• خرج کنیم یا پس‌ انداز کنیم؟

  Author

  دادن یک تعطیلی غیر منتظره به‌عنوان پاداش، به‌خصوص در اوضاع و احوال کنونی می‌تواند لبخند بر چهره‌ی هر فردی بنشاند. اما چرا برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند بلافاصله از آن استفاده کنند درحالیکه برخی دیگر آن‌را برای آینده پس‌انداز می‌کنند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که یک فرد چگونه از پاداش خود استفاده خواهد کرد؟

 • No file selected.

  قصه‌ی منزوی‌آباد!

  Author

  در روزگاران قدیم در نقطه‌ای از کره زمین، سرزمینی وجود داشت به نام "منزوی‌آباد". منزوی‌آباد پر بود از زمین‌های کشاورزی و برای همین گندم نسبتا خوب و ارزانی تولید می‌کرد تا حدی که کمتر سرزمینی به پای آن می‌رسید. از قضا ...

 • ضریب جینی

  Author

  ضریب جینی آماره‌ای است برای اندازه‌گیری میزان نابرابری توزیع درآمدی یک کشور. این ضریب مقداری بین صفر و یک دارد و هر چه بزرگ‌تر باشد، به معنای نابرابری بیشتر درآمدی مردم یک کشور است. به کمک ضریب جینی می‌توان میزان اختلاف طبقاتی در جوامع مختلف را با هم مقایسه کرد. همچنین در مورد یک کشور خاص، بررسی روند تغییرات ضریب جینی حقایقی درباره وضعیت اقتصادی آن کشور، از گذشته تا حال، ارائه می‌دهد.

حزب چای Tea Party

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش کسب و کار,

حزب چای Tea Party

تی پارتی (حزب چای) نام حزبی است در امریکا که در سال‌های اخیر بسیار از آن شنیده‌ایم. تی پارتی چیست و چه ربطی به چای (Tea) دارد؟ در این مقاله، درباره تی پارتی متقدم و متاخر، علل شکل‌گیری، اعتقادات اقتصادی، و اهداف سیاسی آنها بیشتر خواهیم دانست.

نسخه قرن بیست‌ و یکمی تی پارتی (Tea Party)، به عنوان یک سازمان سیاسی، حول و حوش انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۰۸ امریکا پا گرفت. از آنجا که تی پارتی ریشه در چندین سازمان مختلف داشت، زمان تاسیس این حزب را به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد. هر شاخه تی پارتی به طور مستقل و بر اساس کمک‌های بلاعوض غیردولتی عمل می‌کرد.

 

تی پارتی امروزی نام خود را از آن تی پارتی مشهور بوستون در ۱۷۷۳ وام گرفته است. تی پارتی بوستون توسط مستعمره‌نشین‌های بوستون، شهری در مستعمره انگلیسی ماساچوست، بر علیه دولت بریتانیا و سیاست‌های انحصارطلبانه کمپانی هند شرقی شکل گرفت.حزب چای

کمپانی هند شرقی واردات تمامی مستعمره‌ها را تحت کنترل خود داشت و از آنها مالیات بر ارزش سنگین  دریافت می‌کرد. در دسامبر ۱۷۷۳، بعد از امتناع مقامات رسمی بوستون نسبت به بازگرداندن سه کشتی حامل بار چای به بریتانیا، گروهی از مستعمره‌نشین‌ها بار آن سه کشتی را در بندر بوستون غرق کردند. به این ترتیب، این واقعه ضمن تسریع وقوع انقلاب امریکا در سال‌های بعد از آن، به نمادی از خیزش آحاد جامعه در برابر دولت تبدیل شد.

اگرچه سازمان‌های محلی تی پارتی متاخر به طور مستقل عمل می‌کنند، با این حال همه آنها به ارزش‌های اساسی یکسانی پایبند هستند. مسوولیت‌پذیری مالی مسئله اصلی این حزب است. حزب معتقد است که مخارج دولت و کسری بودجه فزاینده، مخاطرات شدیدی را در پی خواهد داشت. تی پارتی به دنبال کوچک کردن حجم دولت به لحاظ ساختاری است تا به این ترتیب دست‌اندازی‌های دولت به حقوق ایالات کاهش یابد. تی پارتی با هر گونه مداخله دولت در بازار آزاد مخالف است.حزب چای

در بهار و تابستان ۲۰۰۹، تی پارتی اعتراضاتی را نسبت به مالیات‌ها در سراسر کشور سازماندهی کرد. بیشتر این اعتراضات بر علیه طرح تامین اجتماعی و تامین سلامت رئیس‌جمهور باراک اوباما صورت گرفت. نقطه اوج این اعتراضات به تظاهرات ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹ در واشینگتن برمی‌گردد. همچنین حزب به شدت بر علیه وام‌دهی‌های نسنجیده (به زعم آنها) برای نجات واحدها از ورشکستگی قریب‌الوقوع در سال ۲۰۰۸ و نیز سیاست مالی انبساطی سال ۲۰۰۹ برای تحریک اقتصاد در سمت تقاضا موضع‌گیری کرد.حزب چای

به موازات افزایش مقبولیت و محبوبیت تی پارتی بین مردم، سازمان‌های بزرگ‌تری به گروه‌های کوچک‌تر تی پارتی ملحق شدند. میهن‌پرستان تی پارتی (Tea Party patriots)   تسهیلاتی را برای پیوستن افراد به حزب در مناطق مختلف امریکا فراهم کردند.

اتحادیه ملی تی پارتی (National Tea party Federation)  به عنوان روش جدیدی برای هم‌افزایی تی پارتی‌های محلی جهت نیل به اهداف مشترک ظهور کرد.

 

بر اساس آنچه گفته شد، واضح است که تی پارتی همانند بسیاری از مدافعان آزادسازی اقتصادی، مخالف بزرگ‌ترین ابزار دخالت اقتصادی دولت (یعنی مالیات) و همچنین دیگر مظاهر مداخلات اقتصادی دولت مثل دولت رفاه و نهادهای تامین اجتماعی است.

حزب چای به همین دلیل و البته در کنار برخی شعارهای توهین‌آمیز (مانند میمون خواندن باراک اوباما!) و رفتارهای نژادپرستانه در تظاهرات و اعتراضات آنها، برخی رسانه‌ها تی پارتی را به عنوان سازمانی خشن و نژادپرست به تصویر کشیده‌اند. از دیگر سو، مسلما سوسیالیست‌ها و مخالفان لیبرالیسم اقتصادی و طرفداران اثرگذاری دولت در اقتصاد، روی خوشی به اعتراضات تی پارتی نشان نمی‌دهند.

اگر دوست دارید درباره مجادله بین موافقان و مخالفان آزادسازی اقتصادی، مثال‌های بیشتری را بررسی کنید، به مقاله‌های نفتا ، لوله‌کش لهستانی (بخش ۱ + بخش ۲)، و همچنین ویلفردو پارتو (بخش ۱ + بخش ۲) مراجعه کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (13 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت