• مزیت رقابتی چیست؟

  Author

  مزیت رقابتی مجموعه‌ای از توانایی‌های منحصر به فرد یک واحد اقتصادی است که اجازه‌ی نفوذ به بازارهای دلخواه و برتری بر رقبا را برای آن واحد فراهم می‌آورد. برای تعریف مزیت رقابتی یک واحد اقتصادی، مدیریت بایستی یک ارزیابی کامل از محیط داخلی و خارجی واحدش به عمل آورد. زمانی که مدیر بتواند یک نقطه‌ی قوت در داخل بنگاه اقتصادی‌اش پیدا کند که هم با نیاز بازار هم‌خوانی دارد و هم یک برتری نسبی در بازار ایجاد می‌کند، می‌توان گفت که به یک مزیب رقابتی دست پیدا کرده است. شرکت‌‌ها در زمینه‌های تکنولوژی، مدیریت و بازاریابی می‌توانند نسبت به رقبای خود، مزیت رقابتی داشته باشند.

 • No file selected.

  اصول مذاکرات

  Author

  همه ما در زندگی در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیریم که ناچار هستیم برای رسیدن به خواسته‌های خود با شخص دیگری به گفتگو و مذاکره بنشینیم. در بسیاری از این گفتگوها و مذاکرات خواسته‌های طرف مقابل در راستای خواسته‌های ما نیست. به همین دلیل در گفتگوهایمان دچار اختلاف می‌شویم و در اغلب موارد بدون گرفتن نتیجه ملموسی مجبور به پایان دادن به گفتگو می‌شویم.

 • اثر پروانه ای و مفهوم تحول

  Author

  اثر پروانه ای به این موضوع اشاره دارد که گاه تاثیر حرکت‌های کوچک می‌تواند سبب تغییرات شگرف شود. عبارت اثر پروانه‌ای اولین بار توسط یکی از پژوهشگران دانشگاه MIT به نام ادوارد لورنز مطرح شد. او عنوان کرد که اگر در برزیل پروانه‌ای شروع به حرکت دادن بال خود کند، تاثیرات این حرکت کوچک بر جریانات جوی می‌تواند سبب ساز بروز یک تندباد در آمریکا شود.

 • استخدام و یک باور کاذب

  Author

  بر اساس یک عرف معمول، کارفرمایان از استخدام متقاضیان بیش از حد ماهر خودداری میکنند، چرا که به احتمال زیاد خیلی زود از کارشان خسته می‌شوند و به محض این‌که حس کنند فرصت شغلی بهتری وجود دارد، شغل‌شان را ترک می‌کنند.

  اما مانند خیلی از اوقات، عرف معمول به خطا می‌رود. زیرا طبق آخرین تحقیقات منتشر شده در ژورنالApplied Psychology، این عقیده که نیروی کار فوق ماهر به‌ سادگی خسته می‌شود و شغل‌اش‌ را ترک می‌کند، افسانه‌ای بیش نیست.

حزب چای Tea Party

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

حزب چای Tea Party

تی پارتی (حزب چای) نام حزبی است در امریکا که در سال‌های اخیر بسیار از آن شنیده‌ایم. تی پارتی چیست و چه ربطی به چای (Tea) دارد؟ در این مقاله، درباره تی پارتی متقدم و متاخر، علل شکل‌گیری، اعتقادات اقتصادی، و اهداف سیاسی آنها بیشتر خواهیم دانست.

نسخه قرن بیست‌ و یکمی تی پارتی (Tea Party)، به عنوان یک سازمان سیاسی، حول و حوش انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۰۸ امریکا پا گرفت. از آنجا که تی پارتی ریشه در چندین سازمان مختلف داشت، زمان تاسیس این حزب را به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد. هر شاخه تی پارتی به طور مستقل و بر اساس کمک‌های بلاعوض غیردولتی عمل می‌کرد.

