• No file selected.

  کنفرانس برتون وودز

  Author

  کنفرانس "برتون وودز" همایشی بود که در شهر برتون وودز Bretton Woods واقع در ایالت نیوهمپشر New Hampshire واقع در شمال شرقی کشور ایالات متحده در سال ۱۹۴۴ برگزار شد. این رویداد به منظور سامان‌دهی به اوضاع مالی و پولی بعد از جنگ جهانی دوم با حضور متفقین شکل گرفت.

 • No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۱)

  Author

  مدتی است که اقتصاددانان و به ویژه سیاست‌مداران امریکایی بر چینی‌ها خرده می‌گیرند که چرا ارزش پول ملی‌شان را پایین نگه می‌دارند. آنها مدعی هستند که چنین سیاستی علاوه بر اینکه باعث می‌شود چینی‌ها دست بالا را در عرصه رقابت در بازارهای جهانی داشته باشند، مانع از بهبود و بازسازی اوضاع اقتصاد جهانی بعد از رکود ۲۰۰۷-۲۰۰۸ هم می‌شود. از طرف دیگر بحران بدهی‌های فراوان یونان اقتصاددانان را به این چالش کشانده است که آیا اساسا حفظ واحد پول اروپایی در حال حاضر تصمیم درستی است یا خیر. این مقاله قصد دارد مختصری درباره یک تصمیم‌گیری تاثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری مالیه بین‌الملل و سه راهکار متفاوت در کشورهای چین، ایالات متحده و منطقه یورو  بپردازد.

حزب چای Tea Party

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

حزب چای Tea Party

تی پارتی (حزب چای) نام حزبی است در امریکا که در سال‌های اخیر بسیار از آن شنیده‌ایم. تی پارتی چیست و چه ربطی به چای (Tea) دارد؟ در این مقاله، درباره تی پارتی متقدم و متاخر، علل شکل‌گیری، اعتقادات اقتصادی، و اهداف سیاسی آنها بیشتر خواهیم دانست.

نسخه قرن بیست‌ و یکمی تی پارتی (Tea Party)، به عنوان یک سازمان سیاسی، حول و حوش انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۰۸ امریکا پا گرفت. از آنجا که تی پارتی ریشه در چندین سازمان مختلف داشت، زمان تاسیس این حزب را به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد. هر شاخه تی پارتی به طور مستقل و بر اساس کمک‌های بلاعوض غیردولتی عمل می‌کرد.

 

تی پارتی امروزی نام خود را از آن تی پارتی مشهور بوستون در ۱۷۷۳ وام گرفته است. تی پارتی بوستون توسط مستعمره‌نشین‌های بوستون، شهری در مستعمره انگلیسی ماساچوست، بر علیه دولت بریتانیا و سیاست‌های انحصارطلبانه کمپانی هند شرقی شکل گرفت.حزب چای

کمپانی هند شرقی واردات تمامی مستعمره‌ها را تحت کنترل خود داشت و از آنها مالیات بر ارزش سنگین  دریافت می‌کرد. در دسامبر ۱۷۷۳، بعد از امتناع مقامات رسمی بوستون نسبت به بازگرداندن سه کشتی حامل بار چای به بریتانیا، گروهی از مستعمره‌نشین‌ها بار آن سه کشتی را در بندر بوستون غرق کردند. به این ترتیب، این واقعه ضمن تسریع وقوع انقلاب امریکا در سال‌های بعد از آن، به نمادی از خیزش آحاد جامعه در برابر دولت تبدیل شد.

اگرچه سازمان‌های محلی تی پارتی متاخر به طور مستقل عمل می‌کنند، با این حال همه آنها به ارزش‌های اساسی یکسانی پایبند هستند. مسوولیت‌پذیری مالی مسئله اصلی این حزب است. حزب معتقد است که مخارج دولت و کسری بودجه فزاینده، مخاطرات شدیدی را در پی خواهد داشت. تی پارتی به دنبال کوچک کردن حجم دولت به لحاظ ساختاری است تا به این ترتیب دست‌اندازی‌های دولت به حقوق ایالات کاهش یابد. تی پارتی با هر گونه مداخله دولت در بازار آزاد مخالف است.حزب چای

در بهار و تابستان ۲۰۰۹، تی پارتی اعتراضاتی را نسبت به مالیات‌ها در سراسر کشور سازماندهی کرد. بیشتر این اعتراضات بر علیه طرح تامین اجتماعی و تامین سلامت رئیس‌جمهور باراک اوباما صورت گرفت. نقطه اوج این اعتراضات به تظاهرات ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹ در واشینگتن برمی‌گردد. همچنین حزب به شدت بر علیه وام‌دهی‌های نسنجیده (به زعم آنها) برای نجات واحدها از ورشکستگی قریب‌الوقوع در سال ۲۰۰۸ و نیز سیاست مالی انبساطی سال ۲۰۰۹ برای تحریک اقتصاد در سمت تقاضا موضع‌گیری کرد.حزب چای

به موازات افزایش مقبولیت و محبوبیت تی پارتی بین مردم، سازمان‌های بزرگ‌تری به گروه‌های کوچک‌تر تی پارتی ملحق شدند. میهن‌پرستان تی پارتی (Tea Party patriots)   تسهیلاتی را برای پیوستن افراد به حزب در مناطق مختلف امریکا فراهم کردند.

اتحادیه ملی تی پارتی (National Tea party Federation)  به عنوان روش جدیدی برای هم‌افزایی تی پارتی‌های محلی جهت نیل به اهداف مشترک ظهور کرد.

 

بر اساس آنچه گفته شد، واضح است که تی پارتی همانند بسیاری از مدافعان آزادسازی اقتصادی، مخالف بزرگ‌ترین ابزار دخالت اقتصادی دولت (یعنی مالیات) و همچنین دیگر مظاهر مداخلات اقتصادی دولت مثل دولت رفاه و نهادهای تامین اجتماعی است.

حزب چای به همین دلیل و البته در کنار برخی شعارهای توهین‌آمیز (مانند میمون خواندن باراک اوباما!) و رفتارهای نژادپرستانه در تظاهرات و اعتراضات آنها، برخی رسانه‌ها تی پارتی را به عنوان سازمانی خشن و نژادپرست به تصویر کشیده‌اند. از دیگر سو، مسلما سوسیالیست‌ها و مخالفان لیبرالیسم اقتصادی و طرفداران اثرگذاری دولت در اقتصاد، روی خوشی به اعتراضات تی پارتی نشان نمی‌دهند.

اگر دوست دارید درباره مجادله بین موافقان و مخالفان آزادسازی اقتصادی، مثال‌های بیشتری را بررسی کنید، به مقاله‌های نفتا ، لوله‌کش لهستانی (بخش ۱ + بخش ۲)، و همچنین ویلفردو پارتو (بخش ۱ + بخش ۲) مراجعه کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (13 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری