• No file selected.

  سه‌راهی معماگونه مالیه بین‌الملل (بخش ۳)

  Author

  در بخش اول مقاله ، مسئله غامض مالیه بین‌الملل را با توجه به ناگزیری در از دست رفتن یکی از سه هدف آزادی جریان سرمایه، تثبیت وضعیت اقتصادی، و جلوگیری از نوسانات نرخ مبادله ارز را مطرح کردیم. سپس در بخش دوم،سیاست‌های کشورهای امریکا، چین و منطقه یورو را در قبال مالیه بین‌الملل شرح دادیم. همچنین متذکر شدیم که خیل عظیمی از اقتصاددان‌ها و سیاست‌مداران امریکایی نسبت به سیاست چین مبنی بر کنترل نرخ ارز و سیاست بخش اعظم اروپا مبنی بر رها کردن سیاست پولی ملی مواضع تندی اتخاذ کرده‌اند. در ادامه نظر متفاوت گرگوری منکیو ، اقتصاددان شهیر امریکایی، درباره سیاست‌های دیگر کشورها را توضیح می‌دهیم.

 • اصل پارتو

  Author

  آیا شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان با کم‌ترین هزینه بیشترین سود را برد؟ ...

  آیا مایل هستید با انجام تغییرات اندک در زندگی کاری و شخصی خودتان به نتایج شگرف برسید؟ ...

  برای پاسخ به پرسش‌های بالا با ما در این مطلب همراه باشید.

 • No file selected.

  جمهوری وایمار

  Author

  جمهوری وایمار درست پیش از روی کار آمدن هیتلر بر آلمان حاکم بود. در این مقاله می‌توانید درباره حکومت دموکراتیک پیش از حکومت فاشیستی هیتلر در آلمان بیشتر بدانید.

 • خرج کنیم یا پس‌ انداز کنیم؟

  Author

  دادن یک تعطیلی غیر منتظره به‌عنوان پاداش، به‌خصوص در اوضاع و احوال کنونی می‌تواند لبخند بر چهره‌ی هر فردی بنشاند. اما چرا برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند بلافاصله از آن استفاده کنند درحالیکه برخی دیگر آن‌را برای آینده پس‌انداز می‌کنند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که یک فرد چگونه از پاداش خود استفاده خواهد کرد؟

اینکوترمز چیست؟

منتشر شده در بخش کسب و کار,

اینکوترمز چیست؟

شاید تا به حال با اصطلاح اینکوترمز به ویژه در لیست دروس موسسات آموزشی زیاد برخورد کرده باشید و شاید هم این لحظه برای نخستین بار است که این اصطلاح را می‌بینید و مانند خیلی‌ها که برای بار اول به این کلمه برخورد می‌کنند آنرا اینکوتُرمز تلفظ کرده باشید. قبل از هر چیز باید گفت که تلفظ درست این کلمه اینکوتِرمز است.

اینکوترمز (Incoterms) مخفف عبارت International Commercial Terms است. این اصطلاح برای اولین بار در سال 1936 توسط اتاق بازرگانی بین المللی استفاده شد. به طور خلاصه می‌توان گفت که اینکوترمز به مجموعه‌ای از قواعد استاندارد از پیش تعریف شده‌ای اطلاق می‌شود که در تجارت و معاملات بین المللی از آنها استفاده می‌شود. این قوانین همان‌طور که گفته شد توسط اتاق بازرگانی بین المللی یا ICC (International Chamber of Commerce) تعریف و تدوین می‌شود. ICC یک نهاد بین المللی است که در سال 1919 در پاریس تاسیس شد. هدف از تاسیس این نهاد این بود که به عنوان نماینده بنگاه‌های اقتصادی در سراسر دنیا از منافع تاجران در برابر دولت‌ها حمایت کند.

با گسترش انواع راه‌های ارتباطی در قرن بیستم، تجارت بین کشورها از رشد روز افزونی برخوردار شد. بر این اساس تعاملات بین خریدار و فروشنده در شرایط مختلف تجارت جهانی، از تنوع بالایی برخوردار شد. نهاد ICC برای استانداردسازی فضای تعاملی بین خریدار و فروشنده در تجارت جهانی مجموعه‌ای از قواعد را تدوین نمود. در این قواعد که تحت عنوان اینکوترمز نام‌گذاری شده‌اند، شرایط مختلفی که ممکن است در یک تجارت بین المللی بین خریدار و فروشنده اتفاق بیفتند از قبل پیش‌بینی شده و برای هر کدام از آنها یک قانون و استاندارد مشخص تدوین شده است. اگر در یک تجارت بین الملل، دو طرف تجارت یعنی خریدار و فروشنده قرارداد تجاری خود را بر اساس قواعد اینکوترمز منعقد کنند می‌توانند مطمئن شوند که اولا هر دو، از یک زبان مشترک در تجارت خود تبعیت کرده‌اند و ثانیا اینکه اگر به هر علتی در خلال تجارت به مشکلی برخورد کنند می‌توانند مشکل خود را خیلی راحت‌تر در مجامع بین المللی حل نمایند. اینکوترمز از سال 1936 تاکنون هشت بار توسط اتاق تجارت بین الملل مورد بازنگری قرار گرفته است. آخرین نسخه اینکوترمز که شامل آخرین تغییرات ایجاد شده در قواعد، بر اساس شرایط به روز شده تجارت جهانی می‌باشد، نسخه 2010 است. در مقالات بعدی تفاوت‌های نسخه 2010 با یک نسخه قبل از آن یعنی نسخه 2000 اینکوترمز و همچنین شرح مختصری از هر کدام از قواعد موجود در این نسخه‌ها بیان خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (21 امتیاز)

به اشتراک گذاری