 

تی پارتی امروزی نام خود را از آن تی پارتی مشهور بوستون در ۱۷۷۳ وام گرفته است. تی پارتی بوستون توسط مستعمره‌نشین‌های بوستون، شهری در مستعمره انگلیسی ماساچوست، بر علیه دولت بریتانیا و سیاست‌های انحصارطلبانه کمپانی هند شرقی شکل گرفت.حزب چای

کمپانی هند شرقی واردات تمامی مستعمره‌ها را تحت کنترل خود داشت و از آنها مالیات بر ارزش سنگین  دریافت می‌کرد. در دسامبر ۱۷۷۳، بعد از امتناع مقامات رسمی بوستون نسبت به بازگرداندن سه کشتی حامل بار چای به بریتانیا، گروهی از مستعمره‌نشین‌ها بار آن سه کشتی را در بندر بوستون غرق کردند. به این ترتیب، این واقعه ضمن تسریع وقوع انقلاب امریکا در سال‌های بعد از آن، به نمادی از خیزش آحاد جامعه در برابر دولت تبدیل شد.

اگرچه سازمان‌های محلی تی پارتی متاخر به طور مستقل عمل می‌کنند، با این حال همه آنها به ارزش‌های اساسی یکسانی پایبند هستند. مسوولیت‌پذیری مالی مسئله اصلی این حزب است. حزب معتقد است که مخارج دولت و کسری بودجه فزاینده، مخاطرات شدیدی را در پی خواهد داشت. تی پارتی به دنبال کوچک کردن حجم دولت به لحاظ ساختاری است تا به این ترتیب دست‌اندازی‌های دولت به حقوق ایالات کاهش یابد. تی پارتی با هر گونه مداخله دولت در بازار آزاد مخالف است.حزب چای

در بهار و تابستان ۲۰۰۹، تی پارتی اعتراضاتی را نسبت به مالیات‌ها در سراسر کشور سازماندهی کرد. بیشتر این اعتراضات بر علیه طرح تامین اجتماعی و تامین سلامت رئیس‌جمهور باراک اوباما صورت گرفت. نقطه اوج این اعتراضات به تظاهرات ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹ در واشینگتن برمی‌گردد. همچنین حزب به شدت بر علیه وام‌دهی‌های نسنجیده (به زعم آنها) برای نجات واحدها از ورشکستگی قریب‌الوقوع در سال ۲۰۰۸ و نیز سیاست مالی انبساطی سال ۲۰۰۹ برای تحریک اقتصاد در سمت تقاضا موضع‌گیری کرد.حزب چای

به موازات افزایش مقبولیت و محبوبیت تی پارتی بین مردم، سازمان‌های بزرگ‌تری به گروه‌های کوچک‌تر تی پارتی ملحق شدند. میهن‌پرستان تی پارتی (Tea Party patriots)   تسهیلاتی را برای پیوستن افراد به حزب در مناطق مختلف امریکا فراهم کردند.

اتحادیه ملی تی پارتی (National Tea party Federation)  به عنوان روش جدیدی برای هم‌افزایی تی پارتی‌های محلی جهت نیل به اهداف مشترک ظهور کرد.

 

بر اساس آنچه گفته شد، واضح است که تی پارتی همانند بسیاری از مدافعان آزادسازی اقتصادی، مخالف بزرگ‌ترین ابزار دخالت اقتصادی دولت (یعنی مالیات) و همچنین دیگر مظاهر مداخلات اقتصادی دولت مثل دولت رفاه و نهادهای تامین اجتماعی است.

حزب چای به همین دلیل و البته در کنار برخی شعارهای توهین‌آمیز (مانند میمون خواندن باراک اوباما!) و رفتارهای نژادپرستانه در تظاهرات و اعتراضات آنها، برخی رسانه‌ها تی پارتی را به عنوان سازمانی خشن و نژادپرست به تصویر کشیده‌اند. از دیگر سو، مسلما سوسیالیست‌ها و مخالفان لیبرالیسم اقتصادی و طرفداران اثرگذاری دولت در اقتصاد، روی خوشی به اعتراضات تی پارتی نشان نمی‌دهند.

اگر دوست دارید درباره مجادله بین موافقان و مخالفان آزادسازی اقتصادی، مثال‌های بیشتری را بررسی کنید، به مقاله‌های نفتا ، لوله‌کش لهستانی (بخش ۱ + بخش ۲)، و همچنین ویلفردو پارتو (بخش ۱ + بخش ۲) مراجعه کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (13 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت