویسنده: نسرین الماسی, منتشر شده در بخش کسب و کار,

نه خصوصیت‌ کارآفرینان

در این بخش به بررسی نه نوع از خصوصیت‌های کارآفرینان پرداخته است. هر مورد را با توضیح و مثال  آورده تا کارآفرینان بتوانند با شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌شان در کسب‌وکارشان موفق باشند. برای مثال کارآفرینان با شخصیت اصلاح‌کننده افرادی هستند که با استفاده از کسب‌وکارشان بر اصلاح جهان تمرکز دارند. آن‌ها افرادی صادق با توانایی راسخ در مدیریت کسب‌وکارشان هستند.  برای شناخت بیشتر شخصیت‌های کارآفرین ادامه‌ مطلب را بخوانید.

شرنه خصوصیت‌ کارآفرینان

برای موفقیت در آغاز و توسعه‌ی یک کسب‌وکار باید مهارت‌های زیادی داشته باشید. نگاهی به اشخاص مطرح دنیای تجارت بیندازید و ببینید برای موفقیت به چه ویژگی‌های شخصیتی نیازمندید. آیا یک "بیل‌گیتس" هستید، کسی که آینده را تخیل می‌کند؟ یا یک بهبوددهنده مثل بنیان‌گزار  Body Shop، یعنی آنیتا رادیک؟
نوع شخصیت تجاری شما همان صفات و خصوصیت‌هایی از شخصیت شماست که با ملزومات دنیای تجارت مرتبط باشد. اگر ویژگی‌های تجاری‌تان را خوب بشناسید، می‌توانید برای شرکت‌تان بهترین فردی باشید که در توان‌تان است. با افرادی همکاری کنید که از آن جنبه‌ای بتوانند به تجارت‌تان کمک کنند که از خودتان برنمی‌آید.
نه نوع شخصیت اصلی وجود دارد و شناخت هر یک از آنان به شما کمک خواهد نمود تا از کسب‌وکارتان بیشتر لذت برده و آنچه برای پیشرفت شرکت‌تان مورد نیاز است را فراهم کنید.
تم اصلی شخصیت‌تان را بشناسید و ببینید که چگونه می‌توانید در تجارت خود بهتر عمل کنید.
نه شخصیت کارآفرینان
1. بهبوددهنده: اگر کسب‌وکارتان را عمدتأ برای اصلاح روندهای موجود به کار می‌گیرید، تمرکز شما روی بهتر کردن جهان است. شعار فراگیر شما این است که شرکت‌های پایبند به اصول اخلاقی پاداش خواهند گرفت. بهبوددهندگان توانایی راسخی برای مدیریت کسب‌وکار با درجه‌ی بالایی از صداقت و اخلاقیات دارند.
هشدار به این شخصیت: مراقب کمال‌گرایی و انتقادهای بیش از اندازه‌ی‌تان نسبت به کارمندان و مشتری‌ها باشید!
نمونه کارآفرین: آنیتا رادیک، بنیان‌گزار Body Shop
2. مشاور: این نوع شخصیت سطوح بالایی از هم‌یاری و راهنمایی را برای مشتریان فراهم می‌کند. شعار شخصیت‌های "مشاور" این است: "حق با مشتری است و ما برای خشنودی آن‌ها باید هر کاری انجام دهیم". شرکت‌هایی که توسط شخصیت‌های "مشاور" اداره می‌شوند مشتری‌مدار هستند.
هشدار به این شخصیت: شخصیت‌های "مشاور" ممکن است بیش از اندازه بر نیازمندی‌های مشتریان‌شان تمرکز کنند و از نیازهای خودشان غافل شوند.  
نمونه کارآفرین: جان و. نوردسترام بنیان‌گزار نوردسترام.
3. سوپراستار: در اینجا، کسب‌وکار حول و حوش کاریزما و جذبه‌ی بالای مدیر عامل شکل می‌گیرد و در بسیاری از مواقع جناب سوپراستار برند کسب‌و‌کارش را به نام خودش انتخاب می‌کند.
هشدار به این شخصیت: این شخصیت ممکن است بیش از حد رقابت‌طلب و معتاد به کارش شود.
نمونه کارآفرین: دونالد ترامپ مدیر عامل هتل‌های ترامپ.
۴. هنرمند: این شخصیت خوددار و تودار است اما بسیار خلاقانه عمل می‌کند. این نوع شخصیت‌ها اغلب در کسب‌وکارهای نیازمند خلاقیت، از قبیل طراحی وب و سازمان‌های تبلیغاتی، دیده می‌شوند. اگر شخصیت "هنرمند" دارید، براساس استعدادهای منحصربه‌فردتان وارد دنیای تجارت شوید.
هشدار به این شخصیت: حتی اگر پیشنهادات و انتقادات سازنده باشند، ممکن است بیش از حد به واکنش‌های مشتریان‌تان حساس باشید. سعی کنید اعتماد به نفس بالاتر و تصور مثبت‌تری از خودتان داشته باشید.
نمونه کارآفرین: اسکات آدامز مؤسس دیلبرت.     
5. آینده‌نگر: کسب‌وکاری که توسط یک فرد آینده‌نگر ایجاد می‌شود اغلب مبتنی بر چشم‌اندازهای آینده و افکار بلندپروازانه‌ی بنیان‌گزار آن است. "آینده‌نگر" نسبت به درک جهان پیرامون‌اش کنجکاو است و برای گذر از موانع، برنامه‌ریزی می‌کند.
هشدار به این شخصیت: آینده‌نگران ممکن است بیش از حد رویاپردازی کنند و از واقعیت‌ها دور شوند. عمل‌گرایی باید به همراه آینده‌نگری به کار گرفته شود.
نمونه کارآفرین: بیل گیتس بنیان‌گزار مایکروسافت.
6. تحلیل‌گر: اگر شما به‌عنوان یک تحلیل‎‌گر کسب‌وکاری را اداره می‌کنید، شرکت شما به‌طور سیستماتیک بر رفع مشکلات متمرکز است. "تحلیل‌گری" پایه و اساس شرکت‌های کامپیوتری، مهندسی و علمی است. شرکت‌های تحلیل‌گر در حل مسائل نسبت به دیگر شرکت‌ها برتری دارند.
هشدار به این شخصیت: مراقب کاستی‌های روش "تحلیل‌گری" باشید. به روش‌های دیگر به جز "تحلیل‌گری" هم اعتماد کنید.
نمونه کارآفرین: بنیان‌گزار اینتل
7. پرانرژی: صاحبان کسب‌وکار با این خصوصیات‌ با انرژی و خوش‌بینانه عمل ‌می‌کنند و این حس را به مشتریان‌شان هم می‌دهند.
هشدار به این شخصیت: شخصیت "پرانرژی" ممکن است رفتارهای تکانه‌ای از خود بروز دهد. او باید این انرژی فوق‌العاده‌اش را تعدیل کرده و در جهت برنامه‌ریزی تجاری‌اش هدایت کند.
نمونه کارآفرین: مالکوم فوربس ناشر مجله فوربس.
8. قهرمان: او اراده‌ای باورنکردنی برای رهبری دنیا و کسب‌و‌کار از میان چالش‌ها دارد. او ذاتأ کارآفرین است و می‌تواند شرکت‌های بزرگی را تاسیس کند.
هشدار به این شخصیت: استفاده‌ی بیش از حد از تاکتیک‌های لحظه‌ای در بلندمدت کارساز نیست. برای موفقیت، باید به مهارت‌های رهبری خود تکیه کنید تا بتوانید دیگران را در یافتن مسیرشان هدایت کنید.
نمونه کارآفرین: جک ولچ مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک.

9. التیام‌دهنده: شخصیت‌های "التیام‌دهنده" کسب‌و‌کار خود را با هارمونی خاصی رشد می‌دهند. یک "التیام‌دهنده" استعداد فوق‌العاده‌ای در حفظ آرامش درونی خود در هر شرایطی دارد.
هشدار به این شخصیت: "التیام‌دهنده" ممکن است از واقعیت غافل و اسیر آرزوها و تفکرات واهی شود.
نمونه کارآفرین: بِن کوهن از بنیان‌گزاران بستنی "بن و جری". 
هر کدام از این شخصیت‌ها می‌توانند در دنیای تجارت موفق باشند، به شرط اینکه با خود و نوع شخصیت‌شان صادق باشند. شناخت نقاط قوت می‌تواند نقش یک قطب‌نما را در یک کسب‌وکار بازی کند. اگر در حال تشکیل تیم هستید، این نگرش فوق‌العاده گرانبهاست. صاحبان کسب‌وکارهایی که به صورت انفرادی فعالیت می‌کنند باید بدانند که برای رسیدن به یک شخصیت متوازن در دنیای تجارت شخصی خود، ممکن است که نیازمند کمک بیرونی باشند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری