• حزب چای Tea Party

  Author

  تی پارتی (حزب چای) نام حزبی است در امریکا که در سال‌های اخیر بسیار از آن شنیده‌ایم. تی پارتی چیست و چه ربطی به چای (Tea) دارد؟ در این مقاله، درباره تی پارتی متقدم و متاخر، علل شکل‌گیری، اعتقادات اقتصادی، و اهداف سیاسی آنها بیشتر خواهیم دانست.

 • قواعد اینکوترمز (بخش اول)

  Author

  شاید شما هم روزی خواستید با توجه به نوع کار یا میزان سرمایه‌ای که دارید کالایی از کشور صادر و یا به کشور وارد کنید. بنابراین بی‌مناسبت نیست که قبل از آن یک الفبای ابتدایی از فرآیند پیچیده صادرات و واردات را بدانید.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش سوم)

  Author

  به عنوان یکی از اقدامات موثر در کنترل و راهبری مذاکره، سعی کنید همان ابتدای کار یک بسته پیشنهادی از طرف مقابل دریافت کنید. مطلع شدن از تمام خواسته‌های طرف مقابل آن هم در ابتدای مذاکره، موقعیت بسیار خوبی است که می‌تواند فرد مذاکره کننده را طول گفتگو، مسلط بر جریان مذاکره کند.

اینکوترمز چیست؟

منتشر شده در بخش کسب و کار,

اینکوترمز چیست؟

شاید تا به حال با اصطلاح اینکوترمز به ویژه در لیست دروس موسسات آموزشی زیاد برخورد کرده باشید و شاید هم این لحظه برای نخستین بار است که این اصطلاح را می‌بینید و مانند خیلی‌ها که برای بار اول به این کلمه برخورد می‌کنند آنرا اینکوتُرمز تلفظ کرده باشید. قبل از هر چیز باید گفت که تلفظ درست این کلمه اینکوتِرمز است.

اینکوترمز (Incoterms) مخفف عبارت International Commercial Terms است. این اصطلاح برای اولین بار در سال 1936 توسط اتاق بازرگانی بین المللی استفاده شد. به طور خلاصه می‌توان گفت که اینکوترمز به مجموعه‌ای از قواعد استاندارد از پیش تعریف شده‌ای اطلاق می‌شود که در تجارت و معاملات بین المللی از آنها استفاده می‌شود. این قوانین همان‌طور که گفته شد توسط اتاق بازرگانی بین المللی یا ICC (International Chamber of Commerce) تعریف و تدوین می‌شود. ICC یک نهاد بین المللی است که در سال 1919 در پاریس تاسیس شد. هدف از تاسیس این نهاد این بود که به عنوان نماینده بنگاه‌های اقتصادی در سراسر دنیا از منافع تاجران در برابر دولت‌ها حمایت کند.

با گسترش انواع راه‌های ارتباطی در قرن بیستم، تجارت بین کشورها از رشد روز افزونی برخوردار شد. بر این اساس تعاملات بین خریدار و فروشنده در شرایط مختلف تجارت جهانی، از تنوع بالایی برخوردار شد. نهاد ICC برای استانداردسازی فضای تعاملی بین خریدار و فروشنده در تجارت جهانی مجموعه‌ای از قواعد را تدوین نمود. در این قواعد که تحت عنوان اینکوترمز نام‌گذاری شده‌اند، شرایط مختلفی که ممکن است در یک تجارت بین المللی بین خریدار و فروشنده اتفاق بیفتند از قبل پیش‌بینی شده و برای هر کدام از آنها یک قانون و استاندارد مشخص تدوین شده است. اگر در یک تجارت بین الملل، دو طرف تجارت یعنی خریدار و فروشنده قرارداد تجاری خود را بر اساس قواعد اینکوترمز منعقد کنند می‌توانند مطمئن شوند که اولا هر دو، از یک زبان مشترک در تجارت خود تبعیت کرده‌اند و ثانیا اینکه اگر به هر علتی در خلال تجارت به مشکلی برخورد کنند می‌توانند مشکل خود را خیلی راحت‌تر در مجامع بین المللی حل نمایند. اینکوترمز از سال 1936 تاکنون هشت بار توسط اتاق تجارت بین الملل مورد بازنگری قرار گرفته است. آخرین نسخه اینکوترمز که شامل آخرین تغییرات ایجاد شده در قواعد، بر اساس شرایط به روز شده تجارت جهانی می‌باشد، نسخه 2010 است. در مقالات بعدی تفاوت‌های نسخه 2010 با یک نسخه قبل از آن یعنی نسخه 2000 اینکوترمز و همچنین شرح مختصری از هر کدام از قواعد موجود در این نسخه‌ها بیان خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.9/5 امتیازهای داده شده (25 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت