• چرا بعضی‌ها از بعضی دیگر ثروت‌مندتر هستند؟ (بخش اول)

  Author

  یک سؤال؛ در همین لحظه، حداقل چقدر پول به شما بدهند تا خودتان را پول‌دار احساس کنید؟ یک میلیون تومان؟ ده میلیون تومان؟ صد میلیون تومان؟ یک میلیارد تومان؟ ده میلیارد تومان؟ چقدر؟
  حالا یک سؤال دیگر؛ فرض کنید وقتی فردا صبح از خواب بیدار شدید، ثروت همه‌ی آدم‌های روی کره‌ی زمین دو برابر شده باشد. در این صورت، آیا مردم جهان خود را پول‌دارتر می‌بینند؟ کمی فکر کنید ... سعی کنید زندگی جدید خود را خوب خوب تصور کنید ...

 • No file selected.

  جمهوری وایمار

  Author

  جمهوری وایمار درست پیش از روی کار آمدن هیتلر بر آلمان حاکم بود. در این مقاله می‌توانید درباره حکومت دموکراتیک پیش از حکومت فاشیستی هیتلر در آلمان بیشتر بدانید.

 • No file selected.

  اوپک و تحریم نفتی ۱۹۷۳

  Author

  اوپک  (Organization of the Petroleum Exporting Countries = OPEC) یک اتحادیه اقتصادی است که در سال ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۳۹ هجری شمسی) تاسیس شد تا منافع تعدادی از کشورهای تولیدکننده نفت را تامین کند. اوپک به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا به کمک سیاست‌ها و قیمت‌های هماهنگ، درآمدهای نفتی خود را تضمین کنند.

 • No file selected.

  فرانسوا کنه و فیزیوکرات‌ها

  Author

  می‌خواهم درباره یکی از مکاتب اندیشه اقتصادی یعنی فیزیوکراسی صحبت کنم. واژه Physiocracy یا فیزیوکراسی از دو بخش "فیزیو" (Physio) و "کراسی" (Cracy) تشکیل شده است. "فیزیو" پیشوندی است که به عوامل طبیعی مانند زمین اشاره می‌کند و "کراسی" هم یعنی حکومت. بنابراین فیزیوکراسی به معنای حکومت عوامل طبیعی است. در تاریخ اندیشه اقتصادی، فیزیوکرات‌ها یا طرفداران مکتب فیزیوکراسی اعتقاد داشتند که زمین و منابع طبیعی اساس ثروت یک کشور را تشکیل می‌دهند و برای پیشبرد اقتصاد، بایستی به آن نگاه ویژه‌ای داشت.

اینکوترمز چیست؟

منتشر شده در بخش کسب و کار,

اینکوترمز چیست؟

شاید تا به حال با اصطلاح اینکوترمز به ویژه در لیست دروس موسسات آموزشی زیاد برخورد کرده باشید و شاید هم این لحظه برای نخستین بار است که این اصطلاح را می‌بینید و مانند خیلی‌ها که برای بار اول به این کلمه برخورد می‌کنند آنرا اینکوتُرمز تلفظ کرده باشید. قبل از هر چیز باید گفت که تلفظ درست این کلمه اینکوتِرمز است.

اینکوترمز (Incoterms) مخفف عبارت International Commercial Terms است. این اصطلاح برای اولین بار در سال 1936 توسط اتاق بازرگانی بین المللی استفاده شد. به طور خلاصه می‌توان گفت که اینکوترمز به مجموعه‌ای از قواعد استاندارد از پیش تعریف شده‌ای اطلاق می‌شود که در تجارت و معاملات بین المللی از آنها استفاده می‌شود. این قوانین همان‌طور که گفته شد توسط اتاق بازرگانی بین المللی یا ICC (International Chamber of Commerce) تعریف و تدوین می‌شود. ICC یک نهاد بین المللی است که در سال 1919 در پاریس تاسیس شد. هدف از تاسیس این نهاد این بود که به عنوان نماینده بنگاه‌های اقتصادی در سراسر دنیا از منافع تاجران در برابر دولت‌ها حمایت کند.

با گسترش انواع راه‌های ارتباطی در قرن بیستم، تجارت بین کشورها از رشد روز افزونی برخوردار شد. بر این اساس تعاملات بین خریدار و فروشنده در شرایط مختلف تجارت جهانی، از تنوع بالایی برخوردار شد. نهاد ICC برای استانداردسازی فضای تعاملی بین خریدار و فروشنده در تجارت جهانی مجموعه‌ای از قواعد را تدوین نمود. در این قواعد که تحت عنوان اینکوترمز نام‌گذاری شده‌اند، شرایط مختلفی که ممکن است در یک تجارت بین المللی بین خریدار و فروشنده اتفاق بیفتند از قبل پیش‌بینی شده و برای هر کدام از آنها یک قانون و استاندارد مشخص تدوین شده است. اگر در یک تجارت بین الملل، دو طرف تجارت یعنی خریدار و فروشنده قرارداد تجاری خود را بر اساس قواعد اینکوترمز منعقد کنند می‌توانند مطمئن شوند که اولا هر دو، از یک زبان مشترک در تجارت خود تبعیت کرده‌اند و ثانیا اینکه اگر به هر علتی در خلال تجارت به مشکلی برخورد کنند می‌توانند مشکل خود را خیلی راحت‌تر در مجامع بین المللی حل نمایند. اینکوترمز از سال 1936 تاکنون هشت بار توسط اتاق تجارت بین الملل مورد بازنگری قرار گرفته است. آخرین نسخه اینکوترمز که شامل آخرین تغییرات ایجاد شده در قواعد، بر اساس شرایط به روز شده تجارت جهانی می‌باشد، نسخه 2010 است. در مقالات بعدی تفاوت‌های نسخه 2010 با یک نسخه قبل از آن یعنی نسخه 2000 اینکوترمز و همچنین شرح مختصری از هر کدام از قواعد موجود در این نسخه‌ها بیان خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.9/5 امتیازهای داده شده (25 امتیاز)

به اشتراک گذاری

کسب و کار

اطلاعات عمومی